Politika Zahraničné

Orbánovmu Fideszu pozastavili členstvo v Európskej ľudovej strane

Maďarský premiér Orbán dúfa, že k úplnému vylúčeniu z EPP nedôjde. (Glob.sk)

BRATISLAVA – Strane Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána pozastavili členstvo v Európskej ľudovej strane (EPP), najväčšej frakcii v Európskom parlamente (EP). Fidesz tak odteraz vo frakcii nemá hlasovacie práva a nemôže sa zúčastňovať na jej rokovaniach. Dôvodom je stupňujúca sa protieurópska rétorika Orbána a Fideszu a ich stále viditeľnejší odklon od demokratických hodnôt. Hlasovanie za pozastavenie členstva Fideszu v EPP bolo v stredu takmer jednohlasné.

Orbán po rokovaní dokonca nečakane oznámil, že za toto opatrenie hlasoval aj samotný Fidesz. “To, čo sa dnes odohralo, bolo to, že sme prijali jednotné rozhodnutie, aj my sami sme zaň hlasovali. EPP zostáva širokou platformou, kde je miesto pre liberálov aj pre kresťanských demokratov,” vyhlásil po rokovaní Orbán.

Maďarský premiér však stále dúfa, že k úplnému vylúčeniu z EPP nedôjde. “Nemôžete nás vylúčiť!” povedal okrem iného po rokovaní.

EPP teraz bude pozorovať, ako sa Fidesz ďalej vyvíja, a podľa toho sa neskôr rozhodne, ako ďalej. Pozastavenie členstva strany v EPP zatiaľ nebolo nijako časovo obmedzené, podľa informácií britskej BBC však určite neskončí pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať od 23. do 26. mája.

Viacerí predstavitelia Fideszu začiatkom týždňa vyhlásili, že ak strane pozastavia členstvo v EPP, z tejto frakcie okamžite vystúpi a bude si hľadať svoje miesto inde. Podľa Orbánových stredajších vyjadrení sa však skôr zdá, že strana žiadne takéto urýchlené kroky robiť nebude.

EPP doteraz nad Fideszom privieral oči, najmä preto, že členstvo tejto strany pre frakciu znamenalo v celoeurópskom súčte vždy významný počet hlasov v eurovoľbách a poslaneckých mandátov v EP navyše. Situácia sa zmenila začiatkom marca, keď trinásť zo 49 členských strán EPP vyzvalo po rokoch nezhôd na úplné vylúčenie Fideszu.

Orbán na EÚ a jej predstaviteľov dlhodobo útočí, začiatkom marca napríklad napísal a začal distribuovať list všetkým občanom Maďarska, v ktorom píše, že vedenie únie “úmyselne oslabilo jej vonkajšie hranice”, aby vpustilo dnu viac migrantov.

List ide v línii viacerých doterajších vládnych reklamných kampaní, ktoré vykresľovali európskych predstaviteľov ako účastníkov sprisahania proti Maďarsku, na čele ktorého má byť americký finančník maďarského pôvodu George Soros.

Na plagátoch, ktoré až do minulého piatku viseli po celom Maďarsku, bol napríklad vyobrazený Soros spolu s predsedom EK a členom EPP Jeanom-Claudeom Junckerom a sprievodný text uvádzal, že lídri EÚ riadiaci sa pokynmi Sorosa “spúšťajú experimentálne imigračné projekty s africkými krajinami”.