Politika Domáce Top

Parlamentné voľby vyhrala Benediktssonova strana

REYKJAVÍK – Islandské parlamentné voľby vyhrala Strana nezávislosti bývalého premiéra Bjarniho Benediktssona. Po zrátaní všetkých hlasov jej Islanďania vyjadrili podporu 25, 5 percenta, čo jej zabezpečilo 16 kresiel v parlamente

Miesto v 63-člennom parlamente dostalo celkovo rekordných osem strán. Druhý najväčší počet hlasov získala strana Ľavicoví zelení s takmer 17 percentami a 11 kreslami, po nej nasleduje Sociálnodemokratická aliancia, ktorá získala 12,1 percenta so 7 kreslami. Okrem toho sa do parlamentu dostala aj Strana pokroku, Strana stredu, Piráti, Ľudová strana a Strana obnovy.

Rokovania o vytvorení vládnej koalície budú náročné, konštatuje spravodajský portál BBC. Na to, aby mohla pozostávať len z troch politických strán bude nutné, aby v nej okrem Strany nezávislosti boli aj konkurenční Ľavicoví zelení. Iné vládne koalície by museli pozostávať z najmenej štyroch strán, zdôrazňuje spravodajský server Iceland Monitor. “Každý prehral. Súčasná opozícia nezískala žiadne kreslo, zatiaľ čo vládna koalícia ich stratila 12. Len populisti triumfovali,” cituje politického analytika Gunnara Smariho Egilssona agentúra AP.

Sobotňajšie predčasné voľby vyhlásili po tom, ako sa v septembri rozpadla Benediktssonova vládna koalícia v súvislosti s kauzou okolo neslávne známeho pedofila Hjaltiho Sigurjona Haukssona, ktorému údajne pomáhal politikov otec začleniť sa späť do spoločnosti.Voľby boli pritom už druhým takýmto hlasovaním, ktoré sa na Islande uskutočnilo po menej ako roku. V októbri 2016 Islanďania hlasovali o novom parlamente po tom, ako vtedajší premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson v apríli odstúpil pre masové protesty proti jeho vlastneniu podielov v spoločnostiach v daňových rajoch.