Politika Domáce Top

Pellegrini bol štedrý, u Čaputovej mlčia. Pozreli sme sa, ako sa nadeľovali odmeny

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Odmeny boli, nie však všade a už vôbec nie v rovnakej výške. S koncom roka sa väčšine pracujúcich spájajú aj koncoročné odmeny, ktoré dostanú k svojmu platu ako bonus za vzorné plnenie si pracovných úloh. Ich vyplatenie však pravidlom byť nemusí a je v rukách kompetentných, či svojim zamestnancom doprajú nejaký zárobok navyše. My sme sa pozreli na to, či tento rok rozdávali odmeny naši ústavní činitelia a koľko svojim zamestnancom nadelili.

 

Spokojní môžu byť v tomto smere u premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Od septembra si zamestnanci úradu vlády každý mesiac rozdelili navyše tisíce eur „za kvalitné plnenie pracovných úloh, za vykonanie úloh nad rámec opisu pracovných činností, za splnenie mimoriadnych pracovných úloh alebo zastupovanie neprítomných zamestnancov, ako aj odmeny súvisiace so životnými jubileami, resp. pri príležitosti ukončenia pracovného pomeru a odchodu do dôchodku.“ Ako spresnil úrad vlády, v septemberi dostalo odmeny 19 zamestnancov v celkovej výške 11 220 eur. V októbri to bolo 48 zamestnancom, ktorí si medzi sebou rozdelili sumu 41 432 eur. v novembri išli odmeny 18 zamestnancom v celkovej sume 17 745 eur. Najviac sa však nadeľovalo v decembri, keď si 401 zamestnancov k pravidelnému mesačnému platu polepšilo dokopy o 402 513 eur, čo je v priemere viac ako 1 000 eur na hlavu.

Odmeny sa rozdávali aj v Kancelárii Národnej rady SR. V súlade so zákon vyplatili u predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) odmeny 364 zamestnancom, a to „diferencovane podľa odbornej náročnosti, zložitosti a rozsahu úloh, ktoré boli vykonávané profesionálne a zodpovedne aj nad rámec pracovnej náplne a pracovného času.“ Aká suma bola takto rozdelená už však neprezradili.

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Všetko podľa zákona

Z peňazí navyše sa mohli tešiť aj na ministerstve životného prostredia. Na Vianoce si pracovníci rezortu prilepšili v priemere o 400 eur. „Ide o 393 zamestnancov. Odmeny nie sú udeľované plošne, ale podľa zásluhovosti, a podľa náročnosti plnených úloh počas celého roka 2019, s osobitným zreteľom na 2. polrok roka,“ uviedol envirorezort, ktorý tiež zdôraznil, že zamestnanci ministerstva, ktoré riadi László Sólymos (Most-Híd), tento rok vykonali množstvo úloh v záujme lepšej a efektívnejšej ochrany životného prostredia na Slovensku.

Odmeny sa udeľovali aj u Jána Richtera (Smer-SD). „V rámci ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny boli odmeny priemerne 400 eur na základe kvality plnenia služobných a pracovných úloh,“ informoval rezort práce. Upozornili však, že nejde o plošné odmeny, ale posudzovali sa individuálne na základe konkrétnych výkonov zamestnancov počas roka. „Vplyv na výšku odmeny mali tento rok mimoriadne úlohy jednotlivých zamestnancov, práca na mnohých zákonoch a projektových návrhoch v oblasti zamestnanosti a sociálnej politiky, ktoré ministerstvo realizovalo,“ spresnil rezort. Tiež uviedli, že štátni tajomníci u nich odmenu nedostali vôbec.

