Politika Zahraničné

Palestínčan vrazil autom do vojakov, dvanástich zranil

Policajti skúmajú miesto, kde došlo k nárazu. Zdroj: SITA / AP

JERUZALEM – Radikálne palestínske hnutie Hamas privítalo útok doteraz neznámeho páchateľa, ktorý v noci na štvrtok vrazil autom do skupiny ľudí v Jeruzaleme. Zranil 14 ľudí, z ktorých 12 boli izraelskí vojaci.

 

Podľa Hamasu ide o “faktickú odpoveď” na kontroverzný mierový plán pre Blízky východ, ktorý nedávno predložil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom agentúra AFP.

Incident bol podľa hovorcu Hamasu Házima Kásima súčasťou “odvetných” operácií vrátane série demonštrácií na okupovanom západnom brehu Jordánu. Hamas však priamu zodpovednosť za útok nepriznal.

“Akty odporu na Západnom brehu – zrážky medzi našimi ľuďmi z ďalekého juhu Západného brehu až po sever a odvetné operácie v centre okupovaného Jeruzalema – sú praktickou odpoveďou našich ľudí na Trumpovo zverejnenie likvidačnej dohody (mierového plánu),” povedal Kásim.

Trump v rámci svojho plánu navrhol vznik palestínskeho štátu. Aby však palestínsky štát vznikol, musia Palestínčania najskôr uznať Izrael ako židovský štát.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás a predstavitelia radikálneho hnutia Hamas návrhy amerického prezidenta dôrazne odmietli, pričom tvrdia, že favorizuje Izrael.

Hamas, ktorý kontroluje pásmo Gazy, Európska únia i Spojené štáty zaraďujú medzi teroristické organizácie. Izrael a Hamas viedli od roku 2008 medzi sebou už tri vojny.