Politika Zahraničné

Pápež celebroval omšu sám, vysielali ju naživo online

Pápež celebroval omšu sám, vysielali ju naživo online. Zdroj: SITA / AP

VATIKÁN – Pápež František celebroval v pondelok celú rannú omšu sám. Konala sa v kaplnke vatikánskeho hotela, kde František býva. Modlitby venoval ľuďom nakazeným novým koronavírusom a tým, ktorí sa o nich starajú. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

 

Vatikán vysielal Františkovu bohoslužbu naživo na internete. Bol to dôkaz, že aj Vatikánsky mestský štát podnikol opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu, v súlade s obmedzeniami prijatými talianskou vládou. Taliansko má 7375 nakazených, čo je najviac prípadov mimo Ázie. V tejto juhoeurópskej krajine zaznamenali aj 366 úmrtí na chorobu spôsobenú koronavírusom.

František má 83 rokov a odstránenú časť jedného pľúcneho laloka, preto by mu hrozili vážne ťažkosti, keby sa koronavírusom nakazil. Pápež pred dvoma týždňami zrušil program, lebo bol nachladnutý, ale zrejme už vyzdravel a v pondelok znova pokračoval v súkromných stretnutiach, vrátane stretnutí s biskupmi z Francúzska a dvoma odchádzajúcimi veľvyslancami.

Vatikán, štát v srdci Ríma a s rozlohou takmer 44 hektárov, potvrdil jeden pozitívny prípad nákazy koronavírusom. Vatikánske múzeá sú zatvorené a na ostatnom území krajiny talianska katolícka cirkev pozastavila omše a ďalšie obrady, aby sa ľudia nezhromažďovali.