Spoločnosť Zahraničné

Ozbrojený muž zaútočil na svadobnú hostinu. Zastrelil takmer dve desiatky svadobčanov

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

KANO – Osemnásť svadobčanov zastrelil v nedeľu večer ozbrojený muž v štáte Kaduna v severozápadnej časti Nigérie. Podľa agentúry AFP o tom v noci na utorok informovali miestne úrady.

 

Páchateľ na motocykli vtrhol do dediny v okrese Kaura, kde sa konala svadobná oslava. Následne na hostí začal strieľať. Útok si okrem obetí vyžiadal aj 30 zranených. Pätnásť ľudí zahynulo priamo na mieste, zvyšní traja v nemocnici. Identita ani motív páchateľa neboli bezprostredne známe. V uvedenom regióne však často dochádza k násilným stretom medzi pastierskym kmeňom Fulbov, ktorí vyznávajú islam, a usadlým roľníckym obyvateľstvom obráteným na kresťanstvo.

Severozápadná Nigéria už roky zažíva násilnosti medzi súperiacimi komunitami sporiacimi sa o pozemky či dobytok, nájazdy ozbrojených zločineckých gangov i odvety za ne zo strany polovojenských oddielov sformovaných z dedinčanov. Odhaduje sa, že od roku 2011 zahynulo pri nepokojoch v tejto oblasti približne 8-tisíc ľudí a ďalších 200-tisíc bolo vysídlených. Odľahlé spoločenstvá v regióne už dlhé roky čelia nájazdom ozbrojených skupín, ktoré na motocykloch kradnú dobytok a unášajú ľudí. V rámci operácie na zastavenie útokov na civilistov a armádu podnikla nigérijská armáda v máji na severozápade krajiny na zločinecké gangy sériu náletov. Ani opakované zásahy a mierové rokovania však krviprelievanie v regióne nezastavili.