Spoločnosť Zahraničné

Organizátori veľtrhu Expo 2020 odporúčajú pre koronavírus jeho odklad o rok

Zdroj: TASR/AP Photo/Kamran Jebreili, File

DUBAJ – Organizátori svetového veľtrhu Expo 2020, ktorý sa má začať v októbri v Dubaji v Spojených arabských emirátoch (SAE) a skočiť v apríli 2021, v pondelok odporučili, aby sa toto multimiliardové podujatie v súvislosti s pandémiou COVID-19 odložilo o rok.

Dubaj očakáva počas tohto šesťmesačného medzinárodného veľtrhu, ku ktorému sa viaže množstvo ekonomických zámerov, účasť približne 25 miliónov návštevníkov. “Mnohé krajiny sú výrazne postihnuté pandémiou COVID-19 a vyjadrili preto nutnosť odložiť otvorenie veľtrhu Expo 2020 v Dubaji o jeden rok,” uviedla generálna riaditeľka podujatia Ríma Hášimíová, ktorú cituje tlačová agentúra AFP.

“SAE a Expo 2020 načúvajú a v duchu spolupatričnosti a jednoty sme podporili návrh na preskúmanie ročného odkladu,” dodala. Dubaj ako mestský štát nemá veľké zásoby ropy porovnateľné s okolitými emirátmi vrátane Abú Zabí. Jeho kľúčové odvetvie – cestovný ruch a obchodný sektor – bolo v ostatných rokoch beztak výrazne oslabené.

Organizátori Expa, zúčastňujúce sa krajiny a Medzinárodný úrad pre výstavníctvo (BIE) so sídlom v Paríži už súhlasili, že preskúmajú možnosti presunutia tohto megapodujatia. Konečné rozhodnutie je na BIE, avšak jeho generálny tajomník Dimitri Kerkentzes odporúčania prijal.

“Rozhodnutie SAE podporiť ročný odklad poukazuje na pragmatizmus, otvorenosť a odhodlanie pripraviť Expo, ktoré bude spĺňať naše ambície,” vyhlásil Kerkentzes. Dubaj, ktorý ročne hostí stovky konferencií, už v uplynulých týždňoch pre šírenie smrtiaceho ochorenia zrušil množstvo kultúrnych i zábavných podujatí.

Spojené arabské emiráty potvrdili dosiaľ 611 prípadov COVID-19 a päť súvisiacich úmrtí. Krajina pristúpila k rozsiahlym preventívnym opatreniam zameraným na zamedzenie šíreniu tejto choroby vrátane zákazu nočného vychádzania.