Politika Zahraničné

OSN schválila rezolúciu týkajúcu sa boja proti kybernetickej kriminalite

OSN. Zdroj: profimedia.sk

NEW YORK – Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) schválilo v piatok rezolúciu, ktorá by mala naštartovať proces navrhovania novej medzinárodnej dohody o boji proti kybernetickej kriminalite. Informovala o tom agentúra AP.

OSN zahlasovala za túto rezolúciu navrhnutú Ruskom napriek námietkam zo strany Európskej únie, Spojených štátov a ďalších krajín. Rezolúciu svojimi hlasmi podporilo 79 členských štátov, 60 bolo proti a 33 sa hlasovania zdržalo. Na základe prijatej rezolúcie bude ustanovený výbor zložený z odborníkov reprezentujúcich všetky regióny sveta.

Ich úlohou bude vypracovať komplexný medzinárodný dohovor na boj proti využívaniu informačných a komunikačných technológií na trestnú činnosť. Výbor sa zíde v auguste 2020, aby sa dohodol na nastavení svojich aktivít. Zástupkyňa veľvyslankyne USA pri OSN Cherith Normanová Chaletová a zástupca Fínska hovoriaci v mene EÚ zdôraznili, že existujúca expertná skupina OSN sa už otázkou, či je potrebná nová dohoda, zaoberá. Podľa Chaletovej je pred tým, než padne politické rozhodnutie o novej dohode, potrebné počkať na odporúčanie odborníkov.