Domáce Politika Top

Pakt OSN o migrácii rozhádal politickú scénu. Lajčák hovorí o demisii, Danko dokument nepodporí

Globálny pakt rozhádal politickú scénu. Zdroj: Archív

BRATISLAVA (redakcia/SITA) – Situácia okolo globálneho paktu OSN o migrácii sa vyostruje. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák údajne začal hovoriť nahlas o demisii. Šéf diplomacie pred rokovaním vlády pripustil, že je ochotný zvážiť demisiu, ak sa Slovensko odmietne pridať ku globálnemu paktu. Postoj slovenských politikov k dokumentu sa mu vôbec nepáči. 

 

Globálny pakt o migrácii vyvoláva vášne na politickej scéne už niekoľko týždňov. Ako Glob.sk už informoval, problémy so spomínaným dokumentom už majú viaceré politické strany. Najnovšie sa proti vyjadril bývalý predseda vlády a šéf Smeru-SD Robert Fico. Podľa neho nie je v súlade s národnou migračnou politikou SR a je neakceptovateľný aj pre Smer-SD. “Pakt nerobí rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou a vychádza z princípu, že migrácia je dobrá, pomáha riešiť problémy sveta a má byť zdrojom prosperity. Ale náš pohľad je iný,” uviedol Fico vo videu na svojom profile na sociálnej sieti.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák však s paktom súhlasí a je ochotný v prípade jeho neschválenia zvážiť odchod z vlády. Koniec koncov jeho obsah vznikal v čase, keď Lajčák šéfoval Valnému zhromaždeniu OSN a na jeho vzniku sa aktívne podieľal. „Ak by bola vôľa poslancov NR SR, že Slovensko sa chce izolovať, byť súčasťou problémov a nechať riešenia na iných, tak to nemôžem presadzovať,“ vysvetlil Lajčák.

Za sporom o migračnom pakte vidí domácu politiku a pýta sa, ako je možné, že na jednej strane podľa niektorých počas svojho pôsobenia v OSN „zlyhal, zradil záujmy SR, na druhej strane je dosť dobrý za prezidenta“. Podľa posledného prieskumu agentúry Focus by mal totiž Lajčák ako kandidát na prezidenta šancu uspieť. Či sa do boja o prezidentský palác postaví, stále nepotvrdil. Rovnako nedal ešte definitívne stanovisko ku globálnemu paktu. Chystá sa tak urobiť v stredu počas zasadnutia Zahraničného výboru NR SR.

Lajčák tvrdí, že s Ficom komunikoval ešte pred tým, ako šéf Smeru-SD zverejnil spomínané video. „Základný element tam bol zohľadnený, a to, že nemôžeme sedieť za pecou alebo dávať statusy na Facebook, ale ak máme výhrady, treba ísť tam a rokovať,“ povedal Lajčák. Na otázku, že ako je možné, že výhrady sa objavujú až teraz, keď o pakte sa rokovalo niekoľko mesiacov aj za jeho pôsobenia v OSN, Lajčák odpovedal, že to nie je o tomto dokumente. „Tu si všetci riešia preferencie. Všetci riešia našu malú domácu zápecnícku politiku,“ povedal pre médiá. Na otázku, či tým teda myslí aj predsedu Smeru Fica, Lajčák odpovedal, že „keď som povedal všetci, tak všetci. Všetci tí, ktorí kritizujú kompakt, nemyslia na kompakt. Mimochodom, dnes máme na rokovaní vlády bod o zamestnávaní cudzincov. To je presne regulovaná migrácia, legálna, presne to, o čom hovorí kompakt. Prečo nikto neprotestuje, že ideme prinášať pracovnú silu? Lebo ju potrebuje,“ rozhorčil sa minister.

Lajčák sa už dávnejšie vyjadril, že globálny rámec OSN o migrácii nás nijako neohrozuje, pretože ide o čisto politický dokument a nie je pre Slovensko záväzný. „Práve naopak, je tam veľmi jednoznačne konštatované, že je suverénnym právom každého štátu formulovať svoju migračnú politiku,“ vyhlásil nedávno.

