Politika Domáce Prezidentské voľby Top

Volebné miestnosti sa zatvorili. Väčšie komplikácie sa počas dňa neobjavili

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Dočkali sme sa. Slováci dnes definitívne rozhodnú, kto si na najbližších päť rokov zasadne do prezidentského paláca. Voliči si rovnako ako pred desiatimi rokmi vyberajú medzi mužom a ženou. Do druhého kola postúpili z trinástky kandidátov podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a advokátka Zuzana Čaputová. Dnes je už v rukách voličov, kto z nich bude víťazom. Volebné miestnosti otvorili na celom Slovensku o 7.hodine ráno a zatvoria večer o 22.hodine. Glob.sk bude celý volebný deň sledovať online. 

 

Volebné miestnosti sú zatvorené a preto sa končí aj náš online. Volebnú noc u oboch kandidátov však sledujeme priamo z miesta a o všetkom vás informujeme. Ďakujeme, že čítate Glob.sk.

22:00 – Volebné miestnosti sa zatvárajú.

20:47 – V Košiciach, ako aj v okrese Košice-okolie sa koná sobotňajšie druhé kolo prezidentských volieb zatiaľ pokojne. Pre TASR to potvrdili obe okresné volebné komisie. Bezproblémovú voľbu hlavy štátu eviduje aj košická krajská polícia.

19:59 – Slováci žijúci v zahraničí by prijali, keby mohli aj prezidenta SR voliť zo zahraničia. Zhodujú sa, že takáto možnosť by mala byť pri všetkých voľbách na Slovensku vrátane aktuálnych prezidentských volieb. Mnohí sa ich buď pre veľkú vzdialenosť alebo z finančných dôvodov nemôžu vždy zúčastniť. (tasr)

19:41 – Poslednú víkendovú lyžovačku na Donovaloch v tohtoročnej sezóne 2018/2019 využili v slnečnú sobotu lyžiari, ale aj turisti z celého Slovenska aj na uplatnenie si svojho práva voliť prezidenta SR.   “Je to široká vzorka obyvateľov Slovenska. Chodia k nám z východu krajiny, západu, Bratislavy či Stredoslováci,” zhodnotila predsedníčka okrskovej volebnej komisie Jolana Lackovičová. (tasr)

18:59 – Právo voliť sa rozhodlo využiť aj niekoľko ľudí bez strechy nad hlavou či obyvateľov s trvalým pobytom na miestnom úrade. “Pokiaľ ide o bezdomovcov, tí majú existenčné problémy a zaujíma ich čokoľvek iné a nie, kto bude prezidentom Slovenskej republiky,” uviedol Martin Petráš, člen okrskovej volebnej komisie na Základnej škole (ZŠ) Dudova. Z celkového počtu viac ako 1900 ľudí prišlo voliť okolo 50, čo je približne rovnako ako v prvom kole. (tasr)

18:36 – Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán nemá informácie o žiadnych mimoriadnych udalostiach, ktoré by vznikli v súvislosti s dnešným hlasovaním. Uviedol to predseda komisie Eduard Bárány. „Občania po celom Slovensku využívajú svoje volebné právo veľmi pokojným, disciplinovaným spôsobom,” povedal. (sita)

18:22 – Vo volebnej miestnosti v obci Hájske v okrese Šaľa odovzdal v druhom kole prezidentských volieb svoj hlas aj 100-ročný Jozef Nétry. „Zúčastnil som sa takmer na všetkých voľbách, neviem, či som vôbec niekedy niektoré vynechal. Ani si nepamätám, koľko sa už za ten čas vystriedalo prezidentov. Veľmi veľa ich bolo, československých aj slovenských. Volil som Masaryka, Beneša, Gottwalda, Svobodu, Tisa s tou veľkou hlavou,“ spomína Nétry.

Vo volebnej miestnosti v obci Hájske v okrese Šaľa odovzdal v druhom kole prezidentských volieb 30. marca 2019 svoj hlas aj 100-ročný Jozef Nétry. Do volebnej miestnosti prišiel v sprievode svojho syna a nevesty. FOTO TASR – Henrich Mišovič

17:38 – Štátna volebná komisia doteraz riešila desiatky prijatých podnetov. “Zatiaľ to však boli podnety zamerané na spôsob hlasovania vo volebných miestnostiach, na správanie volebných komisií alebo otázky, ktoré smerovali k ubezpečeniu sa, že voľby sú organizované takým spôsobom, že ich výsledkom bude možné dôverovať. Napríklad, ako je zamedzené dvojitému hlasovaniu a pod.,” priblížila Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra.

