Politika Spoločnosť Kauzy Domáce Top

ONLINE Znalec sa vyjadroval k Threeme. V dátach nenašiel žiadne stopy po zasahovaní do komunikácie

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – 19. pojednávací deň v kauze Kuciak bude opäť zaujímavý. Zsuzsová má dokončiť svoju výpoveď otázkami protistrán. Zatiaľ ale nie je zrejmé, či jej budú dávať otázky aj splnomocnenci poškodených, alebo sa ich otázkam vyhne rovnako, ako Marian Kočner. Podľa jedného z prokurátorov Úrady špeciálnej prokuratúry – Juraja Novockého sa dokazovanie v kauze schyľuje ku koncu. Glob.sk bude sledovať dianie zo súdnej siene online a prinesie najdôležitejšie informácie. 

 

16:14 – Senát prerušuje hlavné pojednávanie do 20. júla.

16:13 – Senát ukončuje výsluch znalca. Predsedníčka senátu sa pýta na procesné návrhy na ďalšie pojednávanie.

16:10 – Prokurátor navrhol doplniť výsluch svedka z 1. júna 2020. Po minúte ale návrh vzal späť a povedal, že to urobia iným spôsobom. Kočner následne namieta, že nechápe, prečo sa tento dôkaz vykonával.

16:03 – Na súde sa čítala aj odborná správa extrakcie dát z telefónu Zsuzsovej dcéry. Našla sa tam aj fotografia bieleho auta pri stromoradí, malo by ísť o golfový areál v obci Báč. Išlo o fotografiu z 26. februára 2018. Ako Mikulaj dodal, podľa metadát z fotografie konštatuje, že bola prenesená z iného telefónu, nevie však povedať, kedy vznikla na prvom zariadení.

15:49 – Zsuzsová sa vyjadrovala k prejednaným dôkazom, avšak opäť skĺzla k hodnoteniu iných dôkazov. Na to ju predsedníčka senátu upozornila, že sa má vyjadrovať k prejednávanému dôkazu a upozornila ju aby zbytočne nenaťahovala dokazovanie a hlavné pojednávanie. “V opačnom prípade o tejto skutočnosti informujem riaditeľa väznice,” upozornila ju Sabová. Zsuzsová si následne pýta slovo, ktoré sa jej nedostane.

15:40 – Podľa Kočnera znalec vo výsluchu klamal. Okrem toho spochybňuje postup, ktorý znalci vykonali pri extrakcii dát.

15:15 – Predsedníčka senátu číta správu od Europolu, ktorú si vyžiadal Marek Para, obhajca Mariana Kočnera.

15:07“Zo všetkých okolností konštatujem, že súbor správ nebol menený, je konzistentný, nachádzali sa na oboch telefónoch,” odpovedá na otázku Daniela Lipšica, či sa dá vylúčiť možnosť, že bolo s Threemou manipulované. Rovnako odpovedá, že nenašiel žiadne digitálne stopy, že by sa do Threemy zasahovalo.

15:01 – Podľa Mikulaja nie možné jednoznačne potvrdiť, ani vyvrátiť, či bol súbor menený. Na otázku Daniela Lipšica, či našiel nejaké zmeny v správach, odpovedá, že nie.

14:45 – Kočner zisťuje, či je možné manipulovať s telefónom aj bez toho, aby bol pripojený na internet, a či by to bolo viditeľné. “Bolo by to vidno určite, ale taká analýza robená nebola,” odpovedá expert.

14:40 – Podľa Mikulaja sa Threema 2 zrejme objavila neskôr z dôvodu, že sa pri prvej extrakcii dát nestiahla úplne celá a podarilo sa to až na druhý pokus.

14:34 – Podľa slov Mikulaja sa jeden z telefónov vybil 9. júna 2018 a opätovne bol zapnutý až o 4 mesiace, kedy prebehlo analyzovanie správ Europolom. V tomto prípade tak nemohlo byť so správami manipulované.

14:30 – V odbornom vyjadrení sa mal Mikulaj vyjadriť k tomu, či bolo, alebo nebolo zasahované do Threemy, čím sa Kočner neustále oháňa. Podľa posudku bolo pri extrakcii v jednom telefóne o 10-tisíc správ viac, ako v druhom telefóne.

