Spoločnosť Zahraničné

Organizácia zverejnila správu o sexuálnom zneužívaní v anglikánskej cirkvi

Ilustračná foto. Zdroj: TASR

LONDÝN – Súdy v Británii od roku 1940 odsúdili za sexuálne zločiny proti maloletým dovedna 390 osôb spájaných s anglikánskou cirkvou, uvádza sa v správe, ktorú v pondelok zverejnila organizácia Nezávislé vyšetrovanie pohlavného zneužívania detí (IICSA). Informoval o tom spravodajská stanica Sky News.

 

Cirkev nedokázala ochrániť deti a maloleté osoby pred sexuálnymi predátormi vo svojich radoch a vytvorila prostredie, v ktorom mohli násilníci zostať v utajení, uvádza sa v správe.

V rokoch 1940-2018 odsúdili v Spojenom kráľovstve za sexuálne zneužívanie maloletých 390 ľudí, ktorí buď patrili k duchovenstvu, alebo boli za deti v cirkevných radoch zodpovedné.

Za rok 2018 ľudia diecéze nahlásili, že majú obavu o bezpečie dieťaťa alebo zraniteľného dospelého 2504-krát, pričom obavu z nedávneho pohlavného zneužívania maloletej osoby nahlásili 449-krát.

Značná časť trestných činov sa týkala sťahovania alebo uchovávania pornografie s maloletými obeťami.

V správe vyšetrovatelia obviňujú cirkev, že násilníkom poskytla viac podpory než ich obetiam. V jednom prípade vedenie umožnilo páchateľovi po tom, ako vyjadril “ľútosť”, naďalej s deťmi pracovať.

Obsah správy je založený na verejných pojednávaniach z júla roku 2019 s vedením cirkvi, odborníkmi na bezpečnosť detí a obeťami.