Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PANELÁKOM hrozí masívne BÚRANIE už čoskoro: Vieme, či a kedy prídu státisíce Slovákov o domov

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Paneláky sú časovaná bomba. Betónovým džungliam, v ktorých žije takmer polovica Slovenska, totiž končí životnosť. Pred investovaním do bytov, ktoré sa čoskoro budú búrať, varujú ekonómovia i makléri. Je však táto hrozba naozaj taká akútna? Zisťovali sme, aká je skutočná životnosť panelákov.

V panelových domoch u nás žije takmer 40 % populácie. Mnohé boli postavené už pred 50 či 60 rokmi, a to s odhadovanou životnosťou max 70 až 80 rokov. Ak by sme dôverovali tomuto číslu, znamenalo by to, že píšu svoju poslednú kapitolu. Napriek tomu si však stále držia vysokú cenu.

„Ľudia si kupujú bezcenné byty. Ich životnosť končí. Je prekvapujúce, ako málo sa o tejto problematike hovorí,“ upozornil pre idnes.cz ekonóm Vladimír Brůna. Ako dodal, niektoré z nich už presluhujú, iné bude možné udržiavať ešte nejakú dobu, ale za cenu veľmi drahých opráv.

Podotkol, že ľudia, ktorí si teraz takýto byt v panelovom dome zaobstarajú, môžu byť o pár rokov nepríjemne prekvapení. Ich investícia môže byť do značnej miery znehodnotená.

Ilustračná  foto: Zdroj: TASR / Silvia Tannhauserová

Skôr než stihnete splatiť hypotéku?

Názory na to, či paneláky už ozaj dosluhujú, sa však rôznia. Najmä makléri a developeri často vyťahujú kartu, ktorá pripomína, že celková rekonštrukcia predlží životnosť paneláka o 20 až 30 rokov. S týmto časovým rámcom súhlasí aj Zuzana Sternová z TSÚS (Technický skúšobný ústav stavebný), ktorá poukazuje na nutnosť odstránenia tzv. systémových porúch panelákov.

Avšak to môže byť kratšia doba, než nový majiteľ stihne splatiť hypotéku. Navyše, vplyvom nedostatkov sa výdrž môže skrátiť na 60 až 65 rokov. Ak sa nezrealizuje poctivá obnova, životnosť prvých panelákov začne končiť už po roku 2030.

Aká je skutočná životnosť panelákov podľa experta, ktorý stojí za ich vývojom? Čítajte na druhej strane.