Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Pandémia Slovákom stále nedopraje. Za kultúrou môžete vyraziť iba z obývačky

Kukučie vajíčko. Zdroj: Ifjú Szivek

BRATISLAVA – Ani po vianočných sviatkoch sa situácia s koronavírusom neupokojuje. Práve naopak. Už aj na Slovensku sa rozšírila jeho nová mutácia a je tak otázne, či sa koncom januára vráti krajina do normálu. Pandémia je neúprosná a na niekoľko mesiacov zatvorila aj divadlá. Tie sa snažia udržať kontakt so svojimi divákmi aspoň prostredníctvom online vysielania.

 

Vianoce Slováci strávili doma v bublinách. Počas sviatkov si mohli pozrieť niekoľko divadelných inscenácií. Ani po ich skončení sa situácia nezlepšuje a inštitúcie tak aj naďalej prinášajú program online. Mnohé divadla vysielajú vďaka projektu ministerstva kultúry – Online Živé umenie. Stačí, ak si návštevníci vyberú podujatie a kúpia lístok. Aj keď kontakt s umelcami je dôležitý, online prenos predsa len zaručí určitý komfort. Vysielanie je totiž možné na chvíľu zastaviť. Keďže sa divadlá ešte len rozbiehajú, predstavenia budú pribúdať postupne.

Okrem toho, niektoré divadlá pripravujú aj v novom roku vysielania na vlastnú päsť a Glob.sk vás bude o nich informovať.

Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo sa počas sviatkov pýšilo tradičným Čajkovského baletom Luskáčik. Naposledy vysielali 10. januára. Zatiaľ nový program nezverejnili. Rovnako svoj program pripravuje aj Slovenský ľudový umelecký kolektív či Štátny komorný orchester Žilina.

 

SND sa pýšilo inscenáciou Luskáčik. Zdroj: SND / Peter Brenkus

Program Novej scény na ďalšej strane: