Politika Zahraničné

Pápež František očakáva “konkrétne opatrenia” v boji proti pedofílii v cirkvi

Pápež vyhlásil, že svet očakáva "konkrétne a účinné opatrenia" v boji proti pedofílii v katolíckej cirkvi. (TASR/AP)

RÍM – Pápež František otvoril vo štvrtok summit predsedov biskupských konferencií z celého sveta venovaný prevencii pohlavného zneužívania duchovnými a ochrane detí. Informovala o tom agentúra AFP.

Pápež vyhlásil, že svet očakáva “konkrétne a účinné opatrenia” v boji proti pedofílii v katolíckej cirkvi, uviedla agentúra DPA. “Počujeme krik detí, ktoré požadujú spravodlivosť,” povedal najvyšší pontifex.

Pápež predsedom biskupských konferencií z celého sveta pripomenul ich diel zodpovednosti a vyzval ich na “odvahu”.

Nemecký kardinál a predseda Konferencie biskupov Nemecka Reinhard Marx si od tohto summitu sľubuje nové podnety nielen pre cirkev, ale aj pre celú spoločnosť.

“Cieľom je, aby všetci biskupi pochopili, že ide o výzvu, ktorej musíme čeliť my všetci – v cirkvi i v spoločnosti,” vyhlásil Marx vo štvrtok v Ríme krátko pred začatím summitu.

“Verím, že možno i tieto výnimočné stretnutia počas nasledujúcich dní prinesú jasný odkaz pre celú spoločnosť, že netolerujeme a ani nikdy nebudeme tolerovať, aby dochádzalo k sexuálnemu zneužívaniu detí a mladistvých,” povedal Marx. Musíme urobiť maximum pre to, aby sme prekonali strašné zlo sexuálneho zneužívania, zdôraznil predseda nemeckej biskupskej konferencie.

Summit sa začal rannou modlitbou a krátkym príhovorom pápeža vo vatikánskej Synodnej aule. Následne majú byť odvysielané videá so svedectvami obetí. Pracovné skupiny sa budú po celý čas konania tejto konferencie venovať témam zodpovednosti a transparentnosti.

Summit ukončí v nedeľu 24. februára omša a záverečná reč pápeža v Kráľovskej sále Apoštolského paláca.

Aktivisti zvalili sochu kňaza obvineného zo zneužívania maloletých

Poľskí aktivisti zvalili vo štvrtok ráno v Gdansku sochu zosnulého katolíckeho kňaza, preláta Henryka Jankowského, proti ktorému sa v ostatnom čase nahromadili obvinenia z pohlavného zneužívania maloletých.

Týmto gestom chceli podľa vlastných slov poukázať na zlyhanie poľskej katolíckej cirkvi pri riešení problému zneužívania duchovnými, informovala agentúra AP.

Na videozázname z miesta vidno tri osoby, ktoré ešte za tmy omotali okolo sochy lano a následne ju zvalili na zem. Do jednej z rúk zvalenej sochy následne umiestnili detské spodnú bielizeň a na sochu položili biele kostolné rúcho, aké nosia miništranti. Symbolicky tým chceli vyjadriť utrpenie zneužitých detí.

Poľská spravodajská stanica TVN24 uviedla, že trojicu aktivistov zadržala polícia.

Zomrel v roku 2010

Jankowski, ktorý zomrel v roku 2010, podporoval v 80. rokov odborové hnutie Solidarita a jeho vodcu Lecha Walęsu v boji proti komunistickému režimu. Vďaka týmto aktivitám sa neskôr stal významným duchovným, pričom jeho pôsobisko, Kostol sv. Brigity v Gdansku, navštívili svojho času aj svetoví lídri ako niekdajší americký prezident George H.W. Bush či britská niekdajšia premiérka Margaret Thatcherová.

V ostatnom čase sa však voči nemu začali množiť obvinenia z pohlavného zneužívania maloletých, prevažne chlapcov.

Aktivisti, ktorí vo štvrtok strhli jeho sochu, uviedli vo svojom manifeste, že tak spravili na protest voči neschopnosti cirkevných hodnostárov dôkladne v minulosti prešetriť Jankowského kauzu. Cirkev tiež vyzvali na prijatie krokov, vďaka ktorým by bolo do budúcna zneužívanie duchovnými menej pravdepodobné.

“Obviňujeme inštitúcie katolíckej cirkvi a ich predstaviteľov, ktorí s plným vedomým zla, aké napáchal Henryk Jankowski, nekonali, aby to zlo ukončili, ostali ticho alebo – ako (gdanský arcibiskup) Slawoj Leszek Glódž – znášali riziko, že (takýchto) obetí bude viac,” napísali v manifeste.

Aktivisti ešte pred strhnutím sochy poukladali na zem pneumatiky, aby tak zmiernili jej pád. V tejto súvislosti uviedli, že ich cieľom nebolo sochu zničiť – jej zvalením chceli zvrátiť “falošný a odporný” mýtus panujúci okolo tohto kňaza.

Polícia sochu prekryla

Polícia však skoro ráno spadnutú sochu prekryla. Agentúra AP v tejto súvislosti podotýka, že cirkevní hodnostári sa teraz ocitli v nepríjemnej situácii. Budú sa totiž musieť rozhodnúť, či Jankowského sochu z miesta celkom odstránia, alebo či ju na ňom opätovne vztýčia, čo by však mohlo vyvolať ďalšiu vlnu nevôle.

Poľskí aktivisti svoje demonštratívne gesto načasovali práve na deň, keď sa vo Vatikáne začal summit predsedov biskupských konferencií z celého sveta venovaný prevencii pohlavného zneužívania duchovnými a ochrane detí, ktorý zvolal pápež František.