17:07 – Aj počas druhého kola volieb prezidenta SR sú na Slovensku prítomní pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Ich úlohou je vyhodnotiť legislatívne normy na voľbu prezidenta SR a vedenie volebnej kampane, ako aj kontrolovať tieto normy v praxi. (tasr)

16:35 – Odvolila už aj Zuzana Čaputová. V druhom kole očakáva tesnejší výsledok. “Som rada, že máme za sebou kampaň, ktorá trvala v mojom prípade desať mesiacov, a ostatné je na ľuďoch, ako sa rozhodli,” povedala Čaputová. Voliť prišla spolu so svojimi dcérami a partnerom. (tasr)

Na snímke vľavo kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová s partnerom Petrom Konečným a dcérami vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky počas druhého kola prezidentských volieb, v Pezinku 30. marca 2019. FOTO TASR – Pavel Neubauer

16:19 – Pokojný priebeh a veľmi nízka účasť charakterizuje aj druhé kolo prezidentských volieb na prevažne rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. V prvom kole tu prišlo hlasovať len 2,83 percenta voličov. V tejto mestskej časti je v dvoch volebných okrskoch zapísaných zhruba 4400 oprávnených voličov. (tasr)

15:39 V sobotňajšom druhom kole prezidentských volieb je v Mudrovciach v okrese Košice-okolie zapísaných 65 voličov, obec má v súčasnosti 67 obyvateľov. V prvom kole obaja kandidáti, ktorí postúpili do ďalšieho kola v boji o post hlavy štátu, získali rovnaký počet hlasov. Ako  potvrdila okrsková volebná komisia, priebeh volieb v obci je zatiaľ pokojný. (tasr)

15:02 Voľby prezidenta SR sú v najväčších bratislavských mestských častiach zatiaľ pokojné a plynulé. TASR to potvrdili hovorcovia miestnych samospráv. “V niektorých okrskoch je účasť väčšia ako v prvom kole. Na Bielom kríži bol voliť aj pán, ktorý bude mať v auguste 100 rokov,” uviedol hovorca Nového Mesta Marek Tettinger. Priebeh volieb je v mestskej časti podľa neho zatiaľ pokojný. (tasr)

14:37 Zákon o podmienkach výkonu volebného práva hovorí, že volebný okrsok sa vytvára na zhruba tisíc oprávnených voličov, a tak napríklad v obci Osturňa, ktorá je najdlhšiu obcou na Slovensku, musí stačiť aj jedna volebná miestnosť. Volebný okrsok majú preto presne v strede dediny. (sita)

14:34 V najzápadnejšom sídle SR v Záhorskej Vsi plynie sobotňajšie druhé kolo volieb prezidenta SR pokojne a bez problémov. Doterajšia účasť podľa starostu Borisa Šimkoviča približne kopíruje záujem o voľby v prvom kole. Záhorská Ves mala v prvom kole prezidentských volieb pred dvomi týždňami vôbec najnižšiu účasť v rámci obcí na Záhorí v Bratislavskom kraji. “Zatiaľ to vyzerá tak, že aj tentoraz je o voľby menší záujem,“ uviedol  starosta. (tasr)

Ľudia prichádzajú voliť. Bratislava – Petržalka, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

14:32 Priebeh druhého kola volieb prezidenta je aj v popoludňajších hodinách pokojný. Skonštatoval to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. “Občania a do veľkej miery aj členovia volebných komisii využívajú infolinky,” uviedol s tým, že týmto spôsobom sa riešia napríklad nezrovnalosti o totožnosti alebo trvalom pobyte voličov .”Kolegovia z odboru volieb sa snažia na ne odpovedať a usmerniť,” povedal. (sita)

14:28 V Rohožníku, najmenšej obci Humenského okresu, očakávajú aj v druhom kole prezidentských volieb vysokú účasť. Spolu evidujú 43 oprávnených voličov. Aj napriek tomu, že v prvom kole v obci vyhrali kandidáti, ktorí nepostúpili do druhého kola, komisia aj teraz očakáva vysokú účasť. V obci žije totiž málo obyvateľov a tí sa, keď sú doma, zúčastňujú takmer na každých voľbách. (tasr)

