Domáce Šport Top

Osobnosti slovenského športu prehovorili o otvorení vonkajších športovísk. Na rovinu povedali, čo si o tom myslia

Športový svet skolaboval, pre pandémiu koronavírusu zrušili všetky významné medzinárodné aj domáce podujatia, súťaže a šampionáty. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ústredný krízový štáb schválil prvú fázu uvoľnenia opatrení proti šíreniu ochorenia koronavírusu COVID-19, ktoré navrhlo konzílium odborníkov a potešujúce je to aj pre športovcov.

 

Od stredy 22. apríla budú otvorené vonkajšie športoviská, aj keď zatiaľ bez šatní a sociálnych zariadení. Síce to ešte nie je dôvod na prehnané oslavy, ale aspoň niečo malé a potešujúce je na svete. Čo hovoria na tieto informácie osobnosti slovenského športu? Na to sa Glob.sk pýtal generálneho sekretára Slovenského olympijského a športového výboru Jozefa Libu, olympijského víťaza a majstra sveta v chôdzi na 50 kilometrov Mateja Tótha, nehrajúceho kapitána slovenského daviscupového tímu Dominika Hrbatého, Nadi Bendovej – trénerky majstra Európy v behu na 60 metrov Jána Volka a Róberta Bereša – kondičného trénera slovenskej hokejovej reprezentácie a brankára Bostonu Bruins Jaroslava Haláka.

Letné olympijské hry v Tokiu nebudú v pôvodnom termíne v lete 2020, ale až v roku 2021. Zdroj TASR / AP

Čo pre vás znamená uvoľnenie reštrikcií a otvorenie športovísk?

Jozef Liba: Samozrejme, je to krok, na ktorý sme dlho čakali. Situácia okolo pandémie koronavírusu zasiahla všetky oblasti od zdravotníctva, sociálnych služieb, bežného života, ale aj športu. Všetko bolo zastavené a to, že od stredy bude možné športovať na otvorených športoviskách, sme privítali ako veľmi pozitívny krok od vlády, aj smerom k športovej obci.

Matej Tóth: Tým, že náš štadión v B. Bystrici je v rekonštrukcii, tak nám nepribudli žiadne nové tréningové možnosti, ale zo všeobecného hľadiska to vnímam ako veľmi pozitívny krok a dobré rozhodnutie, významné pre športovcov, keďže množstvo z nich je odkázaných na špeciálne športoviská ako sú strelnice, atletické štadióny, kurty, takže je to skvelé.

Dominik Hrbatý: Je to super správa z pohľadu toho, že profesionálni športovci môžu začať oficiálne trénovať, aj keď si musíme povedať na rovinu – oni trénovali aj doteraz a stále v rámci možností. No teraz už nemusím hľadať spôsoby ako ísť niekde sám, aby ma nikto nevidel, jednoducho môžeme už normálne trénovať. Aj pre mňa ako trénera, že sa už môžem mojim hráčom oficiálne venovať.

Naďa Bendová: Tak zatiaľ nevieme detailné informácie, ako v praxi bude tréning vyzerať. Pre nás sa zmení akurát to, že budeme môcť ísť na atletický štadión, my sme to doposiaľ nahrádzali tréningom na tráve na futbalovom ihrisku. Čo bude pre nás super zmena.

Róbert Bereš: Všetci sme na to čakali, že sa takéto opatrenie udeje, ale ešte si musíme počkať na špecifikáciu množstva ľudí, metrov štvorcových a podobných podmienok. Aby sme vedeli s akou veľkou skupinou môžeme trénovať a na akom veľkom ihrisku. Je to v každom prípade pre nás veľký posun dopredu, aby sme sa už vedeli zariadiť a určiť si tréningový plán. Ak budeme trénovať aj v menších skupinách, bude to pre trénera aj športovca ďaleko lepšie, ako cez online alebo telefón.

Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zmení sa tréningový proces najmä v individuálnych športoch pri uvažovanom využití športového centra v Šamoríne? Budete požadovať výnimku aj na využívanie vnútorných priestorov hál či štadiónov?

