Politika Spoločnosť Kauzy Domáce

Ostružlíka z kauzy vraždy Basternáka prepustili z väzenia. Odobrali mu pas a nariadili prísne opatrenia

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BANSKÁ BYSTRICA – Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, prepustil v stredu z väzby na slobodu Romana Ostružlíka, obžalovaného v kauze zločinu úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka z roku 2010. TASR informáciu o prepustení potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

 

Práve v týchto dňoch na banskobystrickom súde pokračuje proces, v ktorom obžaloba okrem Romana Ostružlíka, ktorý mal byť objednávateľom vraždy exprimátora, viní z tohto skutku aj sprostredkovateľku Alenu Zsuzsovú a Vladimíra Mosnára, ktorý mal objednávku vraždy prevziať a zadať jej vykonanie. Strelec Štefan Kaluz si za ňu už právoplatne odpykáva 25-ročné väzenie.

“Súd vyhovel žiadosti obžalovaného Romana Ostružlíka a rozhodol o jeho prepustení z väzby na slobodu. Nespochybnil dôvodnosť trestného stíhania ani v tomto jeho štádiu, ale dospel k záveru, že vzhľadom na stav dokazovania, keď väčšinu svedkov už vypočul, možno väzbu nahradiť najprísnejšími reštriktívnymi opatreniami, ktoré trestný poriadok pozná. Súd nad obžalovaným nariadil dohľad probačného a mediačného úradníka s použitím technických zariadení na lokalizáciu obžalovaného a rovnako nariadil odobratie jeho cestovného pasu,” konštatovala pre TASR Kudjáková. Ako dodala, prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť, obžalovaný zostáva vo väzbe až do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.