Na snímke volička v kostýme si preberá obálku s hlasovacím lístkom počas 2. kola prezidentských volieb vo volebnej miestnosti na ZŠ Nevädzová 2 v Bratislave 30. marca 2019. (TASR – Jaroslav Novák)

14:19 Pokojný priebeh druhého kola prezidentských volieb hlásia všetky oslovené okresné volebné komisie v Nitrianskom kraji. Ako uviedla Zuzana Chudá z okresnej volebnej komisie v Topoľčanoch, v priebehu dopoludnia nezaznamenali žiadny incident či sťažnosť na doterajší priebeh volieb. Rovnako bezproblémové sú aj voľby v okresoch Nitra a Zlaté Moravce. „U nás sú voľby pokojné, ľudia k urnám priebežne chodia, ale zatiaľ sa ukazuje byť pomerne slabá účasť, uvidíme, ako sa to vyvinie v ďalších hodinách,“ skonštatovala predsedníčka okresnej volebnej komisie v Leviciach Magdaléna Žiga. (tasr)

14:16 Trnava sa pridá v sobotu večer k svetovým metropolám, ktoré v rámci Hodiny Zeme medzi 20.30 a 21.30 h zhasnú svetlá na svojich dominantách. Na hodinu sa odeje do tmy aj budova radnice na Hlavnej 1. Vypnutie osvetlenia fasády radnice nenaruší priebeh volieb vo volebnej miestnosti č. 1 nachádzajúcej sa na radničnom nádvorí. Informovala o tom Veronika Majtánová z odboru komunikácie na trnavskom mestskom úrade. Voliči budú môcť nerušene voliť aj v uvedenom čase. (tasr)

Ľudia prichádzajú voliť, Bratislava, Staré mesto,, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

14:13 V sobotnom druhom kole prezidentských volieb už odvolil aj predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS). Volil mimo svojho trvalého bydliska a využil tak možnosť voličského preukazu. Informoval o tom hovorca Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník.  Danko vyzýva všetkých občanov, aby takisto využili svoje občianske právo a išli voliť.  (tasr)

14:10 Priamo zo svahu si k volebným schránkam v obci Demänovská Dolina prichádzajú vybrať novú hlavu štátu milovníci aktívneho života a športu zo všetkých kútov Slovenska. Do tamojšej volebnej miestnosti, ktorá leží takmer pod svahmi strediska Jasná, zatiaľ dorazili najmä turisti z Bratislavy, Košíc či Piešťan. Niektorí aj v plnom športovom výstroji a s lyžiarkami na nohách.

Priamo zo svahu si k volebným schránkam v obci Demänovská Dolina prichádzajú vybrať novú hlavu štátu milovníci aktívneho života a športu zo všetkých kútov Slovenska. Do tamojšej volebnej miestnosti, ktorá leží takmer pod svahmi strediska Jasná, zatiaľ dorazili najmä turisti z Bratislavy, Košíc či Piešťan. Niektorí aj v plnom športovom výstroji a s lyžiarkami na nohách. (TASR/Miroslava Mlynárová)

14:05 Do Kútov na Záhorí prichádza voliť prezidenta množstvo Slovákov, ktorí študujú alebo žijú v Českej republike. Obe okrskové volebné komisie majú preto plné ruky práce, najmä po príchode vlakov. Tomáš, ktorý pochádza z Martina, prišiel z Brna na bicykli, svoj voličský hlas odovzdal v cyklistickom oblečení. „Žijem v Brne sedemnásť rokov, vždy chodím voliť do Kútov na bicykli. Je krásne počasie, tak čo by človek nevybehol,“ povedal po tom, ako absolvoval deväťdesiat kilometrov. (sita)

Slovák Tomáš (vľavo), ktorý pochádza z Martina, prišiel z Brna na bicykli a svoj voličský hlas počas druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019 odovzdal v cyklistickom oblečení. Kúty, 30. marec 2019. (SITA/Pavol Machovič)

