Politika Kauzy Domáce Top

ONLINE Napätie na súde eskaluje, predseda senátu už je nervózny

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Tohtotýždňové pojednávanie sa blíži ku koncu. Dnes je na pláne výpoveď iba jedného svedka – konkrétne svedkyne Oľgy Valkovej. Meno jej nebohého exmanžela sa počas pojednávania viackrát spomenulo, obhajoba spolu s obžalovanými jeho meno veľakrát spomínajú aj v otázkach na svedkov. Čo tak môže výpoveď dnešnej svedkyne priniesť? Glob.sk bude pojednávanie sledovať online a prinesie najzaujímavejšie momenty zo súdnej siene. 

 

Dnešný online končí, ďakujeme, že ste pojednávanie sledovali spolu s nami

16:34 – Opäť sa strhla roztržka pre znalca LaPorteho medzi všetkými stranami. Predseda senátu sa totiž spýtal, či ho obhajoba zabezpečí ako svedka, alebo nie. “Prerušujem pojednávanie do 16. decembra,” povedal na záver sudca Klemanič.

16:30 – Na najbližšie pojednávanie sa nebude predvolávať žiadny svedok, čítať sa tak budú listinné dôkazy. “Sú na to určité dôvody,” povedal predseda senátu. “Toto pojednávanie sa vracia do Pezinka do budovy súdu,” dodal následne.

16:22“Súd odmieta vykonať návrh na vykonanie dôkazu podľa paragrafu 270 odsek 2, a to prehratie obrazového a zvukového záznamu z brífingu obžalovaného Pavla Ruska,” povedal senát a vysvetlil, že senát nemôže posúdiť to, čo povedal Rusko novinárom. “Súd nemôže prijať tento dôkaz za žiadnych okolností,” dodal.

Dnešné pojednávanie zrejme pomaly končí, listinné dôkazy sa už čítať nebudú. Senát sa s protistranami ide poradiť aj o termínoch ďalších pojednávaní. Najbližšie by súd mal byť 16. a 17. decembra. Následne by sa malo pojednávať 8. a 27. januára, 10 až 12. februára. “To na túto chvíľu stačí,” povedal vzápätí povedal Klemanič.

15:49 – Naďalej sa čítajú listinné dôkazy, tentokrát zmluva o prevode obchodného podielu medzi Milano Fiľom a CME.

15:32 – Pojednávanie pokračuje, čítať sa budú zmluvy o prevode obchodného podielu medzi Fiľom a Kováčikom a naopak. Čítať bude obhajca obžalovaných Martin Pohovej.

15:15 – Senát vyhlásil 10-minútovú prestávku, následne by mala dôkazy čítať obhajoba.

14:57 – Lipšic pokračuje v čítaní dôkazov, tentokrát o analýzu JUDr. Jána Drgonca.

14:34 – Pojednávanie pokračuje, tentokrát číta listiny Daniel Lipšic. Počas prestávky sa pre médiá vyjadril Michal Mandzák. Zaujal stanovisko sa aj k údajnej komunikácii medzi ním a jeho klientom Marianom Kočnerom cez aplikáciu Whatsapp. Z ich komunikácie majú byť zrejmé nadštandardne dobré vzťahy so znalkyňou Máriou Zelenkovou. Mandzák priznal, že Zelenková je jeho známa, avšak vykajú si, a za celú jeho advokátsku prax mala pre neho vypracovať iba dva posudky. “Ak bude vykonaná ako dôkaz, mile rád sa k nej vyjadrím,” odpovedal na otázku novinárov. „Ja pani Zelenkovú poznám ako skúsenú a dlhoročnú znalkyňu, ktorá sa v žiadnom prípade nedá nikým ovplyvniť,“ reagoval Mandzák, ktorý ovplyvňovanie znalkyne vylučuje. Obhajca tiež uviedol, že mu nesedí ani čas, kedy sa mala komunikácia odohrať, vzhľadom na to, že si Markíza objednala posudok v čase, keď bol už Marian Kočner vo väzbe. K tomu, aký je zdravotný stav Pavla Ruska a či sa bude môcť zúčastniť pojednávania vytýčeného na 16. a 17. decembra uviedol, že sa k tomu “úprimne nevie vyjadriť”.

