Regióny Košice Prešov Trnava Top

PÁPEŽ a DOBROVOĽNÍCI: budú potrební aj na Luníku XI

KOŠICE, ŠAŠTÍN – Celé Slovensko netrpezlivo očakáva pápeža Františka, veriaci odratúvajú dni do jeho príchodu. Niektorí ľudia sa však rozhodli, že sa chcú na jeho príchode “špeciálne” zúčastniť a podieľať.  Preto sa rozhodli stať jedným z viac ako 3000 dobrovoľníkov, ktorých si bude veľkolepá udalosť vyžadovať. 

 

Svätý otec navštívi Slovensko už o mesiac. Jeho príchod je naplánovaný na 12. septembra. Hlava cirkvi sa u nás zdrží 4 dni. Prekaziť udalosť by mohla hlavne pandémia koronavírusu. Konečné slovo v prípade zhoršujúcej sa pandemickej situácii bude mať hlavný hygienik Ján Mikas. Väčšina veriacich si však zúriaci delta variant vírusu nepripúšťa a koncentruje sa iba na náboženské prípravy. Pre ľudí, ktorí sa nechcú len prizerať, ale majú chuť priložiť ruku k dielu máme dobrú správu. Cirkev totiž potrebuje pri pápežovom pobyte pomocné ruky viac ako 3000 dobrovoľníkov.

Pápež sa zastaví na viacerých zastávkach v rámci Slovenska.
Zdroj: TASR

Na podrobnosti ohľadom dobrovoľníkov v Šaštíne a Košiciach sme sa spýtali organizátoriek skupín Moniky Hricákovej a Adriany Čurajovej.

Kto sa môže dobrovoľníkom stať?

  • Ľudia ktorí sú dvojnásobne očkovaní musia mať viac ako 18 rokov. U nás (v Šaštíne) konkrétne stačí viac ako 16 so súhlasom rodiča. Maximálny vek nie je, je to o tom ako sa človek cíti. Bude to fyzicky náročné. Objasnila Hricáková. Pápež odslúži v Šaštíne bohoslužbu na poli. Dobrovoľníci musia byť v Šaštíne už deň vopred (14.09), aby sa podrobili školeniam a registrácii.

Stretnú sa dobrovoľníci so samotným pápežom?

  • Nie v tom zmysle, že by mali nejaké špeciálne stretnutie, ale je to taká špeciálna príležitosť sa tak inak zúčastniť toho podujatia. V takejto službe. Sú nevyhnutní pre plynulý priebeh celej tejto návštevy. Môže sa stať, že na niektorých pozíciách ho neuvidia, ak by teda boli napr. na parkovisku, ale budú aj tak prínosný a to je hlavné, vysvetlila organizátorka.

Prejavujú ľudia záujem?

  • Nemáme nejaký obrovský záujem. Budeme radi, keď sa ľudia prihlásia lebo je to teda obrovské množstvo ľudí za krátky čas. Samozrejme to vychádza z toho odhadu účastníkov, keď teda bude menej účastníkov, bude menší nápor, ale to teraz nikto nevie dopredu odhadnúť. Nevieme povedať koľko ľudí, čo sa zaregistruje aj fyzicky príde. Takže bude super, keď sa prihlásia. Momentálne máme nejakých 350 prihlásených. Šaštín konkrétne potrebuje najviac dobrovoľníkov a to až 1200.

Aká bude ich náplň práce?

  • Dobrovoľníci budú rozdelení do tímov. Časť bude na záchytných parkoviskách autobusov, tí budú ľudí usmerňovať na kyvadlovú dopravu, ktorú máme dohodnutú s dopravným podnikom mesta Košice. Ďalší budú už na cestách, kde budú usmerňovať prichádzajúcich Košičanov resp. tých, čo nevyužijú hromadné presuny. Ich úlohou bude navigovať ľudí kadiaľ sa dostanú najlepšie buď na miesto, kde sa pápež momentálne nachádza. Dobrovoľníci budú už priamo pri vstupoch pretože účastníci budú musieť prejsť troma bránami. Pri každej tej bráne sú dobrovoľníci nápomocní. Budú spolupracovať s bezpečnostnými zložkami, kontrolovať qr kódy, ktoré dostanú účastníci pri registrácii, či sú zaočkovaní a podobne. Ďalšia skupina už bude priamo vnútri areálu. Ľuďom budú poskytovať informácie o programe, prípadne o využití sociálnych zariadení. Očakávame veľký záujem zahraničných médií. Takže mediálna skupina dobrovoľníkov musí ovládať anglický jazyk. Títo ľudia budú novinárov usmerňovať, kde sa majú zdržiavať a podobne.
Na najväčšom Košickom sídlisku žije zhruba 6000 obyvateľov.
Zdroj: TASR

Pápež má na programe aj návštevu známeho košického sídliska Luník IX. Ako vníma príchod pápeža rómska komunita a či museli kvôli tomuto bodu programu zaviesť nejaké špeciálne opatrenia sme sa spýtali organizátorky dobrovoľníkov za mesto Košice Adriany Čurajovej.

Neobávate sa nepokojov na mieste Luník IX? Sú dobrovoľníci nejak špeciálne pripravení?

  • Dobrovoľníci sú tí, ktorí vytvárajú atmosféru. Nedohliadajú na bezpečnosť a poriadok. Nemyslím si, že by tam mali nastať nejaké komplikácie. Sama som tam viackrát bola počas príprav a neobávam sa, že by tam boli nepokoje alebo niečo podobné. Myslím si, že rovnako sa môžu obávať aj na ostatných miestach. Tam tí ľudia mám pocit, že sa tešia teda aspoň doteraz, čo sme videli. A boli sme tam už s viacerými delegátmi aj z Vatikánu aj so slovenskými bezpečnostnými zložkami, takže myslím, že to bude v poriadku.

Viete koľko sa už ľudí na pozíciu dobrovoľníkov prihlásilo?

  • Zatiaľ máme v Košiciach 240 prihlásených. Ale to číslo sa každú chvíľu mení. Záujem majú aj väčšie skupiny. Máme tam napríklad záujem aj z rómskeho centra, chcú ísť na Luník IX. Neobávam sa, že by sme nemali dostatočný počet dobrovoľníkov, skôr si teda myslím, že keď budeme mať naplnenú kapacitu 700 ľudí, tak zastavíme registráciu.