Regióny GPlus Poprad

Otváracie hodiny popradských cintorínov sa radikálne zmenia. Mesto vyzýva na dodržiavanie pravidiel

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

POPRAD – Všetky cintoríny na území mesta Poprad, teda v mestských častiach Veľká, Spišská Sobota, Matejovce a Stráže pod Tatrami, budú od piatka (1. 11.) až do nedele (3. 11.) otvorené nonstop. Informovala o tom hovorkyňa mesta Poprad Jarmila Hlaváčová s tým, že od pondelka do štvrtka (31. 10.) a potom od 4. až do 15. novembra budú pohrebiská otvorené od 7. do 22. hodiny.

 

„Dušičková pobožnosť sa bude konať v sobotu 2. novembra o 15. hodine pri hlavnom kríži na starom cintoríne vo Veľkej. Pre návštevníkov najväčšieho popradského cintorína budú k dispozícii tri kusy mobilných toaliet a tiež verejné WC za domom smútku,“ uviedla hovorkyňa s tým, že na danom pohrebisku bude zároveň zvýšený počet veľkoobjemových kontajnerov a zároveň posilnia ich vývoz a frekvenciu kontroly. Na všetkých pohrebiskách budú pre návštevníkov k dispozícii veľkoobjemové vrecia určené na zber a vývoz biologického odpadu, ako napríklad lístia či trávy.

„Počas sviatkov bude parkovanie pri hlavnom cintoríne v Poprade-Veľkej organizované tak ako po minulé roky. To znamená, že výjazd zo stálych parkovacích plôch bude cez bočnú bránu parkoviska smerom na Jarmočnú ulicu. Vpravo pri vstupnej bráne budú vymedzené parkovacie miesta pre ťažko zdravotne postihnutých. Pri hornej bráne pri ceste smerom na Veľký Slavkov pred železničným priecestím je pripravené označené dočasné parkovisko,“ upozornila Hlaváčová. Na účelovej komunikácii smerom k družstvu v Spišskej Sobote dočasne odstránia zákaz vjazdu a bude jednosmerne sprejazdnená smerom na Brokofovu ulicu. Na tejto ceste mesto zároveň umožní pozdĺžne parkovanie.

Všetky cintoríny na území mesta Poprad budú od piatka až do nedele otvorené nonstop.Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

„V Matejovciach bude zákaz státia na Kopernikovej ulici až do 6. novembra dočasne zrušený a bude tam tak možné parkovať. V Strážach je návštevníkom k dispozícii parkovisko pred hornou bránou cintorína,“ doplnila Hlaváčová.

Zároveň dodala, že od stredy (30. 10.) až do piatka bude z prevádzkových dôvodov presunutá zastávka mestskej hromadnej dopravy (MHD) zvnútra cintorína vo Veľkej pred hlavný vchod. Dopravu na mieste bude regulovať mestská polícia (MsP). MHD bude v týchto dňoch na linke číslo 3., vychádzajúcej z autobusovej stanice a spájajúcej sídliská Západ a Juh III. s mestskými časťami Spišská Sobota a Veľká, posilnená o dva spoje v oboch smeroch, v poludňajších a popoludňajších hodinách.

 „MsP zároveň zvýši výkon hliadkovej služby priamo na cintorínoch, ako aj v ich okolí s cieľom zabezpečiť verejný poriadok a zabrániť prípadným krádežiam na cintorínoch, ako aj priľahlých parkoviskách,“ zdôraznila Hlaváčová. Mestskí policajti zároveň apelujú na chodcov, aby v sychravom jesennom počasí nezabudli na povinnosť používať reflexné prvky, ktoré pomáhajú zvyšovať ich bezpečnosť na cestách. „Žiadame všetkých návštevníkov, aby predovšetkým pri parkovaní rešpektovali pokyny hliadok mestskej a dopravnej polície ako aj pracovníkov Pohrebno-cintorínskych služieb Poprad,“ skonštatovala hovorkyňa a na záver dodala, že vzhľadom na očakávaný veľký počet návštevníkov na osobných motorových vozidlách odporúčajú využiť MHD.