Spoločnosť Zahraničné

Ostrovný štát Fidži zasiahla tropická cyklóna Harold

Ilustračná foto: TASR / AP

SUVA – Tropická cyklóna Harold zasiahla v stredu tichomorský ostrovný štát Fidži. Miestne úrady evidujú niekoľko zničených domov a zranení, píše agentúra Reuters.

 

Harold je búrkou najvyššej, piatej, kategórie príslušnej stupnice. Nad Fidži dorazil okolo obeda miestneho času.

“Máme správy o zraneniach,” uviedol Vasiti Soko, šéf Národného úradu pre zvládanie katastrof. “Ich počet a intenzitu však ešte musíme posúdiť,” dodal.

Bezprostredne po údere cyklóny na Fidži úrady nezaznamenali nijaké úmrtia. Soko však pripomenul, že búrka zničila približne desiatku domov.

Videá na sociálnej sieti ukazujú zaplavené ulice, silný vietor a zničené budovy hlavného mesta Suvy. Úrady ešte musia posúdiť škody na ostrove Kapavu, s ktorým sa pre zničenú komunikáciu bezprostredne po údere nevedeli spojiť.

Cyklóna Harold si v Pacifiku vyžiadala už 27 životov, keď minulý týždeň zasiahla Šalamúnove ostrovy. V pondelok sa prehnala nad Vanuatu.

Úrady pripomínajú, že búrka môže ohroziť schopnosť ostrovného štátu Fidži vyrovnať sa s pandémiou koronavírusu. Krajina dosiaľ potvrdila 15 prípadov a žiadne úmrtie. Premiér Frank Bainimarama však zaviedol niekoľko opatrení vrátane zákazu zhromaždení s účasťou nad 20 osôb.

Premiér všetkých obyvateľov vyzval, aby v prípade, že nedostanú príkaz na evakuáciu, zostali doma.

“Naše evakuačné centrá sú bezpečné, čisté a monitorované, aby sme neprekročili kapacitu,” uviedol Bainimarama v stredu na sociálnej sieti.

Premiér uistil, že tí obyvatelia, ktorí sú v povinnej karanténe pre podozrenie z koronavírusu, nebudú v evakuačných zariadeniach so zdravými občanmi.

Tropická cyklóna Harold by v nasledujúcich dňoch mala zamieriť nad ďalší ostrovný štát, Tongu.