Opozícia hovorí o spájaní sa. Predvádza však presný opak

BRATISLAVA – Hovoria o potrebe spájania sa, no kroky, ktoré podnikajú, budia presne opačný dojem. Značná časť predstaviteľov parlamentných, ale aj mimoparlamentných opozičných strán, má už niekoľko mesiacov pred voľbami jasno – do vlády so Smerom, Kotlebovou stranou, ani SNS za žiadnych okolností ísť nechcú. Spojencov radšej vidia medzi sebou. Tejto téme venovali viaceré vyhlásenia pred médiami, nechýbajú ani vzájomné rokovania či dokonca dohody. Rétorika však nie je vždy v súlade aj so správaním sa jednotlivých aktérov.

 

O poslednú roztržku medzi opozičnými stranami sa zaslúžil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Ten v nedeľu pred bytovým komplexom Bonaparte, symbolicky v deň narodenín šéfa vládneho Smeru-SD Roberta Fica, prezentoval plán, ako opozícia podľa neho porazí vo voľbách mafiu. Líder Obyčajných ľudí okrem iného avizoval, že nikdy nepôjde do vlády, ktorá by chcela v nastávajúcom volebnom období schváliť registrované partnerstvá či adopcie detí homosexuálnymi pármi. Takisto tvrdí, že nedovolí uvoľniť drogovú politiku, zrušiť zavedené sociálne výhody pre ľudí, alebo zmeniť súčasnú migračnú politiku Slovenska. „Nevstúpime do vládnej koalície, ktorá bude ľudí už teraz strašiť zavedením týchto opatrení,“ povedal.

Zo stola tak zmietol agendu niekoľkých potenciálnych partnerov. Zároveň sa posťažoval, že žiaden zástupca mimoparlamentných strán PS, Spolu, KDH a Za ľudí mu nevyjadril podporu počas piatkového odvolávania premiéra Petra Pellegriniho.

PS, Spolu a KDH podpísali dohodu o predvolebnej spolupráci. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Problémové registrované partnerstvá

Tŕňom v oku sa pre Matoviča stala najmä otázka registrovaných partnerstiev. Tá totiž rozdeľuje PS/Spolu a KDH, inak spojencov v predvolebnom boji. Oba subjekty sa preto dohodli, že v prípade, že skončia spolu vo vláde, otázke registrovaných partnerstiev sa nebudú venovať skôr, ako po komunálnych voľbách. A tie sú naplánované na rok 2022, teda teoreticky na druhú polovicu nastávajúceho volebného obdobia. Až potom sa má KDH rozhodnúť, či v takejto vláde ostane aj naďalej, alebo ju položí.

Matovičovi na takýchto plánoch prekáža nie to, že  sa formulujú už teraz, keď ešte ani neboli voľby, ale ich samotný obsah. „Nesmieme odstrašovať konzervatívcov zavedením registrovaných partnerstiev či adopcií detí homosexuálnymi pármi. Nesmieme strašiť legalizáciou drog ľudí, ktorí majú skúsenosť s tým, že niekto v ich rodine podľahol drogám. Takisto nemôžeme strašiť ťažko pracujúcich ľudí tým, že hneď po nástupe do vlády im zoberieme vlaky či obedy „zadarmo“, alebo že im siahneme na minimálnu mzdu či dôchodky,“ vyhlásil.

Igor matovič počas leta pre opozíciu inicioval spoločný obed, dnes potenciálnych partnerov kritizuje. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Progresívci vyjadrili ľútosť

Spomedzi opozičných strán má k sebe formálne najbližšie práve Matovičom kritizovaná trojica. Progresívne Slovensko a Spolu spolupracovali už v prípade májových eurovolieb, kde ponúkli spoločnú kandidátku. Následne sa rozhodli vytvoriť spoločnú kandidátku aj pre voľby do Národnej rady. Dohodu už majú aj na mene volebného lídra. Má ním byť šéf PS Michal Truban. Počas leta obe strany zároveň podpísali dohodu s Hlinovým KDH, že na seba nebudú počas predvolebného boja útočiť a riešenie vymysleli aj na spornú tému registrovaných partnerstiev, v ktorej sa názorovo rozchádzajú.

“Je nám ľúto, že pokračujú útoky na spoluprácu PS, SPOLU a KDH. Práve táto spolupráca ukazuje, že ak sa sústredíme na veci, ktoré nás spájajú a odhodíme spôsoby starej politiky, vieme dať ľuďom nádej na zmenu a výmenu Kočnerovej generácie politikov,” povedal na margo aktuálnych Matovičových aktivít líder progresívcov Michal Truban. Alojz Hlina sa zatiaľ k Matovičovým námietkam nevyjadril. Ešte v nedeľu však na sociálnej sieti uviedol, že po obede “si pozrel takú čudnú tlačovku, ktorá má potenciál pokaziť nedeľu.” Vyjadriť sa k nej plánoval v pondelok. Avšak nestalo sa tak.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Matovič v tom ostal sám

Podporu Matovič nenašiel ani u zvyšných opozičných strán. Parlamentná SaS vo svojej reakcii uviedla, že do povolebných rokovaní pôjdu bez akýchkoľvek podmienok. “Máme svoje priority, aj červené čiary a zároveň chceme z nášho programu, ktorý je objektívne vnímaný ako najlepší, presadiť čím viac. Ale to všetko budeme robiť po voľbách a do volieb budeme bojovať o voličov,” tvrdia liberáli.

Kiska zasa pripomenul, že bol na tlačovkách s PS/Spolu a KDH, na proteste Igora Matoviča a pochválil strany SaS a OĽaNO za to, že vyzbierali podpisy na mimoriadnu schôdzu na odvolanie Pellegriniho. “Jediná cesta, ako poraziť pripravovanú koalíciu SMER-u a Kotlebovcov je, aby demokratická opozícia bola jednotná. Každé jej oslabovanie bude vodou na mlyn Ficovi, ktorý sa bude len usmievať a tlieskať.  Trvajme na tom, čo nás spája. A toho je skutočne veľa. Ukážme našim voličom, že sme pripravení nielen vyhrať voľby, ale aj spolu vládnuť. Záujem krajiny musí byť nadradený straníckym záujmom,” povedal Kiska.

Viac o téme: Alojz Hlina, dohoda, Igor Matovič, koalícia Progresívne Slovensko a Spolu, Michal Truban, OĽaNO, opozícia, povolebná spolupráca, predvolebná spolupráca, registrované partnerstvá, SaS, SMK, vláda, Za ľudí

Súvisiace články