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Odmeňovalo sa aj na ministerstve školstva. U Martiny Lubyovej (nomin. SNS) tento rok rozdali odmeny zamestnancom v štátnej službe pri príležitosti obdobia letných dovoleniek za plnenie služobných úloh – tzv. 13. plat – vo výške 500 eur. Rovnako tak obišli počas leta zamestnanci pri výkone práce vo verejnom záujme. Rozdávali sa aj jednorazové odmeny vo výške 30 až 50 eur. Tie dostali štátni zamestnanci na základe výsledkov v služobnom hodnotení za rok 2018. Odmenení boli aj zamestnanci, ktorí dosiahli 50, respektíve 60 rokov. Ich odmena bola v sume naposledy priznaného funkčného platu daného zamestnanca.

Iný meter zvolili na ministerstve dopravy. Zamestnancom nevyplácajú žiadne celoplošné odmeny ani 13. či 14. plat. Ich zamestnanci však tiež neobišli úplne naprázdno. V novembri 2019 za hodnotenie projektov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra vyplatili 9 zamestnancom odmenu v celkovej sume 3 400 eur. „Za zabezpečovanie úloh v oblasti riadenia a implementácie projektov v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a Operačného programu URBACT v decembri 2019 MDV SR vyplatilo 17 odmeny zamestnancom spolu v sume 15 490 eur,“ dodali.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Odmeny dávali, sumy nepovedali

Väčšina rezortov však detaily o odmeňovaní svojich zamestnancov prezradiť nechcela. Rezort vnútra, ktorý riadi Denisa Saková (Smer-SD) síce prezradil, že v končiacom roku 2019 odmeny vyplatil, presné čísla si však nechali pre seba. „Odmeny sa dotknú tých zamestnancov rezortu, ktorí si svedomito plnili svoje úlohy. Týka sa to hasičov, policajtov, horských záchranárov, ako aj civilných zamestnancov ministerstva. Odmeny budú vyplatené zo mzdových prostriedkov, ktoré sa ušetrili z dôvodu neobsadených tabuľkových miest a práceneschopností, ako aj z refundácií z fondov EÚ,“ uviedli. Ich cieľom je na jednej strane oceniť prácu tých, ktorí si svoju prácu vykonávali svedomito a dobre, a na druhej strane motivovať zamestnancov rezortu vnútra byť ešte aktívnejší. Akú čiastku na to vyčlenili, však neuviedli.

Rovnako bez čísel reagovalo aj ministerstvo zdravotníctva, ktorému ešte donedávna šéfovala Andrea Kalavská (Smer-SD). Dnes má už jeho riadenie v rukách predseda vlády Peter Pellegrini. „Ministerstvo zdravotníctva SR vyplatilo v decembri odmeny zamestnancom. Výška odmeny sa odvíjala od pracovného výkonu zamestnanca,“ stručne reagovali z tlačového odboru.

Nejasnú odpoveď dal aj rezort diplomacie pod vedením Miroslava Lajčáka (Smer-SD). Tí svojim zamestnancom nevyplácajú žiadne plošné odmeny ani 13., respektíve 14. plat. Odmeny sú však u nich vyplácané podľa zákona. „Odmeny je možné vyplatiť iba v limite schválených mzdových rozpočtových prostriedkov pre kapitolu MZVEZ SR  na aktuálny rozpočtový rok,“ dodali.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

O odmenách mlčia

Nie každému však bolo v otázke financií do reči. Kancelária prezidentky Zuzany Čaputovej na naše otázky neodpovedala vôbec. Nebola však jediná. K tomu, či a ako odmeňovali, sa nevyjadrila ani veľká časť rezortov. Odpoveď neposkytlo ministerstvo financií na čele s Ladislavom Kamenickým (Smer-SD) či ministerstvo hospodárstva, ktorému šéfuje Peter Žiga (Smer-SD). Neodpovedal ani rezort spravodlivosti, ktorý riadi Gábor Gál (Most-Híd) a ministerstvo kultúry na čele s ministerkou Ľubicou Laššákovou (Smer-SD). Mĺkve v tomto smere boli aj dva rezorty v gescii koaličnej SNS – ministerstvo poľnohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou a ministerstvo obrany, ktorému šéfuje Peter Gajdoš. To, koľko od septembra vyplatil na odmenách, neprezradil ani úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (Smer-SD).