Podobne sa vyjadril aj v pondelok počas stretnutia s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicou Mogheriniovou. Zdôraznil, že táto téma v súčasnosti “dosť rezonuje” v európskom, ale aj v slovenskom priestore, a pripomenul, že EÚ hrala aktívnu úlohu pri dojednávaní tohto textu.

Obavy z prijatia paktu majú aj iné krajiny. Z Globálneho rámca OSN o migrácii už vystúpili USA, Maďarsko, Česko, Rakúsko, Bulharsko, či Estónsko.

Glob.sk sa pozrel na to, o čo v toľko diskutovanom dokumente ide. Viac sa dočítate TU.

Premiér dúfa v konsenzus

Podľa premiéra Petra Pellegriniho má Slovensko voči paktu výhrady. Dúfa však, že sa v parlamente podarí dospieť k dohode.  “Vždy bolo akousi doménou slovenskej politiky, že v nej prevládal konsenzus. Veľmi by som si želal, aby sa ho podarilo nájsť aj teraz. Rozhodnutie budeme musieť prijať, to čo bude nasledovať sú len hypotetické dohady,” povedal premiér.

Lajčákove slová ho však prekvapili. Podľa jeho slov vyzerala byť situácia ešte včera v poriadku. Podľa premiéra sú prvoradé najmä záujmy Slovenska. Od verejnosti žiada trpezlivosť, tvrdí však, že Lajčák na vláde svoje požiadavky nepredložil ako ultimátum. Jeho postoj však vraj chápe.

Premiér Peter Pellegrini zostal zo slov Miroslava Lajčáka zaskočený. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Znepokojený prezident

Na situáciu sa rozhodol reagovať aj prezident Andrej Kiska. “Je znepojený konfliktom vo vláde Petra Pellegriniho a hroziacou demisiou ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a očakáva, že osobné spory si v koalícii vyriešia tak, že Slovensko zostane dôveryhodným partnerom v očiach svojich spojencov,” uviedla prezidentská kancelária v stanovisku. Prezidenta vraj mrzí, že slovo migrácia je pre mnohých politikov ako červené súkno, ktoré ich ženie k populistickým vyjadreniam.

Globálny rámec o migrácii je podľa neho právne nezáväzný dokument, ktorý neukladá Slovensku žiadne povinnosti, aby prijímalo migrantov. Naopak, podľa Kisku zdôrazňuje, že každý štát má výlučné právo rozhodovať, kto môže alebo nemôže vstúpiť a zostať na jeho území a za akých okolností. “Dokument je aj návodom, ako pomáhať vytvárať také podmienky, aby ľudia nemuseli opúšťať svoje domovy a mohli žiť dôstojný život vo svojej vlasti. Teda migrácii predchádzať,” dodala kancelária prezidenta.

Prezidenta tiež mrzí, že kedykoľvek, keď sa spomenie slovo migrácia, pre mnohých politikov je toto slovo ako červené súkno, ktoré ich ženie k populistickým vyjadreniam.

Prezident Andrej Kiska je aktuálnou situáciou znepokojený. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Danko dokument odmieta

Do hádok sa zapojil aj predseda parlamentu Andrej Danko. Jeho strana pakt odmieta od samého začiatku. SNS bude žiadať, aby na rokovanie o globálnom migračnom kompakte z dielne OSN do Maroka nikto nešiel. Svoje stanovisko prezentoval už aj šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi a ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi.

Dankovi sa zároveň nepáčia Lajčákove slová o tom, že na kompakte a migrácii sa priživujú nacionalisti a xenofóbi. Kompakt ako celok je pre SNS ako celok neprijateľný, dodal dnes Danko. SNS dala do parlamentu návrh, aby Slovensko tento dokument odmietlo, podobne tak urobila aj opozičná SaS. Danko pripomenul, že Národná rada SR je nadradená vláde SR, nie naopak.