14:02 Malý záujem o sobotné druhé kolo prezidentských volieb majú obyvatelia rómskej osady v Trebišove. Príchod členov okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou však bol oživením a vyvolal aj spontánny tanec domácich. “Teraz sme boli v osade s voličskou urnou, voliči zjavne prejavili svoj temperament tancom a dobrou náladou. Som učiteľkou v škole v tejto osade a preto ten temperament a to nadšenie bolo také, aké bolo,” povedala predsedníčka okrskovej volebnej komisie číslo 3 Tatiana Chačlarian. (tasr)

Volebná miestnosť v Detvianskej Hute, ktorá je umiestnená v priestoroch autobusovej zastávky v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Detvianska Huta, 30. marec 2019. (SITA/Jakub Julény)

13:57 O druhé kolo prezidentských volieb by mal byť väčší záujem ako o prvé kolo spred dvoch týždňov. Poukazuje na to aspoň počet vydaných hlasovacích preukazov v najväčších bratislavských mestských častiach. “V prvom kole evidujeme 3154 hlasovacích preukazov, v druhom kole 4194. To je o 1040 preukazov viac,” uviedla Mária Halašková z oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu. (tasr)

13:43 Druhé kolo prezidentských volieb využili obyvatelia Banskej Štiavnice a okolia aj na podpisovanie petície za zachovanie sídla Slovenského vodohospodárskeho podniku v meste. Ľudia, ktorí sa pri petičnom výbore pristavovali, sa zhodovali v názore, že sídlo podniku má v Banskej Štiavnici svoje opodstatnenie. “Nemyslím si, že všetko musí byť vo veľkých mestách. Ja som z dediny, ktorá je od Bratislavy vzdialená 120 kilometrov a vidím, že všetko sa centralizuje v okolí hlavného mesta a na zvyšok Slovenska sa zabúda,” poznamenala občianka Rybníka. (tasr)

13:33 Najstarší volič v trenčianskej mestskej časti Opatová, 98-ročný Jozef Steklý, si svoju povinnosť už splnil. „Ísť voliť je povinnosť každého občana, pretože ak chcem rozhodovať o tom, v akom štáte chcem žiť, tak musím ísť aj voliť, aby som tam mal svojho zástupcu. Niekedy sa to nepodarí, ale aspoň som urobil to, čo som mohol urobiť,“ zdôvodnil svoju účasť pravidelný volič. (tasr)

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

13:07 V kaplnke Sedembolestnej Panny Márie na Závrší v kysuckej obci Svrčinovec mohli v sobotu odovzdať hlas v druhom kole prezidentských volieb viac ako tri stovky oprávnených voličov. “Ľudia prichádzajú voliť v dosť veľkom počte a veria, že im Pánboh pomôže a zakrúžkujú to správne číslo,” povedala zapisovateľka okrskovej volebnej komisie Jana Zubričanová. (tasr)

13:00 Pokojný priebeh druhého kola prezidentských volieb potvrdila aj polícia. Podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru SR Michala Slivku nezaznamenali žiadne incidenty a doposiaľ nebolo podané žiadne trestné oznámenie ani oznámenie o priestupku. “V uliciach je 6513 policajtov, či už operatívnych pracovníkov alebo pracovníkov špeciálnych útvarov alebo poriadkovej polície, ktorí sa okrem iného venujú aj priebehu volieb,” doplnil Slivka. (tasr)

12:50 V obci Malá Lodina mali nedostatočný počet členov okrskovej volebnej komisie, napokon sa však komisiu podarilo doplniť prostredníctvom náhradníkov. “V Malej Lodine sme riešili, že nebola úplná komisia, mali sme tam hneď dvoch našich komisárov. Už sa to poriešilo a pani starostka našla náhradníkov,” uviedol podpredseda Okresnej volebnej komisie Košice – okolie Ján Spišák. (tasr)

12:38 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán prijala doposiaľ niekoľko desiatok podnetov v súvislosti s druhým kolom volieb prezidenta SR. Týkajú sa predovšetkým usmernenia vo volebných miestnostiach. Potvrdil to jej predseda Eduard Bárány. (tasr)

12:17 Nový prezident alebo prezidentka bude musieť vedieť hľadať najmä kompromisy. Uviedol to bývalý prezident SR Ivan Gašparovič. Spolu s manželkou bol voliť v sobotu predpoludním v spojenej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave. (tasr)

Na snímke sprava bývalý prezident SR Ivan Gašparovič spolu s manželkou Silviou. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

