Politika Domáce

Patakyová berie na vedomie neodobrenie správy. Chce naďalej pokračovať

Mária Patakyová Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová berie na vedomie, že Národná rada (NR) SR neodobrila jej výročnú správu. Naďalej bude vykonávať svoju funkciu nezávisle, odborne a v prospech ľudí. Pre TASR to uviedla Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv.

 

Pavelková pripomenula, že v histórii úradu ide o štvrtý prípad, keď NR SR nevzala na vedomie správu verejnej ochrankyne práv. “Prvýkrát to bolo v roku 2013 k výročnej správe za rok 2012, druhýkrát v roku 2016 k prezentácii mimoriadnej správy o policajných celách a tretíkrát v roku 2017 k prezentácii mimoriadnej správy o sociálnoprávnej ochrane detí,” doplnila.

Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovom hlasovaní nevzali na vedomie Správu o činnosti verejného ochrancu práv (VOP) za rok 2019. Proti prijatiu bolo 50 zákonodarcov, správu podporilo 34 poslancov a hlasovania sa zdržalo 46 poslancov. Správu okrem opozičných poslancov nepodporil celý klub hnutia Sme rodina a viacerí poslanci OĽaNO. Z 53-členného klubu OĽaNO hlasovalo za odobrenie správy 11 poslancov.

Patakyová po diskusii v pléne povedala, že vníma medzi poslancami NR SR nepochopenie obsahu správy o činnosti. Viaceré poznámky nepovažovala za vecné. Zároveň vyhlásila, že nevníma inštitút verejného ochrancu práv ako inštitúciu, ktorá má zodpovedať predstavám Národnej rady SR. Chce preto naďalej pokračovať v činnosti.