Pezinok Bratislava Regióny Nitra Trnava Galanta Komárno Levice Lučenec Malacky Nové Zámky Senec Top

PADNE REKORDNÝCH 40 STUPŇOV?! Výstrahy tretieho stupňa pre Bratislavu, Nitru aj Trnavu

BRATISLAVA, NITRA, TRNAVA – V niektorých okresoch Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja môžu teploty vo štvrtok dosiahnuť až 38 stupňov Celzia! Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tejto súvislosti výstrahy tretieho stupňa pred vysokými teplotami. 

 

Meteorológovia varujú, že vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Varujú pred vysokými teplotami aj v ďalších okresoch. Na strednom, južnom a juhovýchodnom Slovensku platia výstrahy druhého stupňa pred vysokými teplotami. Meteorológovia očakávajú, že teplota tam miestami dosiahne až 36 stupňov Celzia. Prvý stupeň výstrahy pred vysokými teplotami platí v okresoch najmä na severnom, časti stredného a východného Slovenska. Teploty tam môžu dosiahnuť do 34 stupňov Celzia.

Nečakajte na pocit smädu!

Zdravotnícki záchranári pripomínajú, že počas vysokých teplôt netreba zabúdať na pitný režim. Pomáha predchádzať kolapsom z tepla, preto treba piť priebežne a nečakať na pocit smädu. Vysoké teploty predstavujú záťaž na organizmus, najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti.
Piť by ste mali napríklad minerálne vody s obsahom sodíka do 100 miligramov na liter, bylinkové a ovocné čaje alebo šťavy. Obsahovať by mali čo najmenej cukru, do šiestich percent, ten totiž zvyšuje pocit smädu. Nevhodný je tiež alkohol, ktorý zvyšuje produkciu tepla v organizme. Ideálne nie sú ani príliš studené nápoje. Pri pobyte na slnku treba myslieť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev.