Spoločnosť Zahraničné

Pápež sľúbil dodržiavanie odstupu od veriacich

Pápež František. Zdroj: TASR / AP

VATIKÁN – Pápež František v stredu sľúbil, že po kritike svojho vlažného prístupu v súvislosti s dodržiavaním protivírusových opatrení si dá väčší pozor na zachovávanie bezpečnej vzdialenosti od veriacich. Informovala o tom agentúra AFP.

 

“Odpusťte mi, ak vás pozdravím z diaľky. Chcel by som sa k vám, tak ako zvyčajne, priblížiť a pozdraviť vás, ale… je lepšie udržiavať si odstup,” povedal pápež v závere svojej pravidelnej audiencie vo Vatikáne, ktorá sa konala v aule Pavla VI.

Pápež tvrdí, že len čo sa priblíži k veriacim, “všetci sa zhromaždia okolo neho”. “Verím, že ak všetci ako dobrí občania rešpektujeme nariadenia úradov, pomôže to ukončiť túto pandémiu,” dodal František.

Hlavu katolíckej cirkvi vídavali s rúškom od vypuknutia pandémie len zriedka. V posledných týždňoch ho niekoľkokrát zachytili na fotografiách, ako vtipkuje s inými cirkevnými hodnostármi, ktorí boli tiež bez rúšok. Pápeža, ktorému v súvislosti s ochorením ešte pred niekoľkými desaťročiami odstránili časť pľúc, tiež videli bozkávať ruky novovysvätených kňazov.

Vatikán v pondelok informoval, že pozitívny výsledok testov na koronavírus SARS-CoV-2 mali aj štyria príslušníci Švajčiarskej gardy, ktorá je osobnou strážou pápeža. Neuviedol však, či boli v kontakte s Františkom. Tri ďalšie pozitívne prípady zaznamenali v posledných týždňoch medzi obyvateľmi a štátnymi príslušníkmi Vatikánu, píše AFP.