Spoločnosť Zahraničné

Ostatky španielskeho diktátora Francisca Franca uložili do nového hrobu

Rakvu s telesnými pozostatkami generála Francisca Franca nakladajú do vojenského vrtuľníka v priestore veľkolepého štátneho mauzólea pri Madride vo štvrtok 24. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

 MADRID – V Španielsku uložili ostatky diktátora Francisca Franca do jednoduchšieho hrobu na cintoríne El Pardo pri Madride, kde je pochovaná aj jeho manželka.

 

Truhlu previezla z mauzólea v Údolí padlých helikoptéra. Na prísne stráženom pohrebe sa mohlo zúčastniť len niekoľko vyvolených ľudí, medzi nimi boli napríklad ministerka spravodlivosti, forenzný špecialista, kňaz a 22 pozostalých. Médiá nemali povolený prístup, no neďaleko miesta bolo približne 200 novinárov. Exhumácia, počas ktorej museli zdvihnúť 1,5-tonovú betónovú dosku zakrývajúcu pôvodný hrob, a následný pohreb stáli 63-tisíc eur.

Francisca Franca pochovali v Údolí padlých, ktoré prikázal postaviť 50 kilometrov severozápadne od hlavného mesta, po jeho smrti v roku 1975. Údolie i tamojší 150 metrov vysoký kríž má pripomínať všetky obete občianskej vojny, mnohí ľudia ho však vnímajú ako formu oslavovania Franca a jeho takmer štyri desaťročia trvajúcej diktatúry. Francovu exhumáciu povolil najvyšší súd v septembri a rozhodnutiu predchádzalo niekoľko súdnych konaní.