Zahraničné

Opäť v putách polície. Opozičný líder Navaľnyj sa na slobode dlho neohrial

Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zadržala v pondelok polícia tesne po tom, ako opustil brány väznice. Navaľnému v pondelok ráno vypršal 30-dňový trest za porušenie zhromažďovacieho práva, uviedla tlačová agentúra AP.

Navaľného zatkol policajt vo chvíli, keď vyšiel z moskovského väzenia a chystal sa pozdraviť svojich priaznivcov a médiá.

Navaľnyj patrí k najzarytejším kritikom prezidenta Vladimira Putina a je považovaný za osobnosť, ktorá stojí za nedávnymi protivládnymi zhromaždeniami.

Ako pripomenula AP, v Rusku sa v septembri konali opozičné protesty proti vládnemu návrhu zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Pripravovaná dôchodková reforma rozhnevala ruské obyvateľstvo naprieč politickým spektrom.

Putin v reakcii na všeobecné pobúrenie verejnosti prisľúbil ešte koncom augusta zmiernenie reformy: ponúkol zníženie navrhovaného dôchodkového veku žien na 60 rokov; vláda pôvodne navrhovala vek 63 rokov. Ruské ženy v súčasnosti odchádzajú do penzie v 55 rokoch. Návrh zvýšiť dôchodkový vek pre mužov zo 60 na 65 rokov by mal zostať nezmenený.