Kategórie Domáce Politika Spoločnosť

Opozícia návrh rozpočtu nepodporí. Poslanci ho považujú za neambiciózny

Veronika Remišová
Veronika Remišová ostro kritizuje návrhy z dielne koalície. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Hoci má vláda stovky miliónov eur v rozpočte navyše, nevie ich efektívne využiť. Tvrdia to opoziční poslanci v reakcii na vládou schválený návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021. Podľa opozície totiž síce vláda vyberá výrazne viac od pracujúcich, tí zlepšovanie kvality verejných služieb nevidia.

“Nie je to rozpočet hrdej krajiny, ktorá podporuje to najdôležitejšie, čo má, ľudí, ale je to rozpočet neambiciózny a udržiavací,” uviedla na stredajšej tlačovej konferencii poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová. Kritizovala, že vláda ani v dobrých časoch nenabrala odvahu na potrebné zásadné reformy v zdravotníctve a školstve. Tieto reformy sa totiž dajú podľa nej dajú robiť iba pri dostatku zdrojov, keď sa ekonomike darí. Takýto rozpočet OĽaNO podľa Remišovej podporiť nemôže, avizuje však, že jej strana bude k nemu v parlamente predkladať pozmeňujúce návrhy, ktoré budú zohľadňovať priority hnutia.

Podľa Remišovej straníckeho kolegu Eduarda Hegera je vládou schválený rozpočet dôkazom, že vláda hospodári dlhodobo zle. “Nevie pretaviť vyššie príjmy do lepších verejných služieb,” tvrdí. Na druhej strane sa však podľa Hegera vzhľadom na dynamiku rastu príjmov verejné financie dostatočne nekonsolidujú. Aj keď vláda naplánovala zatiaľ najlepšie saldo verejných financií, zaplatili to ľudia. “O historicky najnižší deficit sa postarali občania Slovenskej republiky. Otázka je, čo z toho človek má. Ak sa nepretavuje do lepších služieb, je to len chvíľkové potešenie, ktoré pominie,” dodal.

Eduard HegerZdroj: SITA / Diana Černáková

Ku kritike vládou schváleného návrhu sa pridal aj opozičný poslanec Miroslav Beblavý, podľa ktorého takisto vláda ťaží najmä z rastúcich príjmov z daní a odvodov pracujúcich občanov. Rovnako situáciu vníma tak, že vzhľadom na rast príjmov vláda adekvátne služby neponúka. Ako doplnila Beblavého kolegyňa zo strany SPOLU, rozpočet by mal byť viac postavený na príjmoch z majetkových a ekologických daní, a nie na príjmoch od pracujúcich. Poslanci, ktorí sú v strane SPOLU, preto podľa Beblavého návrh rozpočtu rovnako nepodporia.

Ďalšia opozičná strana SaS vládu kritizuje najmä za to, že ani v súčasných priaznivých podmienkach nedokázala predstaviť rozpočet, ktorý by nebol mínusový. Ako uviedol poslanec za SaS Eugen Jurzyca, pri súčasnom výbere daní a odvodov nie je pomalé znižovanie deficitu žiadnym umením. “Umením je vytvoriť rozpočtový prebytok a súčasne robiť reformy, ktoré občanom dlhodobo zabezpečia dobrý život, sociálne istoty a zo Slovenska spravia úspešnú krajinu, ktorá sa v modernizácii zaradí ku krajinám ako Nemecko či Švédsko,” tvrdí Jurzyca.

Na druhej strane však vláda zvláda míňať vysoké príjmy na neefektívne výdavky. “Prebytková je táto vláda v neefektívnom míňaní verejných zdrojov, ich rozkrádaní a nezmyselnom rozdávaní na vlaky zadarmo. Práve preto SaS za tento rozpočet v parlamente nezahlasuje,” uzavrel Jurzyca.