Spoločnosť Zahraničné

Pápež prijal rezignáciu biskupa z New Yorku obvineného z pohlavného zneužívania

Pápež prijal rezignáciu biskupa z New Yorku obvineného z pohlavného zneužívania. Zdroj: SITA/AP

VATIKÁN – Pápež František prijal rezignáciu pomocného biskupa mesta New York Johna Jenika, ktorý je podozrivý, že v 80. rokoch pohlavne zneužíval maloletého chlapca. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

 

Jenik síce tieto podozrenia odmietal, ale vlani na jeseň odstúpil z funkcie správcu jednej z newyorských farností a na závery vyšetrovania svojej kauzy Vatikánom čakal mimo verejnej služby.

Kardinál Timothy Dolan v tom čase vo svojom vyhlásení uviedol, že “hoci k údajným skutkom došlo pred desiatkami rokov, (vyšetrovacia) komisia dospela k záveru, že dôkazy sú dostatočné na to, aby sa obvinenie považovalo za dôveryhodné a opodstatnené”.

Údajnou obeťou je muž, ktorý má teraz viac než 50 rokov. Vlani na jeseň vystúpil na tlačovej konferencii a informoval o zneužívaní, ktoré v čase, keď mal 13-17 rokov, zažil v kňazovom vidieckom dome.

Kardinálom Dolanom vedený arcibiskupský úrad dostal v minulosti aj udania na bývalého kardinála Theodora McCarricka, ktorý bol začiatkom roku 2019 ako vôbec prvý kardinál prepustený z kňazského stavu za sexuálne zneužívanie. McCarrick bol v minulosti jednou z najvplyvnejších postáv americkej cirkvi.

Pápež vo štvrtok súčasne vymenoval dvoch nových pomocných biskupov pre arcidiecézu v New Yorku.