Zahraničné Politika

Orbán o tureckej ofenzíve: Turecko iba stabilizovalo sýrske územia

Orbán si myslí, že Turecko iba stabilizovalo sýrske územia. Zdroj: SATA/AP

BUDAPEŠŤ – Migranti z Turecka môžu ísť buď smerom do Sýrie, alebo smerom do Európy. K tomu, aby sa mohli vybrať smerom do Sýrie – teda domov, treba vojensky stabilizovať tamojšie územia, povedal v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

 

“Ak tomu dobre rozumiem, teraz sa stalo práve toto,” dodal premiér s poznámkou, že cieľom tureckej vojenskej operácie bolo vytvorenie bezpečnej zóny.

Orbán zdôraznil, že záujmom Maďarska je, aby Turecko neotváralo hranice smerom do Európy, pretože potom státisíce migrantov pôjdu cez Grécko a Balkán k maďarským, prípadne k chorvátskym hraniciam.

Kým maďarská vláda nedávno vyjadrila podporu tureckej ofenzíve, poslanci Európskeho parlamentu (EP) z vládnej strany Fidesz vo štvrtok hlasovali za uznesenie, ktorým EP dôrazne odsúdil jednostranný turecký vojenský zásah v severovýchodnej Sýrii.

Turecko vraj “násilne” deportovalo utečencov do Sýrie

Organizácie na ochranu ľudských práv v piatok obvinili Turecko z “násilného” deportovania utečencov do vojnou postihnutej Sýrie, ku ktorému dochádzalo celé mesiace pred tureckou vojenskou operáciu v susednej krajine. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Turecko spustilo 9. októbra na severovýchode Sýrie ofenzívu. Jej cieľom bolo vytlačiť sily sýrskych Kurdov od tureckej hranice a vytvoriť v Sýrii 32 kilometrov širokú “bezpečnú zónu”, kam mala Ankara v úmysle vrátiť približne 3,6 milióna sýrskych utečencov, o ktorých sa v súčasnosti na svojom území stará.

Organizácia Amnesty International (AI) v správe zverejnenej v piatok napísala, že jej pracovníci sa rozprávali s utečencami, podľa ktorých ich turecká polícia bitkami alebo vyhrážaním donútila podpísať dokumenty s vyhlásením, že žiadajú o návrat do Sýrie.

“V skutočnosti ich Turecko donútilo vrátiť sa do vojnovej zóny a vážne tým ohrozilo ich životy,” uviedla AI. Dodala, že ľudí “k návratu primali ľsťou alebo ich k tomu donútili”.

AI ostro skritizovala tvrdenia Turecka, že sýrski utečenci si sami zvolili návrat priamo do oblasti konfliktu, a označila ich za “nebezpečné a nečestné”.

Aj organizácia Human Rights Watch (HRW) vydala v piatok vlastnú správu. Tvrdí v nej, že “desiatky Sýrčanov a možno oveľa viac” boli od januára do septembra 2019 svojvoľne zadržané a deportované do severnej Sýrie napriek tamojšiemu aktívneho konfliktu.

Amnesty odhadla, že nútené a násilné vysťahovanie sýrskych utečencov z posledných mesiacov sa zrejme týka stoviek ľudí.

HRW vo vyhlásení napísala, že utečencov odviedli do Sýrie po podpise formuláru, ktorý “si nesmeli prečítať”, a že niektorých dokonca “nezákonne deportovali… do provincie Idlib, jednej z najnebezpečnejších oblastí v Sýrii”.

Zdroj z tureckej diplomacie tieto obvinenia odmietol.

 “Tvrdenia o ‘nútenom návrate’ alebo ‘nalákaní podvodom’ nie sú pravdivé,” uviedol pre agentúru AFP zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.

“Neprichádza do úvahy, aby niekoho prinútili podpísať dokument,” dodal zdroj.

Turecko chce, aby utečencov vrátili “dobrovoľne, bezpečným a dôstojným spôsobom, a je presvedčené, že tento proces môže byť vykonaný v súlade s medzinárodným právom”, povedal zdroj.

Turecko hostí najväčšiu komunitu sýrskych utečencov, viac ako 3,6 milióna. Z nich 500.000 sa nachádza v Istanbule, vyše 25.000 ich žije v krajine ilegálne, uvádzajú sýrske mimovládne organizácie.