14:11 – Po prestávke už v lavici sedí IT znalec Mikulaj. Súd ho predvolal kvôli novému dôkazu, na ktoré mal vypracovať odborné vyjadrenie. Po otázke, či bude vypovedať, a či neexistujú skutočnosti, pre ktoré by nemohol vypovedať, odpovedá nie. V sieni nastalo ticho, Mikulaj to potom uviedol na pravú mieru a vypovedať bude. Obhajoval sa, že predsedníčku senátu zle počul.

14:00 – Po vyjadreniach strán sa výsluch Zsuzsovej končí. Nasleduje krátka 10-minútová prestávka. Po nej bude prebiehať výsluch Mikulaja.

13:50 – Otázky na obžalovanú skončili, nasledujú vyjadrenia. O slovo sa hlási Marian Kočner, chce sa vyjadriť k platinovej karte Tatra banky, ktorú dal Kočner pre Zsuzsovej dcéru. Ak uviedol, hlavná karta má 30-tisíc eurový limit, pričom karty, ktoré sú vydané ako dodatkové, majú určitý limit. O ten je následne znížený limit na hlavnej karte.

Kočner sa vyjadruje aj ku krstným deťom. Podľa jeho slov v súčasnosti ide o dvoch dospelých chlapcov, ale, ako uviedol, podporoval deti aj Petry Krištúfkovej, ktorá s jeho manželkou bola na jachte. Podľa Kočnerových slov bol na jachte aj on samotný. A keď poslankyňa hovorí, že nebol, tak klame, rovnako ako pri tom, ak tvrdí, že sa nepoznajú. Podľa jeho slov jej zafinancoval “prerábku bytu”.

13:30 – O slovo sa prihlásila aj Zlatica Kušnírová, ktorú zaujímalo, čo by Zsuzsovej dcéra povedala na to všetko čo sa deje. “Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo. Mali by ste si otvoriť oči a snažiť sa, aby ste našli správneho objednávateľa a vykonávateľa vraždy. Máme tu 25-tisíc stranovú obžalobu, v ktorej nie je ani na jednej strane dôkaz o tom, že som si vraždu vašej dcéry, alebo pána Kuciaka, objednala,” povedala Zsuzsová. Otázky kladie prokurátor Novocký.

13:27 – Daniel Lipšic sa Zsuzsovej pýtal otázku ohľadne peňazí a pôžičky od Kočnera. “Tebe neodpoviem. Nemáš najmenšie právo sa ma niečo pýtať,” odpovedala Zsuzsová. Otázku chcel dať aj Roman Kvasnica, na čo mu Zsuzsová povedala, že sprvu mu chcela dať priestor na otázky, ale po slovách o šifrách v komunikácii si to rozmyslela.

13:22 – Zsuzsová priznáva, že si od Kočnera požičala peniaze. Išlo o 20-tisíc eur, ktoré mala následne ona požičiať Andruskóovi. Kočnerovi tvrdila, že si ich požičala pre seba.

13:18 – Sabovú zaujíma, či Zsuzsová podávala informácie o ľuďoch z politického prostredia v rokoch 2017 a 2018. Odpovedá, že ho informovala o tom, že si písala s jedným človekom, ktorý je kamarát oboch.

13:15 – Predsedníčku senátu zaujíma, či sa niekedy stretla s Petrom Tóthom, a či vôbec k takému stretnutiu došlo. Zsuzsová tvrdí, že ho nikdy osobne nevidela, ani nepočula jeho hlas, lebo s ním netelefonovala.

13:13 – Zsuzsová tvrdí, že jej orgány činné v trestnom konaní (OČTK) ukradli dva telefóny – Iphone 4 a Iphone X, ktorý jej dal Kočner kvôli stránke Na pranieri.

13:08 – Súd pokračuje výpoveďou Zsuzsovej. Jej advokát sa pýta Zsuzsovej, či vie o nejakej známosti Andruskóa, ktorý má byť Rus. Zsuzsová tvrdí, že áno a že je divné, že sa orgány činné v trestnom konaní týmto ešte nezaoberali. “Je to Rus, je veľmi bohatý, býva v Bratislave a je Andruskóov dobrý kamarát. On pomáhal vybavovať prepustenie pána Kočnera za milión eur,” odpovedá Zsuzsová.

13:00 – V pojednávacej miestnosti sa už nachádza znalec Dušan Mikulaj. Ten analyzoval Threemu a pohyby telefónov obžalovaných.

12:55 – Počas obedňajšej prestávky sa Daniel Lipšic vyjadroval k dnes vykonaným dôkazom, ale aj k otázkovej časti výpovede Aleny Zsuzsovej. Podľa jeho slov klame vo svojej výpovedi.