Parlament bude o návrhu liberálov hlasovať v septembri. Je to len hra o čas, tvrdí Klus

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Pre poslanca NR SR Martina Klusa (SaS) je nepredstaviteľné, že nie je možné voliť zo zahraničia. Uviedol to pre agentúru SITA. „Pre občana, ktorý je počas volieb mimo krajiny a nemôže voliť, je to vlastne obmedzovanie práva. Nie je to len o ľuďoch, ktorí trvalo žijú v zahraničí,“ myslí si opozičný poslanec.

 

Podľa neho je to aj o ľuďoch, ktorí sú počas konania volieb v zahraničí na dovolenke, na služobnej ceste alebo ide o našich veľvyslancov či vojakov na misiách. „Týmto ľuďom verejne zabraňujeme, aby sa vyjadrili k veciam verejným na Slovensku, treba to zmeniť,“ dodal Klus.

Klus spolu s kolegami s SaS predložil na júnovú schôdzu parlamentu návrh, aby bolo možné voliť zo zahraničia vo voľbách do Národnej rady SR, europarlamentu, vo voľbách prezidenta SR, v ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta a v referende. Voliť by sa malo na zastupiteľských a konzulárnych úradoch Slovenskej republiky v zahraničí. Pri voľbe poštou by mala byť možnosť zaslať zásielku na ktorýkoľvek zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v zahraničí s tým, že zastupiteľský úrad zozbierané zásielky doručí Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky, ktoré ich následne rozdistribuuje obciam. Návrh liberálov parlament prerokoval, hlasovať však o ňom bude až v septembri.

Je nepredstaviteľné, že nie je možné voliť zo zahraničia, tvrdí poslanec Martin Klus (SaS). Zdroj: TASR / Martin Baumann

Zákon voľby zo zahraničia začalo pripravovať aj ministerstvo vnútra. „Máme list od pani ministerky Denisy Sakovej, aj od pána premiéra Pellegriniho, že ministerstvo vnútra aktívne pripravuje zákon, ktorý sme my už pripravili. Je to len hra o čas. Vládna koalícia nemohla tento návrh predložiť už pred prezidentskými voľbami alebo eurovoľbami, pretože vedia, že značná časť obyvateľstva, ktorá bola nútená odísť zo Slovenska, by im hlas nikdy nedala,“ uzavrel Klus.

Viac o téme: Denisa Saková, eurovoľby, Martin Klus, ministerstvo vnútra, obmedzovanie práv voliča, Peter Pellegrini, SaS, Slovensko, služobná cesta, veľvyslanci, vládna koalícia, vojaci na misiách, zastupiteľský úrad

Súvisiace články