Domáce Šport Top

Opäť mimo pódia. V extrémne ťažkom obrovskom slalome v Kranjskej Gore bola Vlhová štvrtá

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

KRANJSKA GORA – Slovenská zjazdárka Petra Vlhová skončila štvrtá v obrovskom slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore. Zvíťazila Talianka Marta Bassinová, pred Francúzskou Tessou Worleyovou a Švajčiarkou Michelle Gisinovou. Vlhová ostala prvá v celkovom hodnotení.

 

Vo Svetovom pohári ide do tuhého, aj keď ešte nie je za nami ani polovica sezóny. O mesiac sa začínajú majstrovstvá sveta a tak sú momentálne každé preteky testom aktuálnej formy všetkých lyžiarok, ktoré pricestovali do Slovinska. V Kranjskej Gore čakali na zjazdárky dva obrovské slalomy a tie mali naznačiť aké budú ďalšie ambície Petry Vlhovej v celkovom poradí, aj v hodnotení disciplíny. V obrovskom slalome bola totiž zatiaľ iba šiesta a ďalšia výrazná strata bodov by ju už mohla poriadne mrzieť. K životu sa totiž prebrala Mikaela Shiffrinová. Američanka pomaly likviduje tréningové manko, čo potvrdila aj triumfom v nočnom slalome vo Flachau. Vo Svetovom pohári má síce stále viac ako 200-bodovú stratu na Vlhovú, no absolvovala iba sedem pretekov, čo je polovica porcie slovenskej lyžiarky.

 

Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová, dve najväčšie súperky vo Svetovom pohári v zjazdovom lyžovaní. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Navyše, Shiffrinová už uvažuje aj nad štartom v rýchlostných disciplínach, čo by ich súboj o veľký krištáľový glóbus ešte pekne zamotalo. V Kranjskej Gore to bol preto ich ďalší mini test. A ani Michelle Gisinová, Lara Gutová-Behramiová, Marta Bassinová, Federica Brignoneová a Katharina Liensbergerová nechceli byť iba do počtu. Zaujímavé už bolo aj žrebovanie štartových čísiel, keď ako prvá išla Gisinová, druhá Brignoneová, Vlhová mala päťku a za ňou boli zoradené Bassinová, Shiffrinová a Liensbergerová. Kto využije ideálne podmienky zľadovatenej a technicky extrémne náročnej trate v prvom kole, kde dôležitú úlohu má aj kondícia? Zoznam kandidátok na pódium bol veľký a Vlhová patrila do elitnej spoločnosti.

Úvodným porovnávacím časom bola jazda Gisinovej, ktorá odštartovala ako prvá a bolo vidno, že na zjazdárky čakalo náročné prvé kolo pri teplote mínus desať stupňov a na čistom ľade. Najmä v strednej časti boli viaceré úseky, kde bolo potrebné meniť rytmus a tempo. Tu sa dalo veľa získať aj stratiť. To dokázala Gisinová, ktorá využila najnižšie štartové číslo a jednotka svietila pri jej mene aj po prvom kole. Nikto iný ju už z trónu nezosadil. Ani Vlhová, ktorá za Švajčiarkou zaostávala na každom medzičase a v cieli mala viac ako pol sekundové manko, čo stačilo na tretie miesto. Shiffrinová, ktorá po chybe v hornej časti ešte o tri stotiny zaostala za Vlhovou, bola štvrtá. Len prvých šesť zjazdárok malo sekundovú stratu na Gisinovú.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Som celkom spokojná, zatiaľ som na tretej pozícii. Myslím si však, že dnes nebudem mať dobrý pocit, trať je veľmi ťažká a veľmi ľadová. Cítim iba trasenie, viem, čo musím zmeniť v druhom kole, musím byť oveľa aktívnejšia na ľade. Keď sa tu bude človek iba viezť, tak dostane,” povedala Vlhová v cieľových priestoroch po prvom kole.

Druhé bolo postavené podobným spôsobom a malú výhodu mohla mať Shiffrinová, keďže jej autorom bol jej tréner. Poriadnu rukavicu hodila konkurencii Gutová-Behramiová, trinásta po prvom kole, ktorá sa trafila do tempa, rýchlosti a ťažkú zjazdovku v Kranjskej Gore si doslova vychutnala. Druhej v poradí nadelila sekundu a osem stotín a postavila do pozoru Vlhovú a spol., aj keď jej manko na Slovensku bolo viac ako jeden a pol sekundy po prvom kole.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Až Ramone Siebenhoferovej, siedmej po prvom kole, sa podarilo prekonať čas Gutovej-Behramiovej, čo už bolo zaujímavé aj pre celkové poradie. Ale dokedy bude jej meno svietiť na prvom mieste? Nina O´Brienová zaostala, ale líderka obrovského slalomu v hodnotení disciplíny Brignoneová nie a išla na prvé miesto. No nie nadlho, fantastickú jazdu predviedla Tessa Worleyová a ušla všetkým o tri konské dĺžky. O 1,3 sekundy. Neskutočné predstavenie Francúzsky. Nepriblížila sa k nej ani Shiffrinová a, žiaľ, rovnako tak ani  Vlhová. Ešte na prvom medzičase bola lepšia, ale potom to už bol viac boj s traťou a ideálnou pozíciou na svahu. Kontinuálne začala strácať a v cieli bola napokon o takmer osem desatín horšia ako Worleyová.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Horšie bolo, že sa pred Vlhovú dostala ešte aj Gisinová, jej aktuálne najväčšia konkurentka v súboji o veľký krištáľový glóbus. No víťazkou v Kranjskej Gore nebola napokon ani ona. Triumfovala momentálne najlepšia v obrovskom slalome Talianka Bassinová a vyhrala tretie preteky v sezóne. Vlhová bola až štvrtá a v celkovom poradí sa jej odstup od Gisinovej znížil na 114 bodov. V hodnotení disciplíny ostala šiesta, líderkou je Bassinová. “Necítila som sa v tom úplne ideálne, trošku som sa trápila. Pohoršila som si o jedno miesto, opäť je to štvrté miesto, ale zajtra máme nový deň. Budem sa snažiť oddýchnuť si a uvidíme, ako to pôjde,” povedala Vlhová po pretekoch.

Výsledky obrovského slalomu v Kranjskej Gore

1. Marta Bassinová (Tal.) 2:11,90 min, 2. Tessa Worleyová (Fr.) +0,80 s, 3. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,46, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +1,58, 5. Federica Brignoneová (Tal.) +2,10, 6. Mikaela Shiffrinová (USA) +2,18, 7. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +2,54, 8. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +2,85, 9. Meta Hrovatová (Slov.) +2,97, 10. Maryna Gasienicová Danielová (Poľ.) +3,49

Celkové poradie 
1. VLHOVÁ 749 bodov, 2. Gisinová 635, 3. Shiffrinová 525, 4. Bassinová 523, 5. Katharina Liensbergerová (Rak.) 465, 6. Brignoneová 429

Poradie v obrovskom slalome 
1. Bassinová 300, 2. Brignoneová 250, 3. Gisinová 192, 4. Worleyová 191, 5. Shiffrinová 190, 6. VLHOVÁ 170