Zahraničné Spoločnosť

Ozbrojení lupiči vykradli mincovňu za bieleho dňa. Ich lup má hodnotu 2,5 milióna dolárov

Zdroj: TASR / AP

MEXIKO – Ozbrojení lupiči vnikli v utorok do mexickej štátnej mincovne a ukradli zlaté mince v hodnote 2,5 milióna dolárov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnu políciu.

 

K lúpeži došlo za bieleho dňa v metropole Mexiko. Do pobočky mincovne La Casa de Moneda de México vnikli dvaja páchatelia, z ktorých jeden mal strelnú zbraň. Podarilo sa im zhodiť na zem bezpečnostného pracovníka a zmocniť sa jeho zbrane. Následne si z práve otvoreného sejfu vybrali celkovo 1567 zlatých mincí, známych pod označením centenarios, ktoré si odniesli v ruksaku.

Nominálna hodnota každej z ukradnutých mincí je len zhruba 50 mexických pesos, ale trhová hodnota dosahuje až 31 500 pesos (1610 dolárov). Lupiči teda ich predajom získajú minimálne dva a pol milióna amerických dolárov. Mincu centenario začali raziť v roku 1921 pri príležitosti 100. výročia mexickej nezávislosti od Španielska. Peniaz s priemerom 37 mm je vyrobený zo zlata 90-percentnej rýdzosti.

Mexiko dlhodobo trpí vysokou mierou násilného zločinu, ktorý čoraz viac zasahuje aj hlavné mesto, donedávna považované za relatívne bezpečnú enklávu. Tú istú pobočku štátnej mincovne zlodeji prepadli aj vlani, keď sa budova renovovala.