Politika Domáce

Opozičný Smer-SD podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k plánu obnovy

Robert Fico. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Opozičná strana Smer-SD podala vo štvrtok (17. 9.) v podateľni Národnej rady (NR) SR návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k národnému plánu obnovy, ktorý má byť financovaný z európskych zdrojov v rámci programu Next Generation EU. Strane sa podarilo vyzbierať dostatok podpisov, celkovo 37. Mimoriadna schôdza by mala byť zvolaná do siedmich dní.

 

Pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísalo 37 poslancov, a to poslanci celého klubu Smer-SD, podporili ho aj Štefan a Filip Kuffovci (nezaradení), rovnako aj poslanec Ján Podmanický (nezaradený), poslanec Tomáš Taraba (nezaradený) a siedmi odídenci zo Smeru-SD okolo Petra Pellegriniho. „Nemáme nič na stole a je veľmi dôležité, aby NR SR mohla posvätiť plán, ktorý chce vláda poslať Európskej komisii (EK). Plán obnovy je o tom, aby sme prečkali krízu, ako ideme prekonať pokles hospodárskeho rastu. Toto vláda nerobí a bez toho, aby o tom rokoval parlament, si vláda nemôže poslať takýto plán EK. To, čo predvádza premiér Igor Matovič (OĽANO), je absolútny amaterizmus,“ povedal poslanec a podpredseda strany Ladislav Kamenický.

Poslanec a predseda strany Robert Fico nechápe, prečo pre vládu je napríklad prioritou obchvat okolo Levíc. „Uvedomme si, že slovenská ekonomika sa potápa a je to preto, lebo vláda nezvláda krízu, ktorá prichádza s pandémiou. Nielenže ju nezvláda, ale prijíma aj rozhodnutia, ktoré ju prehlbujú,“ tvrdí Fico. Podľa neho trpia firmy a vláda „sa zabáva všetkým možným a nie tým, ako zachrániť ekonomiku“.

„Prvýkrát v histórii má Slovensko šancu využiť takmer 8 miliárd eur od EK. Čakáme a pýtame sa, prečo vláda na jednej strane robí zle a hanbu a nechce nám ukázať, čo chce predložiť EK do 15. októbra. Má niekto nejakú informáciu?“ pýta sa Fico.

 

Opozičný Smer-SD podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k plánu obnovy. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Opäť upozornil na platný ústavný zákon týkajúci sa prijímania záväzného stanoviska NR SR k európskej agende. „Musíme využiť mimoriadnu schôdzu. Musí sa konať do štvrtka (24. 9.) budúceho týždňa. Viem si predstaviť, že to celé zablokujú, lebo nič nemajú. Nič nevieme ani netušíme, čo vláda ide s týmito peniazmi urobiť,“ predpokladá konanie koaličných poslancov Fico.Národný plán obnovy podľa neho musí byť prijatý „v rámci sociálneho dialógu“. „Kto dnes pracuje s kým, kto sa koho pýta? Pýta sa niekto podnikateľov, čo sa deje, pýta sa niekto miest a obcí, čo sa deje s ich rozpočtami? Nikto sa na nič nepýta, lebo máme na Slovensku neprofesionálny spolok, ktorý vládne,“ vyhlásil Fico.

V súčasnosti o pláne obnovy rokuje koalícia, ktorá má k dispozícii analytický materiál a má z neho vybrať priority. Minister financií Eduard Heger (OĽANO) zároveň avizoval, že následne má byť aj k nemu verejná diskusia. Tá by mohla byť v októbri tohto roka. Podľa ministra bude zaujímavejšia verejná diskusia, keď už budú naplánované priority, ako keby ju ministerstvo otvorilo počas leta.