Politika Domáce Top

Otázky v prieskume o jadre EÚ neboli sugestívne, bráni sa Sulík

BRATISLAVA – Otázky v prieskume o jadre Európskej únie, ktorý si strana Sloboda a Solidarita dala vypracovať agentúrou Polis Slovakia, neboli sugestívne ale úplné, a ich úlohou bolo ľuďom otvoriť oči. Dnes to na margo samotného prieskumu a kritiky otázok v prieskume uviedol predseda strany Richard Sulík.

Ako zdôraznil, otázky konzultoval aj so šéfom Polisu Jánom Baránkom. Sulík poukázal na to, že táto agentúra vypracovala aj predchádzajúci prieskum o jadre, v ktorom sa zhruba 70 percent respondentov vyjadrilo za to, aby Slovensko do užšieho klubu patrilo. Preto chcel, aby aj jeho prieskum robila tá istá agentúra.

Úplné, nie sugestívne

„Nebolo prekvapivé, že 69 percent odpovedalo, že chcú byť v jadre. To je taká istá otázka, či ľudia chcú nižšie dane či pečené holuby. Nemá žiadnu výpovednú hodnotu,” povedal Sulík a opakovane odmietol, že by jeho otázky boli sugestívne.

„Nemusím tam dávať pozitívne formulované otázky, nebudem tam dávať otázky, kde by som aj ja odpovedal áno,” povedal Sulík s tým, že takou otázkou by bolo, či je za účasť v jadre, ak by to znamenalo lepšiu ochranu schengenských hraníc.

„Načo sa pýtať, či chcete pečené holuby? Všetci chcú pečené holuby. Ale ak poviem, či chcete pečené holuby, aj keď stoja tisíc eur, tak to je úplná otázka,” vysvetľoval ďalej europoslanec.

Jadro neexistuje, je to Yeti

Sulík zároveň odmietol spôsob, akým premiér Robert Fico diskutuje o jadre EÚ. „Jadro jednoducho neexistuje, je to ako Yety, Columbova žena,” povedal Sulík s tým, že slepo sa niekam hrnúť svedčí o nedostatku sebavedomia.

Fico chce byť podľa neho za pekného u nemeckej kancelárky Angely Merkelovej alebo francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ale záujmy Slovenska u neho nie sú na prvom mieste.

Sulík tvrdí, že SaS chce byť pri stole, snažiť sa vplývať na vývoj v EÚ, ale neplašiť sa a najprv si zistiť, čo nás určité európske politiky budú stáť a čo z toho budeme mať. Zároveň sa mu nepáčia Macronove návrhy na zmenu Únie. „Má riešiť problémy Francúzska, majú ich tam hodne. Nerozumiem, prečo sa venuje EÚ,” dodal Sulík.

Dáva to na Kotlebu a na Mečiara

Premiér Robert Fico vo štvrtok v reakcii na prieskum SaS uviedol, že Richard Sulík „to dáva na Kotlebu a na Mečiara”. Strana SaS si dala vypracovať prieskum, v ktorom sa pýtala ľudí na účasť v európskom jadre.

V prieskume sa pýtali, či by ľudia súhlasili so vstupom Slovenska do jadra EÚ, ak by to bolo podmienené prijímaním migrantov, posielaním peňazí do Grécka, záchranou zahraničných bánk alebo zvyšovaním daní.

Väčšina odpovedala nie

Väčšina respondetov pri všetkých štyroch otázkach odpovedala nie. Fico zároveň Sulíkov prieskum prirovnal k referendu z 1997 o NATO, ktoré zorganizoval vtedajší premiér Vladimír Mečiar. Fico v reakcii zdôraznil, že nikto nikdy neformuloval také požiadavky, na aké sa pýtala SaS.

„Nikto nikdy. Jadro EÚ nie je spojené ani s migráciou, ani s rovnakými daňami. Jadro Európskej únie je predovšetkým o tom, či chceme byť s tými najlepšími a najsilnejšími,” vysvetľoval premiér.

K prieskumu sa vyjadrila aj podpredsedníčka koaličného Mosta-Híd Lucia Žitňanská. Ministerka spravodlivosti uviedla, že oni odmietajú robiť zahraničnú politiku na základe prieskumov so sugestívnymi otázkami, ktorých odpoveď je vopred jasná.

Foto: SITA/Diana Černáková