Spoločnosť Zahraničné

Páchateľov masakry usvedčili z vraždy, odsúdili ich na doživotie

Na archívnej snímke policajti nesú telo obete masakry z masového hrobu v Datu Ampatuan v juhofilipínskej provincii Maguindanao 24.novembra 2009. Zdroj: TASR / AP

MANILA – Filipínsky súd vymeral vo štvrtok doživotné väzenské tresty páchateľom masakry v južnej provincii Maguindanao, pri ktorej v roku 2009 zahynulo 57 ľudí vrátane zhruba troch desiatok novinárov. Informovala o tom agentúra DPA.

 

Dvadsaťdeväť hlavných podozrivých bolo usvedčených z vraždy a odsúdených na 40 rokov väzenia bez možnosti predčasného prepustenia, čo na Filipínach predstavuje najvyšší možný, prakticky doživotný trest.

Ďalších 15 osôb súd uznal za vinných ako komplicov a vymeral im tresty odňatia slobody v trvaní najmenej šesť rokov.

Zvyšných zhruba 50 obvinených súd oslobodil. Sú medzi nimi aj policajti a štyria členovia rodinného klanu Ampatuovcov, ktorý masakru, namierenú voči novinárom, stúpencom a príbuzným konkurenčného politika, zorganizoval.

Poprední členovia tohto klanu sú aj medzi osobami odsúdenými na doživotie.

Vinníci musia okrem toho vyplatiť odškodné rodinám obetí.

K vyvraždeniu členov predvolebného sprievodu došlo 23. novembra v provincii Maguindanao na ostrove Mindanao, pričom išlo o najhoršie politické násilie v dejinách Filipín a jeden z najhorších útokov na novinárov vo svete.

Viac ako 100 ozbrojencov a policajtov v novembri 2009 napadlo konvoj vozidiel v meste Ampatuan. Útočníci odviedli obete do vrchov, kde ich zastrelili, rozsekali a zahrabali do masových hrobov.