Kauzy Domáce Top

ONLINE Černák a jeho pravá ruka pred súdom: Takto sme ju chceli odpratať

Černák povedal, že sa cíti byť vinný, rovnako aj Miloš Kaštan. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Najsledovanejší proces posledného obdobia sa začína. Pavol Rusko, Mikuláš Černák, Róbert Lališ a Miloš Kaštan sa dnes postavia pred sudcu Okresného súdu Bratislava II. Všetci sú obžalovaní z pokusu o vraždu v štádiu prípravy. Glob.sk vás bude o celom procese informovať online priamo zo súdu.

 

Súd sa na dnes skončil a končí aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

15:30 – Právny zástupca Sylvie Volzovej Roman Kvasnica a obhajca Pavla Ruska Marek Para po pojednávaní v prípade kauzy prípravy vraždy Sylvie Volzovej:

14:54 – Sudca nechal predviesť Róberta Lališa. Následne oznámil, že ho zajtra vypočuje ako prvého. Súd tak bude pokračovať zajtra o 9:00.

14:51 – Volzová mala vypovedať zajtra. Bude však len pokračovať výsluch obžalovaných. Jej zástupca uviedol, že sa výsluchu osobne nezúčastní, bojí sa vraj o život. “Je v nej silná obava, že má mať obavy o život a zdravie,” hovorí. Sudca povedal, že “je povinná sa dostaviť a ak nie, bude si niesť sankcie.” Ubezpečil jej zástupcu, že sa o život báť nemusí a že zabezpečenie je dostatočné.

14:49 – Kaštan hovoril o detailoch plánu. Černák sa po skončení Kaštanovej výpovede ospravedlnil Volzovej, ktorá prítomná nie je.

14:06 – “Na tejto zálohe trval Steinhübel,” tvrdí Kaštan. Para sa ho pýta na detaily, kladie mnoho otázok. Prokurátor namietol vedenie výsluchu, sudca mu dal za pravdu. Para sa pýta, aký záujem mal Steinhübel na Markíze. Kaštan tvrdil, že aj preto sa chceli v Holiday Inn stretnúť.

14:03 – Marek Para upozorňuje na rozpor medzi tvrdeniami Kaštana z výpovede v októbri 2017. V prípravnom konaní tvrdil, že ho kontaktoval Rusko na jeho telefónne číslo, dnes hovoril o tom, že mu volal Kováčik.

13:57 – “S pánom Černákom mám veľmi zlý vzťah,” povedal Kaštan. Tvrdí, že od jeho úteku v 1997 sa ich vzťah zhoršil.

13:53 – Prokurátor sa spýtal Kaštana, kto bol pri stretnutí v Banskej Bystrici. Kaštan povedal že on, Černák, Rusko a Jano Kán. Po jeho slovách si Černák hlasno vzdychol. Kaštan sa následne doplnil, že tam bol aj ochrankár a spomenul aj prípad Bachledu.

13:49 – Kaštan opisuje situáciu zo svojho pohľadu. V jeho výpovedi neodznelo úplne to isté, čo povedal Černák. Kaštan povedal, že Rusko začal o pláne zabiť Volzovú hovoriť hneď. Černák hovoril, že povedal, že chce to isté, čo spravili Bachledovi.

13:45 – “Kováčik ma požiadal, aby som sprostredkoval stretnutie pána Černáka s pánom Ruskom. Opakovane som sa pýtal, čo pán Rusko chce, Kováčik hovoril, že nevie,” povedal Kaštan. Stretnutie dohodol a keď bol Rusko v okolí Bystrice, poslali poňho auto ako doprovod. Rusko vraj prišiel v sprievode dvoch ochrankárov, jeden zostal sedieť v aute a druhý šiel s Ruskom dnu. “Medzi rečou povedal, že by ju najradšej zabil, že chce, aby zmizla,” povedal Kaštan.

13:43 – Kaštan vypovedá o skutku. Opisuje, kde sa spoznal s ostatnými obžalovanými. Podobne ako Černák, aj Kaštan pozná ostatných z deväťdesiatych rokov.

13:39 – “Cítim sa byť vinný,” povedal Kaštan. Súd toto priznanie neprijal, požaduje dokazovanie, tak ako pri Černákovi.

13:37 – Vypovedať ide Miloš Kaštan. Tento muž je bývalá pravá ruka Mikuláša Černáka. Boss bossov však dnes uviedol, že “Kaštan ma nenávidí.” Podľa neho je to cítiť z výpovedí.

12:24 – Nasleduje 60 minútová prestávka. Pojednávanie pokračuje 13:30.

12:10 – “Našťastie ma zavreli a sa to nezrealizovalo, za to som len rád,” povedal Černák. Zástupca Volzovej sa pýtal, aký vplyv malo jeho uväznenie na prežitie Volzovej.

11:57 – Černáka vraj k tomu, aby o skutkoch hovoril, motivovali vyšetrovatelia, ktorí “majú snahu a chcú veci vyriešiť tak, ako sa stali.” 