12:07 Svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb už odovzdali aj pacienti a lekári v nitrianskej fakultnej nemocnici. Členovia okrskovej volebnej komisie ich s volebnou urnou navštívili priamo na oddeleniach. Záujem voliť prejavilo 19 pecientov. (tasr)

11:57 Množstvo Slovákov podobne ako v prvom kole prezidentských volieb volí v obci Kúty v okrese Senica na voličský preukaz a cestovný pas. “V prvom kole v Kútoch odvolilo približne 2300 voličov, z ktorých viac ako 700 volilo na voličské preukazy a cestovný pas. Podobnú účasť očakávame aj počas druhého kola,” uviedla predsedníčka volebnej okrskovej komisie číslo dva Mária Székelyová. (tasr)

Zdroj: TASR / Martin Palkovič

11:55 Odovzdať svoj hlas jednému z dvoch kandidátov v sobotňajšom druhom kole prezidentských volieb prišiel do volebnej miestnosti v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach aj bývalý prezident Rudolf Schuster. „Doteraz boli sľuby a teraz začnú skutky. Potom sa ukáže, či bol taký, ako sľúbil, alebo bol lepší – menej sľuboval, viac vykonával. Realita sa ukáže, až keď nastúpi 15. júna,“ povedal s tým, že povinnosť občanov je prezidenta kritizovať a ten by ich mal počúvať. (tasr)

Zdroj: TASR / František Iván

11:40 Komisia v obci Medzany (okres Prešov), v ktorej sa o chaos počas prvého kola prezidentských volieb postaral podgurážený miestny poslanec, pristúpila k prísnejším opatreniam. Papierovú hlasovaciu urnu nahradili kovovou a uzamkli ju veľkým zámkom.

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

11:35 Svoj hlas odovzdal už aj premiér Peter Pellegrini, ktorý zároveň vyzýva občanov Slovenska, aby si našli pár minút a tiež pristúpili k hlasovacím urnám. ,,Dnes rozhodujeme o tom, kto bude najbližších päť rokov reprezentovať Slovensko v zahraničí, kto bude najvyšší veliteľ ozbrojených síl a bude zastávať mnohé ďalšie dôležité úlohy,” uviedol Pellegrini na svojom profile.

Na snímke premiér Peter Pellegrini vhadzuje svoj hlasovcí lístok do urny počas druhého kola prezidentských volieb. Zdroj: FB Peter Pellegrini

11:20 Definitívny výsledok prezidentských volieb bude závisieť od volebnej účasti na sobotňajšom druhom kole. Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič to uviedol pred médiami krátko po tom, ako spolu s rodinou odvolil v priestoroch Základnej školy Alexandra Dubčeka na bratislavských Dlhých dieloch.
“Vyššia volebná účasť znamená aj vyššiu legitimitu zvoleného prezidenta,” povedal. Verí, že v sobotu sa bude hovoriť o vysokej volebnej účasti nielen v Bratislavskom kraji, ale aj na strednom a východnom Slovensku. (tasr)

Na snímke kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

11:11 Petícia proti hazardu pokračuje aj počas druhého kola prezidentských volieb. Obyvatelia ju môžu svojím podpisom podporiť dnes vo všetkých krajských mestách na Slovensku. “Petícia proti hazardu pokračuje vo všetkých krajských mestách aj v druhom kole. Zbierame v Bratislave, Prešove, Košiciach, Žiline či Trenčíne tak, ako sme zbierali v prvom kole,” uviedla pre TASR Zuzana Rattajová, poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a zároveň iniciátorka petície s názvom Nech sa hazard do Bratislavy nevráti. (tasr)

10:50 Prezident Andrej Kiska spolu s manželkou už svoj hlas svojmu favoritovi udelili. Svoju občiansku povinnosť si opäť splnili v Poprade. ,,Poďme voliť. Aktuálne udalosti okolo Mariána Kočnera ukazujú, že potrebujeme politikov a političky, ktorí budú bojovať za slušné a spravodlivé Slovensko,” píše Kiska na sociálnej sieti.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska spolu s manželkou Martinou Kiskovou vhadzujú obálky s hlasovacími lístkami do volebnej schránky. Zdroj: TASR / Oliver OndrṚ

10:39 Ľuďom, ktorí by kvôli svojmu zdravotnému stavu či sociálnej situácii nemohli uplatniť svoje volebné právo, pomáhajú aj pracovníci Diecéznej charity v Nitre. Seniorom a nevládnym voličom pomáhajú zabezpečiť voľbu do prenosnej urny, ľuďom bez domova zasa vysvetľujú, ako a kde môžu ísť voliť. (tasr)

10:32 Svoj hlas do urny vložil pred pár minútami aj expremiér Robert Fico. ,,Dúfam, že po tejto voľbe prezidenta nebudú ľudia tak sklamaní ako z Andreja Kisku,” píše Fico na sociálnej sieti. (FB Robert Fico)

Robert Fico už má odvolené. Zdroj: FB Robert Fico

10:30 V škole na Rajčianskej ulici v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa v sobotu vo voľbách prezidenta odvolil aj 91-ročný Jozef Vaškeba. Tento dôchodca sa mediálne zviditeľnil, keď v minulom roku vo svojom úctyhodnom veku neúspešne kandidoval v novembrových komunálnych voľbách za poslanca Vrakune. “Voliť chodím pravidelne od svojich 18 rokov. Pokladám to za svoju občiansku povinnosť, tak som bol vychovávaný svojimi rodičmi, aby som sa aktívne zúčastňoval ako občan na chode štátu,” povedal. (tasr)

10:01 Počas slnečného víkendu išla odvoliť aj poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. (FB Monika Beňová)

Odvolila už aj Monika Beňová. Zdroj: TASR / Andrej Galica

9:55 V jednej z najmenších obcí na Slovensku – Príkra, volia počas druhého kola prezidentských volieb v dome starostu. Dôvodom je, že nemajú vlastnú budovu obecného úradu. Starosta preto úraduje doma. (tasr)

9:36 Rovnako ako v Trnavskom kraji tak aj v gemerských okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava boli ráno všetky volebné miestnosti otvorené včas. Zatiaľ nie sú hlásené žiadne komplikácie ani nepokoje. (tasr)

9:18 V obci Malá Domaša vo Vranovskom okrese očakávajú rovnako ako v prvom, tak aj v druhom kole prezidentských volieb rekreantov z neďalekej rekreačnej oblasti Dobrá na Domaši. Ako pre TASR uviedla zapisovateľka miestnej okrskovej volebnej komisie Oľga Durkajová, počet zapísaných voličov v prvom kole bol v obci niečo vyše 400. Hlasovacích preukazov vtedy prijali 18. (tasr)

9:15 Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši spolu s manželkou si svoju občiansku povinnosť už splnili. (FB Richard Raši)

Zdroj: FB Richard Raši

9:11 Mesto Trnava oznámilo voličom, že volebné miestnosti č. 7 a 8 sú zdravotne nezávadné a nemusia sa obávať prísť odovzdať svoj hlas v sobotňajších prezidentských voľbách. Informáciu zverejnilo na svojom webe v súvislosti s rozsiahlou epidémiou na Strednej priemyselnej škole na Komenského ulici, kde sú tieto miestnosti situované. (tasr)

9:07 Spoza hraníc, ale i iného kontinentu prišli Slováci pôsobiaci v zahraničí, aby mohli hlasovať v druhom kole prezidentských volieb. Zhodujú sa, že najdôležitejšie je aktívne prejaviť svoj názor a využiť možnosť participovať svojím hlasom na výsledku volieb. „V nich rozhodujeme my, je to v našich rukách, aký bude výsledok,” odôvodnil svoju motiváciu precestovať tisícky kilometrov a dať hlas jednému z kandidátov Jakub, ktorý žije v Argentíne.  (tasr)

9:04 V okrese Malacky, kde sa v prvom kole prezidentských volieb 16. marca otvorila jedna z volebných miestností v meste Malacky o 35 minút neskôr, hlásia tentoraz bezproblémový a pokojný začiatok druhého kola volieb hlavy štátu. “Všetko prebieha v poriadku. V celom okrese sa začalo načas,” spresnili z Okresnej volebnej komisie Malacky. (tasr)

9:00 V Bratislavskom kraji sa začalo voliť načas a bez problémov. “Všetky okrskové volebné komisie začali načas, všetko je v poriadku. Nikto nám nehlásil žiadne problémy,” uviedli z Okresnej volebnej komisie Bratislava.V Bratislavskom kraji je spolu 536 volebných okrskov. V Bratislave je to 361, v okrese Malacky 54, v okrese Pezinok 53 a v okrese Senec 68 volebných okrskov.  V kraji je zapísaných 575.978 voličov. (tasr)

V Bratislavskom kraji sa začalo voliť načas a bez problémov. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

8:42 V Trenčianskom samosprávnom kraji môže viac ako 480-tisíc oprávnených voličov a ďalší voliči s hlasovacími preukazmi rozhodnúť o novom prezidentovi. (tasr)

8:33 Vo volebnom obvode Žilina si môžu voliči vybrať prezidentského kandidáta v 218 volebných okrskoch, v obvode Čadca v 77, v obvode Martin v 139, v obvode Liptovský Mikuláš v 96, vo volebnom obvode Ružomberok v 58, vo volebnom obvode Dolný Kubín v 41 a vo volebnom obvode Námestovo v 77 volebných okrskoch. (tasr)

8:28 V druhom kole prezidentských volieb je v Košiciach voličom k dispozícii 198 volebných okrskov. (tasr)

8:25 Ministerstvo vnútra pre voličov sprístupnilo infolinku. Na čísla 02/ 4859 2317, 02/ 4859 2312 môžu občania volať počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností. Linky sú určené verejnosti a občanom na nich odpovedajú na otázky týkajúce sa volieb. (tasr)

8:20 Bez problémov a načas sa začali sobotné prezidentské voľby v Klenovci, ktorý je najväčšou obcou v Rimavskosobotskom okrese. „Stretli sme sa o šiestej ráno, do siedmej sme všetko pripravili. Nič nám nechýba, sme pripravení,“ uviedol predseda volebnej komisie Ondrej Múka. Zo 773 oprávnených voličov prišli odhlasovať zatiaľ dvaja. (tasr)

8:18 Boj o slovenské prezidentské kreslo sledujú aj zahraničné médiá. O slovenských prezidentských voľbách píše aj BBC.

8:11 V druhom kole prezidentských volieb bude môcť odovzdať svoj hlas viac ako 10- tisíc väzňov. Do 17 slovenských ústavov na výkon trestu odňatia slobody a ústavov na výkon väzby i do väzenskej nemocnice v Trenčíne členovia jednotlivých volebných komisií prinášajú postupne volebné urny. (tasr)

V druhom kole prezidentských volieb bude môcť odovzdať svoj hlas viac ako 10- tisíc väzňov. Zdroj: SITAš

8:08 V obci Lúčka (okres Sabinov) občania volia už od 6:00 hodiny. (tasr)

8:05 Svoju občianskú povinnosť si hneď po otvorení volebných miestností splnili aj obyvatelia obce Chvojnica v okrese Myjava.V prvom kole volieb sa v Chvojnici z 306 zapísaných voličov zúčastnilo 175, čo predstavuje 57,18-percentnú účasť. Bola to najvyššia účasť v prvom kole prezidentských volieb od roku 1999. (tasr)

8:03 Dnes začali spolurozhodovať o mene piateho slovenského prezidenta aj obyvatelia bratislavského Lamaču. Preferovanému kandidátovi na post hlavy štátu odovzdávajú voliči hlas v priestoroch základnej školy, kde sa nachádzajú volebné miestnosti všetkých šiestich volebných okrskov v mestskej časti. (tasr)

8:01 Druhé kolo prezidentských volieb sprevádza slnečné počasie. Takmer na celom území bude pekné počasie s vysokými teplotami, ktoré sa budú pohybovať v rozmedzí od 14 stupňov na severu do 18 stupňov na západe a východe.

Druhé kolo prezidentských volieb sprevádza slnečné počasie. Zdroj: SHMÚ

8:00 Volebné miestnosti sú otvorené hodinu. Priebeh volieb je zatiaľ pokojný.

7:00 Slovensko otvorilo volebné miestnosti pre druhé kolo prezidentských volieb. Takmer 4,5 milióna oprávnených voličov dnes môže pristúpiť k urnám a dať hlas svojmu kandidátovi. Voliť môžete do večera do 22:00.

Galéria
Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
Zdroj: TASR / Henrich Mišovič
Na snímke Maroš Šefčovič, kandidát na prezidenta SR.
Čaputovú prišiel na volebnú noc podporiť aj Mistrík. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
navigate_before
navigate_next