Liba: To ešte nevieme ako to bude fungovať, túto požiadavku sme už dlhodobejšie komunikovali ohľadom športového centra v Šamoríne. Ale tým, že tam je kombinácia vnútorných aj vonkajších športovísk, musíme tieto veci ešte prekonzultovať ako by sme mohli využívať areál olympijskej prípravy v Šamoríne v plnom rozsahu. Budeme čakať na usmernenie.

Výhodu majú individuálne športy, pri kolektívnych sa status quo minimálne na mesiac nemení, čo komplikuje život najmä futbalistom, ktorí sezónu ešte stále neukončili. Budete rokovať o zmene v navrhovaných pravidlách?

Liba: Momentálne nebudeme rokovať o žiadnych zmenách. Budeme čakať ako sa bude vyvíjať situácia. Musíme brať do úvahy aj postupný plán uvoľňovania reštrikcií. Nemôžeme hneď na začiatku pri podaní pomocnej ruky požadovať všetko. Myslím si, že situácia sa ukáže v najbližších dňoch, kde aj kolektívne športy budú požadovať výnimky trénovať po skupinkách, ako je tomu v Česku. Ale nechceme predbiehať udalosti, počkajme si, ako sa bude vyvíjať situácia.

Máte už presné informácie o tom, čo môžete a čo nie, sám alebo skupina?

Tóth: Myslím si, že tie opatrenia sú o tom, že platia rozostupy, že nemáme trénovať vo väčších skupinách. Ale tým, že my sme individuálny šport, že nie sme veľká skupina, nemáme problémy v tomto smere. Teraz bude priestor aj na spoločné tréningy pri dodržaní všetkých hygienických predpisov a noriem. Vnímam to ako pozitívny impulz pre nás športovcov, aj pre ľudí. Verím, že čoskoro budú mať tieto možnosti aj halové športy, aby mal každý adekvátne podmienky na trénovanie.

Olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Nevyužívanie vnútorných priestorov hál či štadiónov je pre Vás problémom?

Hrbatý: Tenis sa hrá predovšetkým vonku, teraz práve začína outdorová sezóna, bol by to problém v zime, ale teraz už nie je. Ak samozrejme týždeň neprší, takže to nie je pre tenis problém.

Tóth: Absolútne nie, tým že trénujem v B. Bystrici, mám dom približne 1 a pol kilometra od Dukly, takže tréning si viem ideálne naplánovať. Aj tak trénujeme, kde nás nohy zavedú, takže pre mňa to nie je problém.

Bendová: Nie, vôbec nás to netrápi, v momentálnej fáze nepotrebujeme vôbec vnútorné priestory. Samozrejme aj preto, že je vonku krásne počasie. Ak nám bude na budúci týždeň pršať, potom už asi takí hrdinovia nebudeme. Ale vo všeobecnosti to vieme zvládnuť.

Bereš: Ja si myslím, že každý športovec privíta tréning v teréne aj s trénerom a príde na tréning už prezlečený a potom odíde domov, ako by mal sedieť pred monitorom v domácom prostredí a čakať na pokyny trénera.

Najlepší slovenský šprintér Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou. Zdroj TASR / Michal Svítok

Zmení sa váš tréningový proces?

Hrbatý: Je to teraz všetko oficiálne, už sa nemusíme skrývať, takže viac menej sa zlepšili podmienky pre všetkých ľudí okolo športu. Je to nábeh do normálneho športového života.

Bendová: Momentálne sme v príprave tak, ako každý rok. Začínali sme pretekať v máji, v júni. Keby sme mali mítingy v júli, v auguste, tiež si to viem predstaviť a prispôsobiť sa. Momentálne je to naozaj život zo dňa na deň, na čom som v podstate zvyknutá. Pokiaľ by sme mali pretekať koncom leta, stále by sa to blížilo k tomu normálu, na ktorý sme boli zvyknutí.