11:53 – “Za mnou bol tím Gorila v trestnej veci ekonomického charakteru, boli to traja vyšetrovatelia, ktorých som dovtedy nepoznal. Chceli odo mňa vedieť, aby som im priblížil, ako fungoval organizovaný zločin v deväťdesiatych rokoch a prepojenie na politiku,” vypovedá Černák o tom, prečo začal hovoriť o Ruskovi. V tej súvislosti mal spomenúť exministra. Podľa neho Slováci nie sú pripravení na to, aby bol exminister odsúdený za vraždu. Tvrdí, že ho Rusko mediálne lynčuje. Nechcel vraj do toho ísť.

11:51 – Para sa pýta Černáka doplňujúce otázky. Pýta sa na rôzne detaily, pýta sa na zálohy pri skutkoch. Zaujíma ho, prečo oni od Ruska nežiadali zálohu.

11:35 – Para sa opýtal, či černákovci v Bratislavskom kraji operovali aj samostatne a teda prečo bola nutná spolupráca so sýkorovcami. Černák nevie konkrétne odpovedať, uvádza len, že sýkorky lepšie poznali lokalitu. Spolupráca teda podľa neho bola nutná.

11:26 – Para sa spýtal, kto inicioval stretnutie v Holiday Inn. Černák si vraj presne nepamätá. Obhajca dopĺňa otázky, zaujímajú ho detaily. Pýtal sa na vzťah medzi ním a Lališom a Steinhübelom. Černák opisuje ich stretnutia, spolupráce, kontext deväťdesiatych rokov.

Černák na pojednávaní povedal, že ho veľa vecí mrzí. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

11:22 – Krajský prokurátor skončil výsluch. Otázky bude klásť Marek Para, obhajca Ruska a Lališa. Títo dvaja tvrdia, že sa nič nestalo.

11:14 – Prokurátor sa pýtal na konkrétnejšie časové rámce. Černák sa snažil opísať ich, ospravedlnil sa, že si nepamätá presne. “Je to 20 rokov,” hovorí. Na zálohe za “služby” vraj trvali sýkorovci. Tí mali Volzovú sledovať, následne mali kontaktovať Černáka, aby zohnal notára. Ten mal prepísať Volzovej podiel na Ruska. K tomu už však nedošlo.

11:09 – Černák vraj potom až z basy zistil, že Markízu obsadili mafiáni. Všetko sa otočilo proti Ruskovi a kauza Gamatex mu vzala Markízu, vzal si ju Kočner. S Lališom sa vraj stretol až v roku 2002. “Chcel som, aby mi ozrejmil nejaké veci,” povedal. Pýtal sa na Volzovú a Lališ vraj zahmlieval situáciu. Lališ mal tvrdiť, že sa bojí, že by sa prezradili. Černák mu vraj neveril, mal mať iné informácie.

11:07 – “Potom sme sa šli s Kánom  prihlásiť, lebo bol na nás vydaný zatykač,” povedal Černák. Kaštan sa vraj skryl, aby mohol schovať nejaké veci.

11:05 – “Následne sme sa stretli v Holiday Inn,” tvrdí Černák. Prítomní mali byť viacerí členovia podsvetia. “Na stretnutí odznelo prakticky to isté, čo žiadal od nás v Bystrici,” povedal. Rusko tam mal odovzdať materiály, ako napríklad fotku Volzovej.

Rusko trvá na svojej nevine. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

11:02 – Černák vraj na stretnutí vyčítal Ruskovi reportáž v Markíze, ktorej Rusko v tom čase šéfoval. Rusko mafiánom ponúkol 20 miliónov korún, oni súhlasili. Keďže Volzová žila v Bratislave, Černák vraj oslovil Róberta Lališa, ktorý v tom čase bol popredným predstaviteľom sýkoriek. Stretnúť sa mali v hoteli Danube, kde sa dohodli.

10:58 – “Sadli sme si a začal rozhovor. Doslova vám neviem uviesť celý rozhovor, pamätám si ale podstatu,” hovorí Černák. Po prvýkrát vraj vtedy počul meno Sylvia Volzová, Rusko vraj tvrdil, že nevie inak vyriešiť ich problémy. “Povedal, že to chce spraviť tak, ako sme to spravili s pánom Bachledom,” povedal. Rusko bol vraj nervózny a Černák zase prekvapený, že exriaditeľ Markízy má také dôverné informácie.

10:55 – “Spoluobžalovaných poznám. Kaštan je môj dlhoročný priateľ,” povedal. Priznal sa že pozná aj ostatných, všetkých z deväťdesiatych rokov. “O požiadavke stretnúť sa s Pavlom Ruskom som sa dozvedel od Kaštana, ten to sprostredkoval,” uviedol Černák. O stretnutie mal požiadať Kováčik, podnikateľ z Banskej Bystrice. Stretnúť sa mali na Kuzmányho ulici v Banskej Bystrici.

