Politika Spoločnosť Domáce Top

Ostrá výmena názorov. SaS útočí na ”poslanca” Fica

Zdroj: SITA / Martin Medňanský

BRATISLAVA – Vypočúvanie organizátorov Za slušné Slovensko vyvolalo okamžité reakcie. Opozičná strana Sloboda a Solidarita adresovala ostré slová Robertovi Ficovi. Žiadajú aj hlavy na ministerstve vnútra. Organizátorov protestov budú naďalej podporovať. Či im bývalý premiér úder vráti, je zatiaľ otázne.

 

Podľa podpredsedníčky Národnej rady za SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico zastrašuje občanov. ,,Fico sa snaží z posledných síl zmeniť krajinu na policajný štát, kde sa ľudia, ktorí organizujú protesty boja žiť.‘‘ Dodala, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) pristupuje k podnetom selektívne a v prípade organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko mohlo podľa nej dôjsť k zastrašovaniu a ,,k istej politickej šikane‘‘.

Podpredsedníčka parlamentu tvrdí, že Robert Fico neustále zastrašuje novinársku obec. Spomenula konkrétnu vetu, ktorú expremiér adresoval novinárom ,,nech vás komediantov medzi novinármi dobre trafí‘‘ a v zápätí mu adresovala otázky. ,,Čo vás má trafiť? Šľak alebo guľka?‘‘ Nicholsonová na dnešnej tlačovej konferencii vyjadrila znepokojenie nad tým, že dochádza k zastrašovaniu k všetkým slušným ľuďom, ktorí by sa mohli pokúsiť o zmenu.

Ako sme už na Glob.sk informovali, NAKA predvolala organizátorov protestov Za slušné Slovensko na výsluchy.

 

Podľa Nicholsonovej expremiér Fico zastrašuje občanov. Zdroj: SITA / Martin Medňanský

 

Drsné slová či výzvy

Ostré slová Robertovi Ficovi adresovala aj predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová. ,,Poslanec Fico je v štádiu morálneho, psychického, ale najmä fyzického úpadku.‘‘ Podľa nej si na Úrade vlády choval spojky talianskej mafie a už niekoľkokrát sa pokúsil šíriť nezmysly a konšpiračné teórie. Na margo protestných zhromaždení dodala, že ,,ich cieľom bolo, aby sa zákony a Ústava dodržiavali a aby tieto zákony platili rovnako pre každého‘‘. Zároveň organizátorom vyjadrila svoju podporu a vyzvala občanov, aby sa v piatok na zhromaždení ,,dožadovali svojho práva na slušnú krajinu‘‘.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko vyhlásil, že osobitnú pozornosť by vyšetrovatelia mali venovať anonymným podaniam, ktoré sa týkajú trestných činov proti krajine. Tiež dodal, že ľudia majú právo na slobodu prejavu a slobodu zhromažďovania, ,,nefunguje právny štát, preto vyšli ľudia do ulíc‘‘. To, že polícia uskutočnila výsluchy organizátorov protestov a dožadovali sa prístupu k ich súkromným účtom sa podľa Galka nedá chápať inak, ako ,,policajné zastrašovanie, ktoré sa zakrýva v trestnom poriadku‘‘. Zdôraznil, že reakcia ich strany nie je útokom na konkrétnych vyšetrovateľov, pretože vedia, čo dokáže spraviť policajt pod nátlakom verejného činiteľa.

Opozičná strana SaS je presvedčená, že Robert Fico, Andrej Danko a ich pomocníci v parlamente sa pokúšajú zmeniť ústavné zriadenie krajiny, ,,aby z demokracie vytvorili autoritársky režim a z právneho štátu neprávny,‘‘ vysvetľuje ich podpredseda Galko.

 

O reakciu sme požiadali aj koaličnú stranu Smer-SD. Správu budeme aktualizovať o ich stanovisko.

 

SaS žiada personálne zmeny v policajnom zbore. Zdroj: SITA / Martin Medňanský

 

Žiadajú hlavy

Predstavitelia opozície sa dožadujú, aby prezident policajného zboru Milan Lučanský urobil personálne zmeny, ,,ktoré vrátia pôvodný zmysel – pomáhať a chrániť. A nie byť slúžkou vládnej moci, ktorá kryje zločiny na najvyšších miestach a sama sa pretvára na zločineckú organizáciu‘‘.

Aby bolo možné vrátiť elementárnu dôveru policajnému zboru, je podľa Galka potrebné ,,očistiť políciu od tzv. skupiny Bödörovcov. Musia opustiť svoje miesta a musia stratiť akýkoľvek dosah na políciu a na ministerstvo vnútra‘‘. Postupne menoval Petra Hraška, riaditeľa NAKA, Róberta Krajmera a Tibora Gašpara pôsobiacich priamo pri ministerke vnútra Denisy Sakovej a Ľudovíta Makóa, riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy.

 

Novinári výrok Fica odsudzujú

Útoky na médiá majú dohru. Viac ako 300 slovenských novinárov sa rozhodlo podpísať vyhlásenie, v ktorom sa ohradili práve voči vyššie spomínanému výroku expremiéra na adresu médií. Robert Fico kritizoval to, akým spôsobom novinári informovali o výsledku Smeru v komunálnych voľbách a tiež reagoval, že jeho strana chce vyhrať aj parlamentné voľby.

Podpísaní novinári to považujú za ,,absolútnu stratu súdnosti‘‘. Navyše to označili za ,,cynické voči rodinám Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej‘‘.

V otvorenom liste uvádzajú, že Fico ,,verbálne útočí na novinárov a šíri konšpirácie len pár dní pred 17. novembrom, keď si pripomíname boj o našu slobodu, a to aj slobodu slova a zhromažďovania sa‘‘.

 

Galéria
Natália Blahová. Zdroj: SITA / Martin Medňanský
Ľubomír Galko. Zdroj: SITA / Martin Medňanský
Podľa Nicholsonovej sa Fico snaží zmeniť štát na politickú krajinu. Zdroj: SITA / Martin Medňanský
Robert Fico sa snaží zastrašiť občanov, tvrdí SaS. Zdroj: TASR / Andrej Galica
Doteraz sa uskutočnilo už niekoľko pochodov Za slušné Slovensko. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Organizátori protestov Za slušné Slovensko boli predvolaní na výsluch. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
navigate_before
navigate_next