Samé roztržky

14:06 – Opäť sa na súde strhla menšia roztržka pre čítanie listiny. Prokurátor s čítaním listinných dôkazov skončil, obhajoba požiadala o prestávku, aby sa poradila o ďalšom čítaní listín z ich strany. Senát tak vyhlásil 10-minútovú prestávku.

14:04 – Prokurátor Ján Šanta chce čítať ďalšiu listinu, obhajoba ale žiada, aby sa nečítal dôkaz, ale aby predvolali samotného znalca.

13:46 – O slovo sa prihlásil Marian Kočner. Prokurátorovi vyčítal, že viackrát v priamej reči hovoril o znaleckom posudku, a nie o dôkaze, či pôvodnom znaleckom posudku. Spochybnil aj forenznú expertku Barboru Geistovu Čakovskú, ktorá posudok písala, že nejde o znalca z odboru písmoznalectva. Ako dodal, že má ako vyštudovaný odbor prírodovedné skúmanie.

Na stránke konferencie.efocus.sk je Npor. Barbora Geistová Čakovská je uvedená ako pracovníčka  z Oddelenia písmoznalectva a jazykovej expertízy Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného Zboru.

13:43 – Číta sa posudok podpisu Štefana Ágha. Ten je v kauze obvinený, jeho proces bol vyčlenený na samostatné pojednávanie. Podľa posudku boli podpisy na zmenkách vyhotovené až v roku 2015 alebo 2016.

13:33 – Už krátko po skončení prestávky nastala medzi prokurátorom a obhajobou slovná prestrelka kvôli čítaniu znaleckého posudku. Obhajoba totiž namietala jeho čítanie a chce si dať vypracovať vlastný posudok.

13:25 – Pojednávanie pokračuje čítaním listinných dôkazov. Médiá počas prestávky čakali na vyjadrenie obhajcu obžalovaných Michala Mandzáka, ten ale cez kolegu Pohoveja odkázal, že vyjadrenie dá až po skončení pojednávania. Na pojednávanie sa už dostavil aj obhajca Marek Para.

12:03 – Súd prerušil pojednávanie do 13:20. Následne sa budú opäť čítať listinné dôkazy.

11:48 – Po prečítaní ďalšieho dôkazu sa Kočner opäť vyjadruje. Ako uviedol, o osobe znalca Aginského, ktorá robila čítaný posudok, si hľadali nejaké informácie a mali zistiť, že nejde o súdneho znalca. Opäť navrhuje, aby prišiel vypovedať na pojednávanie.

11:31 – Prokurátor Ján Šanta navrhuje, aby sa prečítala výpoveď znalca LaPorteho. “Súd to berie na vedomie,” povedal predseda senátu. Následne sa pokračuje v čítaní dôkazov. Prokurátor Ján Šanta tak pozmenil svoje predchádzajúcu požiadavku, aby bol znalec Laporte predvolaný a vypočutý na súde.

11:14 – Kočner navrhuje vypočuť znalca, ktorého znalecký posudok bol urobený ešte v prípravnom konaní. “Pán obžalovaný, jedna poznámka, súd ešte nerozhodol o znaleckom posudku pána LaPorteho. Ešte nebol vykonaný,” reaguje na slová Kočnera, ktorý poukazoval na to, že posudok znalca LaPorteho, ktorý robil ešte v prípravnom konaní, už bol čítaný. Následne senát vyhlásil krátku prestávku.

Podráždený obžalovaný

10:52 – Marian Kočner sa snaží spochybniť prečítaný znalecký posudok. Podľa jeho slov poskytol znalec nejednoznačný posudok. Rovnako navrhuje, aby daný znalec prišiel na pojednávanie a bol vypočutý.

10:46“Odkladám zväzok,” povedal Klemanič po neustále pokračujúcej slovnej vojne medzi protistranami. Následne Šanta číta znalecký posudok z roku 2018.

Napätie na súde by sa dnes dalo krájať. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:43“Už som tu počul všetko. Prv že sa niekto bojí, potom že sa nebojí, potom že má byť niekto nesvoj. Už stačí,” zasiahol predseda senátu do monológu Mariana Kočnera. “Už stačí, motajú sa tu návrhy s komentmi, a kto je nervózny a kto nie. Už som ja nervózny,” povedal Klemanič vzápätí po slovej prestrelke protistrán.

