Domáce Spoločnosť Top

Otec sa spravodlivosti nedočkal. Za potrestanie synovych vrahov musel bojovať sám

Vražda mladého šštudenta Daniela Tupého sa stala inšpiráciou pre film Ostrým nožom. FOTO: archív

BRATISLAVA – (Redakcia, TASR) Keď nešťastným rodičom prišla polícia oznámiť, že na brehu Dunaja našli telo dobodaného mladíka, pravdepodobne ich syna, zrejme ani netušili, že okrem žiaľu nad stratou milovaného dieťaťa ich čaká aj boj za spravodlivé potrestanie jeho vrahov. Ľudovít, ktorému neonacisti zavraždili syna, sa musel pustiť do nevyrovnaného boja s nečinnou políciou, skorumpovaným súdnictvom aj vládnucou mafiou. Štvorica páchateľov obvinených z vraždy mladého študenta sa totiž pre chybné rozhodnutie sudkyne dostala na slobodu.

 

Boj, ktorý by sa dal porovnať s tým s veternými mlynmi priniesla na plátna kín snímka Ostrým nožom režiséra Teodora Kuhna. Slovenskému divákovi však musí byť už od prvej chvíle mrazivo povedomá. Vychádza totiž z vraždy, ktorá aj napriek tomu, že je stará viac ako 13 rokov, doteraz v našej spoločnosti silno rezonuje.

“Stane sa náhodná vec, ktorá by v bežnej zdravej spoločnosti bola tragédiou a bola by vyšetrená, ale na Slovensku, ktoré má veľmi špecifické právne a spoločenské prostredie, to ide do zabudnutia,” vysvetlil režisér. “Namiesto toho, aby rodine zavraždeného chlapca bola dodaná spravodlivosť, je im pošliapané po krku a štát sa im dodnes smeje do tváre,” dodal Kuhn, ktorý sa inšpiroval jednou z najznámejších vrážd našej novodobej histórii – viac ako 13 rokov starým prípadom smrti Daniela Tupého († 21).

Mladého študenta filozofickej fakulty našli dobodaného nožom 4. novembra 2005 na nábreží Dunaja. Prípad nie je do dnešného dňa objasnený.

Samotný režisér filmu sa kvôli snímke niekoľkokrát stretol práve s rodičmi Daniela Tupého. „Znovu s nami prežili to, čo sa im stalo,” povedal Kuhn a zdôraznil, že k rodine nebohého študenta cíti veľký rešpekt.

Ako uvádza, vo filme sa miešajú scény, ktoré sú 100-percentným prepisom reality, so scénami, ktoré sa nikdy nestali, alebo sa stali v iných prípadoch. “Bolo pre mňa veľmi dôležité, aby ho videli ešte pred uvedením do kín,” tvrdí tvorca filmu na margo rodičov Daniela Tupého. Aj keď je podľa neho film iba voľne inšpirovaný prípadom ich syna, podobnosti sú zrejmé. „Veľmi mi záležalo na tom, aby nemali výhrady,” povedal Kuhn.

Pri príležitosti výročia vraždy Daniela Tupého sa na nábreží Dunaja konali spomienkové zhromaždenia. FOTO: TASR

Slávnostnej premiéry filmu sa zúčastnili aj viaceré osobnosti z politického života vrátane prezidenta Andreja Kisku. “Tento príbeh toho, ako arogancia štátnej moci, jej zneužívanie, čo všetko sa udialo, aby sa zabránilo vyšetreniu vraždy, je čosi strašné,” vyhlásil po stredajšej premiére Kiska. Iba pá minút po zhliadnutí snímky sa osobne stretol aj s rodičmi Daniela Tupého. “S pánom Tupým sme hovorili, že sa bojí o našu krajinu, vidí, koľko je tu stále zla, koľko, možno niekedy aj málo ľudí sa dokáže zapojiť do zápasu o dobro,“ povedal prezident a už tradične zopakoval, že „musíme vrátiť dôveru v náš štát.“

Verejnosť si snímku Ostrým nožom bude môcť na plátne kín pozrieť už 21. februára.