Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PANELÁKOM hrozí masívne BÚRANIE už čoskoro: Vieme, či a kedy prídu státisíce Slovákov o domov

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Až 150 rokov, vraví vývojár

Pozitívnejší pohľad ponúka niekdajší vývojár panelákov. Paneláky môžu stáť ešte dlhé roky, záleží len na tom, ako sa k nim budú vlastníci správať, povedal pre idnes.cz Petr Plichta.

Aká je podľa neho reálna životnosť panelových domov? „Vysoká. Podotýkam ale, že musí ísť o domy vyrobené z klasického betónu. Prvky dlhodobej životnosti, teda konštrukcia základov, steny, stropy, nosné konštrukcie schodísk a pod. z konštrukčného betónu a pri bežnom používaní a údržbe majú životnosť odhadom 150 až 200 rokov,“ uviedol.

Zdôraznil, že životnosť panelákov, ktoré prešli rekonštrukciou a zateplením, sa predlžuje až o niekoľko desiatok rokov. Na druhej strane, negatívny vplyv na statiku panelákov majú zásahu vlastníkov do nosných stien. „Má to veľký vplyv. Neuvážený zásah do stenových systémov môže ohroziť stabilitu budovy. Čo ľudia niekedy v panelákoch dokážu, je neprijateľné. Pri priečkach s hrúbkou od 60 do 80 mm to nie je problém. Môžete ju odstrániť celú a nič sa nestane. Ale pokiaľ chcete zasahovať do nosných stien, je účasť statika nutná,“ podotkol.


Vykurovanie PLYNOM bude ZAKÁZANÉ! Za emisie POVINNE zaplatia aj domy! Vieme odkedy a prečo


Zaplatí nové bývanie štát?

Každopádne, paneláky skôr či neskôr bude nutné zbúrať. A na otázku, čo bude raz s množstvom bytových domov na konci ich životnosti, nepoznajú jednoznačnú odpoveď odborníci ani politici. Faktom je iba to, že demolácia betónových sídlisk bude veľmi drahá. O to viac, že nevyhnutnosťou bude nájsť pre ľudí nové bývanie. „Ak by sa stal nejaký bytový dom neobývateľným a musel by sa zbúrať, štát by sa mal o ľudí postarať. Tieto prípady by mohli byť financované z európskych podporných programov alebo priamo štátom,“ načrtol riešenie pre aktuality.sk odborník na reality Vladimír Komenda.