10:39 – Kočner navrhuje, aby vyšetrovateľ z Veľkej Británie prišiel na Slovensko, aby sa mu dali originály a nech posúdi zmenky, “keď je taký kvalitný”. Tvrdí, že televízia Markíza účelovo vyšetrovateľovi poskytla iba tie podpisy Pavla Ruska, ktoré by preukázali, že zmenky sú falošné. Následne na televíziu a protistranu povedal spŕšku kritiky.

10:35 – Kočner sa vyjadruje ku dôkazu. Vyčíta, že posudok písal forenzný odborník, ale nevie sa, o akého odborníka ide. “Kde máme záruku, že tento človek vôbec existuje? Prepáčte za výraz. Tak nech sem príde, nech mu môžeme klásť otázky,” konštatoval Kočner. Podľa Lucie Tandlich ide o renomovaného forenzného vyšetrovateľa z Veľkej Británie.

10:30 – Čítajú sa ďalšie expertné posudky, ktoré rovnako hovoria o tom, že Pavol Rusko nepodpísal zmenky v roku 2000.

Medzi prokurátorom Jánom Šantom a obhajobov to dnes iskrí viac ako zvyčajne.  Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:25 – Daniel Lipšic upozorňuje na nový dôkaz – konkrétne komunikáciu Mariana Kočnera s obhajcom Mandzákom cez aplikáciu Whatsapp. Písať si mali o dobrých vzťahoch obhajoby s Máriou Zelenkovou. Jej výpoveď navrhuje Marian Kočner opakovane. Lipšic žiada, aby sa komunikácia čítala na pojednávaní. Senát právneho zástupcu televízie poprosil, aby procesný návrh predložil písomne.

10:24 – Kočner doteraz mal vyjadrenie na dôkaz. Následne sa vyjadruje Lucia Tandlich.

10:14 – Podľa expertného posudku je nepravdepodobné, že by boli zmenky podpísané Pavlom Ruskom v roku 2000. K posudku sa vyjadruje Marian Kočner.

10:08 – Pojednávanie pokračuje, listinné dôkazy tentokrát číta prokurátor Ján Šanta. K tomuto dôkazu sa pred prestávkou strhla slovná roztržka.

Listinné dôkazy zo strany prokurátora

09:54 – Senát vyhlásil krátku prestávku, v sieni došlo k slovej roztržke. “Keď senát určil čo sa bude čítať, to sa bude čítať. Ukončujem tieto nikdy nekončiace komentovania,” povedal Klemanič.

09:50 – Svedkyňa sa chce vyjadriť na slová Mariana Kočnera, senát to ale zamieta. O slovo sa ešte prihlásil Marian Kočner, vraj s jednou vetou. “No, len aby nebola zložená,” komentuje predseda senátu. Z priestoru médií znie tlmený smiech. Svedkyňa z pojednávacej miestnosti odišla, pojednávanie pokračuje čítaním listinných dôkazov.

09:41 – K slovu sa dostala právna zástupkyňa televízie Markíza Lucia Tandlich. Podľa jej slov svedkyňa potvrdila viaceré veci. Poukázala na to, že Ernest Valko nebol počítačovo zdatný, nemal k obžalovanému Kočnerovi pozitívny vzťah a o zmenkách z úst svojho nebohého exmnažela nikdy nepočula. “Obžalovaný Kočner, ktorého bežným postupom sú konšpirácie, sa snaží očierniť zjavne veľmi charakterného človeka,” konštatovala. Na jej slová reaguje samotný obžalovaný Kočner. “Nikdy som netvrdil, že sme s pánom Valkom boli priatelia. Pán Valko bol kamarát s pánom Čongrádym a pánom Steinhübelom,” konštatoval. Petra Steinhübela alias Žaluďa zavraždili pred zhruba 20-timi rokmi.

09:32 – Výsluch svedkyne skončil. Podľa Mariana Kočnera nemá svedkyňa vedomosť o zmluve o prevode obchodného podielu Sylvie Volzovej. “Nevidím pre to dôvod, aby mala mať nejakú vedomosť o zmenkách,” konštatoval obžalovaný.

