Politika Zahraničné

Pandémia nového koronavírusu znova zvýraznila deliace čiary v EÚ

Zdroj: pixabay.com

BERLÍN – Pandémia nového koronavírusu znova zvýraznila niekoľko starých deliacich čiar v Európskej únii (EÚ). Štáty na juhu a severe bloku sa opäť sporia o to, aká by mala byť finančná reakcia EÚ na pandémiu. A tentoraz je roztržka hlbšia ako počas predchádzajúcich kríz, uviedla agentúra DPA.

 

Znovu sa objavil aj názor, že najmä Nemecko, najväčšie hospodárstvo EÚ, je nemilosrdné a nepreukazuje solidaritu, ktorá by mala byť ochrannou známkou bloku.

Sklamanie a pocit nepochopenia sú obzvlášť veľké v Taliansku, keďže partneri v EÚ nereagovali na jeho výzvy tak, ako očakávalo. Rozruch v Taliansku vyvolalo aj marcové vyhlásenie Nemecka a Francúzska adresované EÚ, že vzhľadom na vývoj pandémie nechcú vyviezť bezpečnostné produkty, ako sú masky.

Nemecko však odvtedy prijalo sériu opatrení na pomoc svojim európskym partnerom.

„Pomáhať si navzájom by malo byť v Európe samozrejmosťou pre všetkých,“ povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v nedávnom rozhovore pre talianske noviny Corriere della Sera. „Solidarita, najmä v ťažkých časoch, je súčasťou základov EÚ,“ dodal.

Nemecko prijalo 198 vážne chorých pacientov z iných členských štátov EÚ a je pripravené naďalej poskytovať pomoc, uviedol v pondelok (6. 4.) hovorca ministerstva zahraničných vecí. Ide o 130 pacientov z Francúzska, 44 z Talianska a 24 z Holandska.

Nemecké nemocnice poslali tímy lekárov a zdravotných sestier do Talianska a Španielska. A podľa talianskeho ministerstva zahraničných vecí aj najmenej sedem ton pomôcok vrátane ventilátorov a masiek. Berlín plánuje viac dodávok.

Prvotná reakcia Európy na masívne ohnisko nákazy v Taliansku však stihla napáchať škody, pripustia predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pre talianske noviny La Repubblica.

„Je potrebné uznať, že v prvých dňoch krízy, tvárou v tvár potrebe spoločnej európskej reakcie, mnohí mysleli iba na svoje vlastné problémy doma,” skonštatovala a sľúbila, že sa to teraz zmení.