Spoločnosť Zahraničné

Pápež František odslúžil omšu na počesť 100. narodenia Jána Pavla II.

Pápež František odslúžil omšu na počesť 100. narodenia Jána Pavla II. Zdroj: TASR / AP

VATIKÁN – Pápež František odslúžil v pondelok omšu na počesť 100. narodenia Jána Pavla II. Konala sa v Bazilike sv. Petra v Ríme, ktorú po vyše dvoch mesiacoch otvorili pre verejnosť. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

 

“Pred 100 rokmi Pán navštívil svojich ľudí a zoslal im muža, ktorého pripravil na povolanie kňaza a vedenie cirkvi,” povedal František.

Omša sa konala ráno o 07.00 h v podzemnej kaplnke, kde je Ján Pavol II. pochovaný, ešte pred otvorením baziliky verejnosti.

Bazilika sv. Petra – najväčší katolícky kostol na svete – bola pre verejnosť uzavretá v dôsledku koronavírusovej pandémie. Talianska vláda, ktorej nariadeniami sa riadi aj Vatikán, v pondelok uvoľnila niektoré opatrenia a v rámci nich povolila aj bohoslužby.

Chrám pracovníci pred otvorením kompletne vydezinfikovali. Ľuďom, ktorí sa zúčastnia na omšiach v Bazilike sv. Petra a ďalších pápežských bazilikách v Ríme, budú merať telesnú teplotu. Takisto budú povinní dodržiavať odstup jeden od druhého a nosiť rúško alebo inú ochranu tváre.