Oslavy Novembra 89 budú stáť takmer dva milióny eur

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Oslavy 30. výročia Novembra ´89 budú stáť 1 808 000 eur. Vyplýva to z dokumentu, ktorý predložilo ministerstvo kultúry a tento týždeň ho schválila vláda. Hlavným organizátorom osláv je rezort kultúry a Úrad vlády SR. Svoje úlohy bude mať ale aj rezort diplomacie – pripraví panelové výstavy v zahraničí. Ďalšie podujatia budú v regiónoch, tie sa budú platiť z verejných aj súkromných zdrojov.

„Ministerstvo kultúry zriadi koordinačný výbor na prípravu a realizáciu podujatí a aktivít k 30. výročiu Novembra ´89 zložený zo zástupcov ústredných orgánov štátnej správy a ich organizácií, Kancelárie Národnej rady SR, spolkov, Rozhlasu a televízie Slovenska a Tlačovej agentúry Slovenskej republiky a ďalších partnerov,“ informuje materiál. Mediálnymi partnermi podujatí budú prioritne verejnoprávne inštitúcie Tlačová agentúra SR a RTVS.

Vláda už v polovici júna schválila materiál k príprave osláv Nežnej revolúcie. Hlavné slávnostné podujatie sa uskutoční v deň výročia – 17. novembra. Podujatie zorganizujú v budove Slovenského národného divadla. „Tridsiate výročie Nežnej revolúcie je príležitosťou prezentovať úspešný príbeh samostatnej Slovenskej republiky, ktorá sa aj vďaka novembrovým udalostiam roku 1989 mohla vydať vlastnou cestou. Vytvára sa priestor pre pripomenutie si, ako sa postupne napĺňala túžba verejnosti po slobodnom a lepšom živote v demokratickom štáte. Pre Slovensko je osobitne dôležité využiť výročie Nežnej revolúcie na prehĺbenie spoločenskej súdržnosti, rovnako ako pri minuloročných pripomenutiach osmičkových dejinných udalostí,“ píše sa v materiáli.

Toto výročie podľa vlády zároveň poskytuje príležitosť prezentovať úspechy Slovenska – spoločenské, politické, hospodárske či kultúrne. „Je to príležitosť demonštrovať medzinárodné postavenie Slovenskej republiky, ktorá je pevnou súčasťou Európy, geopoliticky jednoznačne ukotvená v západnom svete a garantom stability v regióne,“ píše sa ďalej. Vďaka tomuto výročiu sa ponúka možnosť prostredníctvom diskusií posilňovať sebavedomie občanov Slovenskej republiky a hrdosť na svoju štátnosť. V mladých ľuďoch chcú podnecovať pozitívne vnímanie vlastnej spoločnosti, ktorá mnohé ideály a myšlienky 17. novembra pretavila do súčasnosti.

Viac o téme: 1989, Nežná revolúcia, november, oslavy, revolúcia, Slovensko

Súvisiace články