10:54 – Sudca poučil Černáka o jeho právach. Ten uviedol, že sa cíti byť chorý, vypovedať ale chce a bude.

“Som vinný,” povedal Černák. Súd jeho vyhlásenie neprijal

10:52 – “Súd vyhlásenie, že sa cíti byť vinný, neprijíma,” vyhlásil sudca. Podľa neho je potrebné vykonať riadne dokazovanie.

10:37 – “Som vinný,” povedal Černák. Neustále sa mu potí tvár a pôsobí nervózne. Prokurátor navrhol vypočuť ho k trestnej činnosti ostatných spoluobžalovaných. Senát sa šiel poradiť.

10:34 – Predseda senátu určil poradie vypočúvania. Ako prvý bude vypovedať Černák, potom Kaštan, Lališ a Rusko. V sále zostáva len Černák, ostatní opúšťajú miestnosť.

10:31 – Vypovedať budú obžalovaní. Krajský prokurátor navrhol poradie Černák, Kaštan, Rusko a Lališ. Obhajca Lališa a Ruska navrhol opačné poradie – Rusko, Lališ, Kaštan a Černák.

10:30 – Súd prítomnosť znalkyne zamietol. “Nakoľko sa týka veci, ktorú je možné objasniť aj inak,” povedal sudca. Hlavné pojednávanie pokračuje.

10:25 – Obhajoba žiadala, aby mohla byť počas súdu prítomná znalkyňa. Róbert Lališ sa totiž podrobil detektoru lži, súd rozhodoval, či tento dôkaz pripustí a či povolí prítomnosť znalkyne.

Róbert Lališ sa na súd dostavil v spoločnosti príslušníkov ZVJS. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:03 – Sudca prerušil kvôli porade pojednávanie na 10 minút. Obhajoba požiadala o doplnenie dokazovania, senát sa ide radiť. Obvinených odviedli príslušníci ZVJS.

10:00 – “Navrhujeme, aby súd v prípade rozsudku zaviazal obžalovaných zaplatiť škodu vo výške 6500 eur,” povedal právny zástupca Volzovej. 5000 eur má byť morálna škoda a 1500 eur náhrada právneho zastúpenia. Sudca povedal, že právne zastúpenie nemožno pokladať za náhradu škody, pripustil teda iba sumu 5000 eur.

9:49 – Prokurátor vyratúva všetky skutky, za ktoré boli obvinení odsúdení. Sú to najmä mafiánske vraždy, prípadne pokusy o vraždy.

Na súde sú prítomní všetci obžalovaní. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:47 – Prokurátor číta obžalobu. Opisuje akým spôsobom si mal Rusko u Černáka a Kaštana objednať Volzovej únos, prepis podielu a následnú vraždu. Obaja muži neskôr mali upovedomiť Lališa, ktorý bol “popredným členom skupiny sýkorovci.” Tí ju mali sledovať a pripravovať sa tak na únos a vraždu. Prokurátor tvrdí, že k samotnému činu nedošlo, pretože Černáka zavreli a Kaštan bol na úteku.

9:41 – Sudca sa spýtal, či majú zúčastnené strany záujem uzavrieť dohodu o vine a treste. Prokurátor, Černák aj Kaštan odpovedali “nie”, Rusko a Lališ sa po otázke postavili a odpovedali “nemôžem uzavrieť dohodu o niečom, čo sa nestalo.” 

9:34 – Pojednávanie sa začína. “Otváram pojednávanie s Mikulášom Černákom a spol.,” začal hovoriť sudca. Prítomní sú všetci obžalovaní. V miestnosti ich strážia kukláči. “Čo sa týka poškodenej Volzovej, tá na dnešné pojednávanie nebola predvolaná,” uviedol. Prítomný je jej zástupca.

9:30 – Do pojednávacej miestnosti priviedli aj ostatných obvinených – Mikuláša Černáka, Róberta Lališa a Miloša Kaštana.

9:00 – Pojednávanie sa malo začať. Sprevádzajú ho ale prísne bezpečnostné opatrenia. Budovu  strážia kukláči, na ulici sú  príslušníci ZVJS so psami. Na súde je už prítomný aj samotný Pavol Rusko. Pred vstupom sa rozprával s novinármi, pôsobil uvoľnene.

Rusko bol pred pojednávaním uvoľnený. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Pavol Rusko si mal pred dvadsiatimi rokmi objednať vraždu bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej u bossa bossov – Mikuláša Černáka. Práve on verejne obvinil Ruska z objednávky vraždy, proti Ruskovi – a teda aj sebe – svedčí aj Miloš Kaštan. Róbert Lališ a Pavol Rusko obvinenia odmietajú.

Prípad pojednáva sudca Pavol Juhás.

Sylvia Volzová bola Ruskova spoločníčka v časoch, kedy bol generálnym riaditeľom Markízy. Viac si prečítajte TU.