09:31 – Obžalovaný sa pýta na Duckého zmenky. “A to už má aký súvis prosím vás,” pýta sa predseda senátu. Svedkyňa na otázku odpovedať nemusí. “Zastavme tieto nikam smerujúce otázky a dehonestáciu Ernesta Valka,” zapojí sa do diskusie prokurátor Ján Šanta. Kočner skončil svoje kolo otázok, Daniel Lipšic pokladal doplňujúce otázky.

Nebezpečný človek

09:26 – Obžalovaný sa pýta na deň, kedy bol Ernest Valko prepustený z CPZ-tky, kam smerovali jeho prvé kroky a či mal vtedy stretnutie. Svedkyňa odpovedá, že išiel domov, kde bola aj Luba Lesná.

09:19 – Otázky kladie Marian Kočner. Pýta sa na stretnutie v čínskej reštaurácii. Zaujíma sa, či vie povedať jej názov, Daniel Lipšic namieta, že už povedala, že názov nevie. K stretnutiu obžalovaný pokladá aj ďalšie otázky. Následne sa zaujíma, či Ernest Valko sa poznal so Steinhübelom. “Myslím, že sa s ním poznal,” odpovedá svedkyňa Kočnera zaujíma aj to, či sa jej manžel poznal s mafiánom Čongrádym, či s Piťovcami. “Myslím si, že sa s pánom Ondrejčákom (Juraj “Piťo” Ondrejčák – pozn. redakcie) poznal, osobne si spomínam, ako sme sa s pánom Ondrejčákom minuli autami, a ja som sa ho pýtala, čo to má znamenať. Odpovedal mi, že nemal vedomosť o tom, že sa nachádza v budove,” odpovedá svedkyňa.

Svedkyňa údajne o zmenkách nič nevie. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

09:16 – Prokurátor sa pýta na vzťah exmanžela svedkyňa na druhého obžalovaného Pavla Ruska. Podľa jej slov jeho osobu nevnímala. Otázky v súčasnosti pokladá obhajoba, konkrétne Michal Mandzák, Pýta sa na osobu Sylvie Volzovej. “Zdá sa mi, že ju manžel v minulosti zastupoval vo veci televízie Markíza,” odpovedá na otázku. Presné obdobie si nevie spomenúť, konštatuje, že to bolo na začiatku prepuknutia kauzy. “Keď sa stal členom licenčnej rady, zastupovania sa vzdal,” povedala. Obhajobu zaujíma aj to, či svedkyni hovorí niečo meno Ivan Beňačka. Včerajší svedok mal Ernesta Valka požiadať, aby ho právne zastupoval. “Povedal, že nemá z toho dobrý pocit, že je to Mečiarov človek,” povedala.

09:12“Ernest si nevážil pána Kočnera ako človeka, ktorý férovo podniká,” hovorí svedkyňa, a hovorí príhodu, kedy boli s manželom v čínskej reštaurácii, kde mal Kočner výstup voči čašníkom, kde im nadával “do šikmookých opíc”. Údajne ju jej manžel upozornil, že Kočner je “veľmi nebezpečný človek”. Ako dodala, príhoda sa stala pred kauzou Gamatex a stretli sa v čínskej reštaurácii pod bratislavským hradom.

09:10 – Šanta sa pýta, aký postoj by svedkyňa zaujala v prípade, ak by sa dozvedela, že jej exmanžel bol členom licenčnej rady a zároveň by poskytoval právne služby jednému z obžalovaných. Podľa jej slov sa o Kočnerovi v 90. rokoch ešte nevedeli viaceré podrobnosti. Vyčítala mu ale viaceré kauzy, ktoré riešil, mali o nich viaceré výmeny názorov.

09:08 – Otázky pokladá prokurátor Ján Šanta, pýta sa, akú prácu vykonávala svedkyňa koncom 90. rokov. Odpovedá, že od 90. rokov podniká. “Ernest bol extrovert, snažil sa vždy povedať všetko o svojom dni, s kým sa stretol, a podobne. Ale do podrobnosti v niektorých veciach nešiel, mám pocit, že nás chcel chrániť,” hovorí svedkyňa.

09:06 – Podľa slov svedkyne nebol Valko počítačovo zdatný a v počítači mal iba aplikácie súvisiace s jeho prácou. “O zmenkách som sa dozvedela z médií v čase, kedy kauza prepukla,” povedala svedkyňa.