Bereš: Individuálne športy sa môžu teraz na 90 až 95 percent odviazať, aj keď fitnescentrá, posilňovne a podobné zariadenia sú ešte zavreté. Ale dnes si už viete zohnať a priniesť pomôcky aj von individuálne, takže v tomto smere nie je problém. Čo sa týka kolektívnych športov, konkrétne v hokeji tiež zatiaľ nemáme problém, keďže máme predprípravné obdobie, lebo vonku sa dá trénovať a nerobí nám to problém. Ale myslím si, že v priebehu pár týždňov budú uvoľnené aj vnútorné aktivity a potom už bude všetko v normálnom režime. Treba byť jednoducho pozitívny a na jeseň už bude opäť všetko v starom režime.

Nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu Dominik Hrbatý. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Aký je váš aktuálny program na najbližšie týždne?

Bendová: Náš program je limitovaný alebo ovplyvnený deťmi. Pokým sa moje deti, dcéra a syn, nevrátia do školy v Bratislave, tak dovtedy budeme v Osrblí s partiou chalanov, ktorých má Janko ako sparingov a s ktorými sa to tu dá prežiť. Myslím si, že tu v Osrblí sme ďaleko viac chránení a izolovaní od tých vonkajších vplyvov, či už od ľudí, ale aj vďaka prostrediu. Musím povedať, že sa nám tu všetci snažia pomôcť, veľmi rýchlo sa vieme presunúť aj na atletický štadión, máme domácu stravu, v obchodoch je ďaleko menej ľudí ako v Bratislave, tak je to pre nás ďaleko priaznivejšie, ako sa vrátiť domov.

Turnaje a súťaže stále nie sú možné, ani cestovanie. Je ešte športový rok a jeho kalendár vôbec ešte aktuálny a možný?

Hrbatý: Ja si myslím, že tenisová sezóna bude, že do mesiaca bude voľný aj pohyb cez hranice a začne sa cestovať. Ako skoro začnú turnaje ťažko povedať, ale najskôr to budú aspoň nejaké exhibície, lokálne turnaje, určite sa to rozbehne. US open určite v tomto roku bude, najneskôr sa stretneme tam. Tenis bude globálny, nielen v zámorí či v Európe, ale chce to čas na organizáciu a prípravu turnaja. Myslím si, že dátum, 14.júla kedy by sa mali začať hrať turnaje vo svete je reálny, je to dva a pol mesiaca. Aj v USA sa už zvoľňujú reštrikcie, otvára sa ekonomika a najmä tie americké turnaje v auguste už reálne budú bežať.

Tóth: Tak som taký opatrne optimistický realista, bol by som veľmi rád ak by aspoň jesenná časť vyšla, v dobrom počasí. Hlavne v septemberi a októbri. Bola by to pre nás dobrá motivácia do tréningu na najbližšie týždne a mesiace. Vieme sa pripraviť a načasovať si formu, aj keď nebude úplne top. Ale to nie je treba, keď žiadne extra vrcholy nemáme. Eventuálne sú v hre Majstrovstvá Európy koncom augusta, ale určite nie v pôvodnom termíne. Otázne je, či tam vôbec budú chodecké termíny. Reštart atletickej sezóny je však potrebný pre juniorov a mládež, ktorí potrebujú takéto impulzy, potrebujú sa zlepšovať, mať silnú motiváciu, mať preteky. Neviem si predstaviť, že by som ja v ich veku 14 – 18 rokov nemohol celý rok pretekať.

Tréningy a príprava sú počas karantény iba čiastočnou improvizáciou, tvrdí kondičný tréner Róbert Bereš. Zdroj: hcslovan.sk

Čo máte nové, čo vás v poslednom období potešilo?

Tóth: Nové nemám nič extra. Žijeme ako väčšina domácností na Slovensku. Väčšinou som doma, keďže mám školopovinné deti. Možno nové je to, že som sa stal učiteľom, poradcom. Potešilo ma, že ešte zvládam učivo siedmakov, aj keď je to náročné a musím si pomôcť internetom. Je to pre mňa príjemné osvieženie byť s manželkou a dcérami celý deň, nie sme na to zvyknutí a o to viac si to užívame.

Mohlo by vás zaujímať: