Ozbrojené sily aktivujú Spoločné operačné centrum na riadenie operácie Corona

BRATISLAVA – Ozbrojené sily (OS) SR aktivujú Spoločné operačné centrum na riadenie operácie Corona. Zefektívni sa tak nasadenie síl a prostriedkov OS SR a zvýši sa schopnosť rýchlo reagovať na požiadavky vlády, ústredného krízového štábu a permanentného krízového štábu v súvislosti so situáciou s novým koronavírusom. TASR o tom informoval hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

 

„Mojím zámerom je zabezpečiť jednotné a koordinované velenie nasadeným silám v operáciách, ktoré realizujeme v podstate od začiatku núdzového stavu,“ priblížil náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko.

Súčasťou operácie Corona sa aktivovaním centra stávajú všetky čiastkové operácie a jednotlivé úlohy, ako je odber vzoriek v  operácii Karusel, zabezpečenie karantenizovaných osád v operácii Umbrella či preprava osôb a materiálu nasadením techniky v operácii Kuriér.

Plánovanie a riadenie operácií rozsiahlych celkov je jednou z oblastí, ktoré sa v bežných podmienkach preverujú rôznymi formami štábnych nácvikov a cvičení. „Naše skúsenosti získané výcvikom sa odzrkadľujú na rýchlom a efektívnom plnení úloh na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19, ktoré od nás verejnosť právom očakáva,“ dodal Zmeko.

V súvislosti so situáciou s novým koronavírusom je na Slovensku v utorok v priamom nasadení 869 vojakov a vojačiek. „Celkovo sme v operácii Karusel odobrali 4998 vzoriek, pričom včera (pondelok 20. 4., poznámka TASR) sme odobrali 266 vzoriek v desiatich lokalitách. Naši vojaci plnia úlohy na 36 hraničných priechodoch a v 24 spoločných hliadkach s Policajným zborom,“ zhrnul Zemanovič. Ozbrojené sily zároveň poskytli pomoc v 24 nemocniciach a 12 karanténnych miestach.

Viac o téme: Corona, COVID-19, koronavírus, krízový štáb, nasadenie síl, operácie, Ozbrojené sily SR, požiadavky, Slovensko, Spoločné operačné centrum, vláda, vojaci, vojačky

Súvisiace články