Regióny Top

Opití vodiči za volantom nie sú ničím výnimočným. Paradoxne ich najviac nie je na východe

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Prípad bývalej missky Miroslavy Fabušovej, ktorá sadla za volant pod vplyvom alkoholu, nie je ojedinelý. Na sociálnych sieťach kolujú viaceré videá podgurážených vodičov za volantom. Určite však nejde o normálnu a bezpečnú záležitosť. Svojim správaním ohrozujú seba, ale aj ďalších účastníkov cestnej premávky. Štatistiky sú desivé. Čoraz viac ľudí sadá za volant opitých. Ako uvádza polícia, najohrozenejšími krajmi sú Banskobystrický a Žilinský.

 

Podľa súčasne platných zákonov je za volantom nulová tolerancia alkoholu. To znamená, že vodič nesmie sadnúť za volant po požití akéhokoľvek alkoholického nápoja. Ak však polícia v dychu vodiča nameria 0,14 miligramov alkoholu na liter krvi, čo značí zhruba 0,29 promile, policajti ho zrejme pustia ďalej. Dôvodom je takzvaná fyziologická odchýlka meracieho prístroja, na ktorý môžu mať vplyv viaceré faktory, napríklad telesná teplota či fyzická námaha.

Ak však vodič nafúka od 0,29 do 1 promile, ide o závažný priestupok. V takom prípade motoristovi zadržia policajti vodičský preukaz a naparia pokutu. Tá sa môže vyšplhať až na tisíc eur. Okrem toho mu hrozí aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlo až na päť rokov.

Ak má vodič po dychovej skúške viac ako jedno promile, ide už o trestný čin, pri ktorom okrem pokuty a zadržania vodičáku hrozí aj väzenie.

Ak má vodič po dychovej skúške viac ako jedno promile, ide už o trestný čin. Zdroj: pixabay.com

Čo hovoria štatistiky?

Zoznam.sk požiadal policajtov o  štatistiky o alkohole za volantom za rok 2020 a začiatok súčasného roku. Podľa Prezídia Policajného zboru sa pri kontrolách za minulý rok odhalilo takmer 9-tisíc vodičov s alkoholom v krvi. Spomedzi nich bolo najviac tých, ktorí nafúkali nad 1 promile, čo sa už berie ako trestný čin. Najviac previnilcov odhalili v Žilinskom kraji (667), Košickom (665) a Prešovskom kraji (659). Nasleduje Bratislavský (592), Banskobystrický (578), Trenčiansky (462), Nitriansky (440) a Trnavský kraj (432).

 

Zdroj: Prezídium Policajného zboru SR

Pri dychových skúškach s výsledkom do jedného promile viedol Banskobystrický kraj (851). Nasleduje Žilinský (671), Prešovský (567), Bratislavský (524), Nitriansky (511), Trnavský (455) a Trenčiansky kraj (316).

Súhrnne za rok 2020 odhalili najviac opitých ľudí za volantom v Banskobystrickom kraji (až 1429). V tesnom závese je Žilinský kraj (1338), Prešovský (1226) a Košický kraj (1175). Za nimi je Bratislavský (1116), Nitriansky (951), Trnavský (887) a Trenčiansky kraj (778).

Nepriaznivé sú aj štatistiky dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu. Celkovo bolo za rok 2020 takmer 12-tisíc nehôd, z toho až v 13 percentách (1551) bol dôvodom alkohol. Najvyšší počet kolízii zavinili vodiči motorových vozidiel (až 1388), z nich 23 motorkári. Za 72 nehôd môžu opití chodci a za 80 cyklisti. Pozitívnou správou je, že vo všeobecnosti bolo nehôd menej.

 

Zdroj: Prezídium Policajného zboru SR

Rok 2021 začal sprudka

Polícia redakcii poskytla aj štatistiky za január 2021. Už od začiatku roka zistili policajti až 615 opitých za volantmi. Šoférov nad jedno promile odhalili najviac v Košickom kraji (55) a Žilinskom kraji (47). Nasleduje Bratislavský (43), Banskobystrický (39), Trenčiansky (35), Nitriansky (31), Trnavský (30) a Prešovský kraj (29).

V prípade vodičov s výsledkom dychovej skúšky pod 1 promile odhalili vysoké počty previnilcov v Banskobystrickom kraji (75). Zhruba polovicu vodičov s alkoholom za volantom odhalili v Trenčianskom (41), Trnavskom (38), Bratislavskom (32), Nitrianskom a Košickom (zhodne po 31) a Prešovskom kraji (28).

Zdroj: Prezídium Policajného zboru SR

Z hľadiska dopravných nehôd za január 2021, ktorých bolo 727, bolo zapríčinených alkoholom 93 z nich. Tradične, za najviac z nich mohli vodiči motorových vozidiel (87). Motorkári zatiaľ nespôsobili žiadnu nehodu pre alkohol v krvi. Opití chodci zapríčinili štyri nehody a cyklisti dve kolízie.

Prípad Fabušová

V nedeľu 21. februára zastavili policajti v Rovinke auto, v ktorom sedela bývalá misska Miroslava Fabušová. Po dychovej skúške jej namerali 1,33 promile v krvi, za čo ju polícia obvinila. Už dva dni na to sa postavila pred súd.  “OS Bratislava III rozhodol tak, že odsúdil obvinenú Miroslavu Fabušovú k trestu odňatia slobody vo výmere šesť mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 18 mesiacov. Zároveň jej uložil trest zákazu činnosti viesť akékoľvek motorové vozidlo na dobu 18 mesiacov,” objasnil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Fabušová však tvrdila, že si s kamarátkou dali v sobotu večer víno a išlo o zostatkový alkohol.