Politika Kauzy Domáce Top

ONLINE Trojdňové pojednávanie sa skončilo po pár hodinách, dôvodom je Rusko

Prokurátor Ján Šanta. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Kauza zmenky vrcholí. Tento týždeň je na pláne trojdňové pojednávanie, na ktorom by sa mali zúčastniť dôležití svedkovia – znalci, ktorí posudzovali pravosť, resp. nepravosť zmeniek. Tí môžu poriadne zamiešať karty. Zástupca televízie Markíza Daniel Lipšic hovorí o kľúčovom dôkaze, ktorý by mal potvrdiť slová televízie, že zmenky sú falošné. Čakajú nás teda mimoriadne zaujímavé tri dni. Glob.sk bude pojednávanie sledovať online a prinesie najdôležitejšie momenty, ktoré zaznejú v súdnej sieni.

 

 

Náš online je na konci. Ďakujeme, že ste pojednávanie sledovali spolu s nami

10:05 – Senát navrhol tohtotýždňových svedkov predvolať nasledovne: 2. decembra – Pavol Varga, Katarína Vargová na 13:00, 3. decembra znalkyňa Erika Straková 10:15,  4. decembra Milan Nouzovský na 13:00.

Obhajca obžalovaných Michal Mandzák:

Prokurátor Ján Šanta a právny zástupca Markízy Daniel Lipšic po odročení pojednávania na december:

10:00 – Podľa Mareka Paru Rusko nesúhlasí s tým, aby sa pojednávalo v jeho neprítomnosti. Súd prerušil hlavné pojednávanie do začiatku decembra. Prokurátor Ján Šanta predložil listinné dôkazy – znalecké posudku voči Štefanovi Ághovi. Ten je vo veci obvinený, ale jeho proces bol vyčlenený na samostatné pojednávanie. Šanta dôkazy predložil aj protistrane. Senát navrhol, aby sa čítali 4. decembra.

9:35 – Pojednávanie bude pokračovať, k tomu, aké opatrenia súd urobí voči Ruskovi, sa nebude senát vyjadrovať. Dáva obhajcovi obžalovaných Marekovi Parovi úlohu, aby zistil od Ruska, či trvá na svojom názore. Senát opäť vyhlásil prestávku, do 10:00. Znalci v pondelok ani v utorok neprídu, najbližší svedkovia by mali vypovedať až v stredu – konkrétne manželia Vargovci.

9:25 – Predseda senátu Klemanič prerušil hlavné pojednávanie, idú sa radiť o tom, či bude pojednávanie pokračovať.

9:20 – Pre Ruska došlo medzi jednotlivými stranami k slovnej prestrelke. Podľa prokurátora Jána Šantu predseda senátu navrhol po doručení listu samotnému Ruskovi, že ak sa nemôže zúčastniť, tak nebude prebiehať znalecké dokazovanie.

9:17 – So slovami prokurátora súhlasí ani Daniel Lipšic. Poukázal na to, že môžu byť naplnené podozrenia na útekovú väzbu. Dodal, že PN-ku s údajne vážnou diagnózou mu vypísal všeobecný lekár, a nie odborník.

Pojednávania sa opäť zúčastnil iba Marian Kočner, Pavol Rusko poslal senátu doklad o práceneschopnosti. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:11 – O slovo požiadal prokurátor Ján Šanta. Ten kritizuje Ruska za zmenu názoru. Najskôr sa pojednávania nechcel zúčastniť, vzápätí áno a napokon súdu doručil oznam o práceneschopnosti, kde sa uvádza, že sa nemôže zúčastniť hlavného pojednávania. Podľa Šantu ju táto PN-ka sporná. Vyslovil podozrenie, že ide o obštrukcie. Žiada senát, aby urobil kroky voči ministerstvu zdravotníctva a sociálnej poisťovni, či je Rusko natoľko chorý, že sa nemôže zúčastniť pojednávania. Rovnako žiada, aby Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prezistil, či lekár neparticipuje s obžalovanými. “Navrhujem vziať obžalovaného do väzby,” dodal.

9:00 – V pojednávacej miestnosti už sedia obe strany. Prítomný aj obžalovaný Marian Kočner. Predseda senátu Emil Klemanič čítal list od Pavla Ruska, kde žiada, aby sa pojednávanie konalo v jeho neprítomnosti. Obhajoba spolu s Ruskom žiada, aby sa hlavné pojednávanie pre Ruskov zlý zdravotný stav odročilo do 3. decembra.

Už dnes príde do pojednávacej siene znalkyňa Erika Straková, ktorej posudok písmoznalectva sporných zmeniek sa snažila obhajoba spochybniť. Podľa slov obhajcu obžalovaných Mareka Paru totiž v ňom mala urobiť množstvo chýb. Podľa Strakovej mali zmenky podpísať až po roku 2013 a nie v roku 2000, ako tvrdia obžalovaní. Zmenky skúmal aj Milan Nouzovský, ktorý bude vo veci vypovedať v utorok. Samotné zmenky ešte senát neskúmal, vypýtal si ich originály z okresného súdu Bratislava V, kde boli riešené v civilnom konaní.

V stredu by mali prísť vypovedať manželia Katarína a Pavol Vargovci. Tých navrhla obhajoba. Pavol Varga bol v minulosti spriaznený s Kočnerovou firmou Gamatex, v minulosti do nej spolu s manželkou vstúpil cez firmu A.D.A.M.. Do dnešného dňa existenciu zmeniek potvrdili iba dvaja svedkovia – Štefan Ágh a Viera Rusková. Ivan Cvik, ktorý vypovedal na poslednom pojednávaní, hovoril, že zmeniek malo byť až 28, pričom jednu sa snažil predať na príkaz Kočnera. Nepodarilo sa mu to. Podľa právnych zástupcov Markízy však nešlo o sporné štyri zmenky. V neprospech Mariana Kočnera a Pavla Ruska hrá aj to, že súd povolil údajnú komunikáciu cez aplikáciu Threema, cez ktorú mal Kočner komunikovať s viacerými vplyvnými ľuďmi, ako dôkaz. Čítala z nej už aj obhajoba napriek tomu, že tvrdia, že ide o fantasmagorickú komunikáciu.

Obaja sa v jednej miestnosti zatiaľ nestretli

Štyri zmenky v hodnote viac ako 69 miliónov eur mal podpísať ešte v roku 2000 Kočner s Ruskom, vtedy riaditeľom Markízy. Obaja tvrdia, že zmenky mali byť ukončením kauzy Gamatex. Následne v roku 2016 žiadal Kočner Ruska, aby ich vyplatil. Tým, že Rusko je oficiálne nemajetný, vyplatiť ich mala samotná televízia. Rusko totiž zmenky podpísal ešte ako generálny riaditeľ Markízy. Jeden majetkovo-právny spor Kočner vyhral, vtedy však sudkyňa, ktorá vec prejednávala, nezisťovala, či sú zmenky pravé. Markíza sa odvolala, k procesu na odvolacom súde však už nedošlo. Ruska a Kočnera obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokonca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko zasa nosí elektronický náramok, avšak v inej kauze – v prípade údajnej objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej.

Doteraz na žiadnom pojednávaní neboli prítomní obaja obžalovaní, vždy sa striedali. Keď bol prítomný Rusko, neprišiel Kočner, a naopak. Existenciu zmeniek doteraz potvrdili iba dvaja svedkovia – Viera Rusková, bývala manželka Pavla Ruska, a Štefan Ágh, ktorý je v kauze obvinení. Jeho prípad sa ale vyčlenil na samostatné konanie.

Mohlo by vás zaujímať: