BRATISLAVA – Pred Petrom Pellegrinim (Smer-SD) stojí neľahká úloha. Predseda vlády od včera už oficiálne šéfuje aj misterstvu financií. Riadením rezortu ho poveril prezident Andrej Kiska potom, ako mu dnes už bývalý minister financií Peter Kažimír zložil do rúk svoju demisiu. Premiér pobudne vo funkcii síce iba pár týždňov, pre vládu však budú rozhodujúce. Koalícia totiž musí vyriešiť, čo urobí so sériou zákonov, s ktorými nedávno prišiel šéf parlamentu a predseda SNS Andrej Danko. Štátny rozpočet by totiž mohli stáť nemalo peňazí.
Zmeny v daňovej oblasti ohlásil šéf Národnej rady začiatkom marca. Znížiť chcel daň z príjmu právnických osôb na 15 percent, klesnúť by podľa neho mala aj daň z pridanej hodnoty na potraviny a pre printové médiá a to na 10 percent. Predstavil aj ďalšie opatrenia. Seniorom chcel zrušiť koncesionárske poplatky. Tiež plánoval zaviesť pre reštaurácie a stravovacie zariadenia povinnosť uvádzať pôvod mäsa. Zákony boli predložené na nedávno skončenej marcovej schôdzi, avšak reč o nich nakoniec nebola. Spoločne s ďalšími návrhmi z dielne koalície boli totiž presunuté. Rokovať o nich musí ešte koalícia, ktorá zatiaľ zhodu nenašla. To, či aj dospeje k dohode, je však zatiaľ otázne. Koaličná rada by mala zasadať začiatkom budúceho týždňa. Prítomný bude aj premiér ako zastupujúci minister financií.
Danko chcel nového ministra
Šéf parlamentu krátko potom, ako predstavil svoje návrhy na znižovanie daní, zaujal kritický postoj k tomu, že Peter Kažimír ostal nakoniec v kresle ministra financií dlhšie, ako bolo pôvodne dohodnuté. Hovoril dokonca o porušení koaličnej dohody. “Politická dohoda znela, že Peter Kažimír sa nebude priamo zúčastňovať zostavovania štátneho rozpočtu na rok 2020,“ uviedli začiatkom marca národniari. Narovinu tiež povedali, že chcú počuť meno nového ministra, od ktorého očakávajú, že k znižovaniu daní pristúpi.
Museli si však počkať. Rozhodnutie, ako to bude s riadením rezortu financií po odchode Kažimíra totiž padlo iba tento týždeň. Novým ministrom bude Ladislav Kamenický. Aj to nie hneď. Pokiaľ sa neuzavrú rokovania o vyššie spomínaných návrhoch, ministerstvo financií povedie premiér Peter Pellegrini. Ten chce na všetko osobne dohliadnuť.
Kažimír v novom šate
To, že by Pellegrini odbočil od línie, ktorú nastavil Peter Kažimír, sa očakávať nedá. „Som rád, že budem osobne stáť na čele rezortu a to práve v čase, kedy sa bude vyjednávať súbor opatrení, ktoré by mohli prísť do platnosti v roku 2020 a osobne chcem byť ten, ktorý bude rokovať s koaličnými partnermi,“ povedal včera v paláci Pellegrini. Tiež zdôraznil, že jedna vec sú návrhy a druhá vec zasa parametre týchto návrhov. Vidí však priestor na dohodu. “Ten priestor na to, aby boli všetci koaliční partneri spokojní, tu existuje. Sadneme si za stôl už budúci týždeň, a myslím, že to vyladíme dobre,” tvrdil optimisticky krátko po svojom menovaní. Podporu mu vyjadril aj Kažimír. “Budem mu držať palce. On veľmi dobre vie, prečo trval na tom, aby prevzal opraty na rezorte financií,“ povedal. Dôležité podľa neho je, aby sa udržal plánovaný vyrovnaný rozpočet na tento rok, čo podľa neho rešpektujú aj koaliční parneri.
Koaliční partneri sú ticho
Podľa slov Petra Kažimíra, ktorý sa počas týždňa stretol s Andrejom Dankom a aj predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom je dohoda na dobrej ceste. Ani jeden zo spomínanej dvojice sa však k danej téme veľmi nevyjadruje. Andrej Danko včera iba upozornil na to, že “popri 10% DPH na ubytovacie služby musíme hovoriť aj o nižšej DPH na potraviny, či nápoje.” Otázny je aj postoj Bélu Bugára.
Budúcotýždňová koaličná rada pritom môže byť kľúčová. Situácia v koalícii má byť po viacerých sporoch napätá a viackrát sa mali spomínať už aj predčasné voľby.