Pojednávanie bez Paru

09:03 – Otázky začína klásť právny zástupca televízie Markíza Daniel Lipšic. Pýta sa, či má nejakú vedomosť o zmenkách. “Nikdy som o nich nepočula, ani od nebohého exmanžela. Pána Kočnera aj pána Ruska poznám z videnia z nejakých spoločenských akciách. Nikdy som nezaregistrovala, že by si s nimi manžel podal ruku, alebo s nimi viedol rozhovor,” odpovedá svedkyňa. Podľa jej slov osobu Mariana Kočnera jej manžel Ernest Valko nela rád a vyjadroval sa o ňom s dešpektom. Rovnako nemá vedomosť ani o tom, že by Kočnera v nejakej veci právne zastupoval.

09:00 – Posledný pojednávací deň tohto týždňa začína, v pojednávacej sieni už sú všetky procesné strany aj svedkyňa Oľga Valková. Prítomný zatiaľ nie je Marek Para, v Justičnom paláci by sa ale mal nachádzať. Z pojednávania sa mal ospravedlniť. Predseda senátu Emil Klemanič poučuje svedkyňu, ako má vypovedať a následne skladá prísahu.

V stredu je na pláne výpoveď jediného svedka, respektíve svedkyne – manželky advokáta Ernesta Valka. Jeho meno sa v pojednávacej miestnosti spomenulo viackrát, najmä z úst obžalovaných. Tí tvrdia, že Valko o zmenkách vedel. Obžalovaní tvrdia, že situáciu okolo kúpy Gamatexu navrhol riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu.

Utorkové pojednávanie prinieslo viacero komickým momentov. Svedkovia Pavol Varga a Ivan Beňačka, ktorí vypovedali v kauze, vystupovali voči obhajobe značne arogantne a dobre si premysleli, čo kedy povedia. Ani jeden z nich nikdy nepočul o zmenkách, kým sa nemedializovali. Hneď prvý svedok, ktorého výpoveď bola naplánovaná na 9. hodinu ráno, musel riešiť problém. Na pojednávanie do Justičného paláca si so sebou totiž nezobral preukaz totožnosti a príslušníci zboru justičnej a väzenskej stráže ho nechceli pustiť vypovedať. Napokon musel ísť na policajné oddelenie, kde mu vydali potvrdenie o tom, že ide naozaj o jeho osobu. Vypovedal až po obednej prestávke. Podľa jeho slov nebola licencia televízie nikdy ohrozená, lebo mali o kúpu podielu Sylvie Volzovej viaceré skupiny. Do detailov ale nešiel, nakoľko by išlo o politickú vec.

Marek Para sa dnešného pojednávania nezúčastňuje. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Miliónové zmenky

Štyri zmenky v hodnote viac ako 69 miliónov eur mal podpísať ešte v roku 2000 Kočner s Ruskom, vtedy riaditeľom Markízy. Obaja tvrdia, že zmenky mali byť ukončením kauzy Gamatex. Následne v roku 2016 žiadal Kočner Ruska, aby ich vyplatil. Tým, že Rusko je oficiálne nemajetný, vyplatiť ich mala samotná televízia. Rusko totiž zmenky podpísal ešte ako generálny riaditeľ Markízy. Jeden majetkovo-právny spor Kočner vyhral, vtedy však sudkyňa, ktorá vec prejednávala, nezisťovala, či sú zmenky pravé. Markíza sa odvolala, k procesu na odvolacom súde však už nedošlo. Ruska a Kočnera obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokonca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko zasa nosí elektronický náramok, avšak v inej kauze – v prípade údajnej objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej.

Doteraz na žiadnom pojednávaní neboli prítomní obaja obžalovaní, vždy sa striedali. Keď bol prítomný Rusko, neprišiel Kočner, a naopak. Ak prišiel jeden, druhý požiadal o dokazovanie v jeho neprítomnosti. Existenciu zmeniek doteraz potvrdili iba dvaja svedkovia – Viera Rusková, bývala manželka Pavla Ruska, a Štefan Ágh, ktorý je v kauze obvinení. Jeho prípad sa ale vyčlenil na samostatné konanie.

Mohlo by vás zaujímať