Politika Zahraničné

Palestínsky minister žiada sankcie voči Izraelu. Netanjahu sľúbil začiatok anektovania osídlení v Predjordánsku.

Benjamin Netanjahu. - Zdroj: SITA/Amir Cohen/Pool via AP

IZRAEL – Palestínsky minister zahraničných vecí Rijád Málikí v pondelok žiadal o sankcie voči Izraelu v prípade, ak začne anektovať časti okupovaného západného brehu Jordánu, informovala agentúra AFP.

Americký veľvyslanec v Izraeli David Friedman uviedol v nedeľu v rozhovore pre denník The New York Times, že Izrael má právo pripojiť si územia, ktoré obsadil v roku 1967. “Myslím si, že za istých okolností má Izrael právo ponechať si časť – ale s malou pravdepodobnosťou všetky – území na západnom brehu,” povedal podľa AFP. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pred aprílovými parlamentnými voľbami sľúbil začiatok anektovania osídlení v Predjordánsku.

Netanjahuovi sa však po voľbách nepodarilo vytvoriť vládnu koalíciu a v septembri bude musieť čeliť novým voľbám, pripomína AFP. Friedman sa podľa Málikího svojimi vyjadreniami snaží pomôcť Netanjahuovi, aby mal odvahu prijať rozhodnutie o pripojení území. “Nemôžeme prijať anektovanie území žiadnou krajinou, pretože to je porušovanie medzinárodného práva,” povedal. Sankcie by podľa ministra malo medzinárodné spoločenstvo zaviesť v prípade, že sa Izrael uchýli k anexii.

Zároveň vyslovil otázku, či Izrael nemá pozíciu “posvätnej kravy”, na ktorú nikto nemôže siahnuť. Približne 600.000 Izraelčanov žije v osadách na západnom brehu Jordánu vrátane anektovaného východného Jeruzalema, pripomína agentúra AFP. Ak by sa anexia uskutočnila vo veľkom rozsahu, mohla by zmariť aj posledné nádeje na realizáciu dvojštátneho riešenia v izraelsko-palestínskom konflikte, keď by vedľa seba existovali Izrael a palestínsky štát.