Domáce Politika Top

Pellegrini je rok premiérom. Viac ľudský, no stále pod vplyvom Fica

FOTO: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Lepší vzťah s médiámi či prezidentskou kanceláriou aj vyhranenie sa voči vlastným. V piatok 22. marca 2019 uplynul presne rok od vymenovania staronovej vlády na čele s Petrom Pellegrinim. Nový premiér priniesol nový spôsob komunikácie a zhostil sa úlohy nášho lídra v Európe aj vo svete. Na strane druhej jeho pôsobenie opäť potvrdzuje, akým veľkým problémom môže byť, ak šéf vlády a šéf strany nie sú jedna a tá istá osoba.

 

Nástupca Roberta Fica si prešiel zatiaľ najkrušnejšími chvíľami hneď na začiatku výkonu funkcie. Prvé vážne problémy nastali už pri formovaní vlády. Zrodila sa totiž až na druhý pokus. Jej prvú verziu prezident Andrej Kiska neschválil najmä kvôli osobe ministra vnútra. Nádejný premiér najprv navrhol na tento post Jozefa Ráža mladšieho. Kvôli Kiskovmu nesúhlasu napokon zveril rezort dovtedajšiemu ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi, ktorý súhlasil až po naliehaní.  Muž, ktorý novej vláde umožnil vzniknúť, ju však už o pár dní takmer položil. Nový šéf rezortu vnútra totiž nedokázal odvolať z funkcie policajného prezidenta Tibora Gašpara a tak radšej skončil sám. Premiér Peter Pellegrini tak musel prvýkrát ukázať, že keď je to nutné, vie robiť zásadné rozhodnutia.

Po náhlom Druckerovom odchode – necelé tri týždne od vzniku vlády – sa šéfovaniu silového rezortu zhostil na čas sám Pellegrini a urobil to, čo v danej situácii musel – dohodol sa s Tiborom Gašparom na jeho konci. Tento počin ostal aj po takmer roku jedným z jeho najvýraznejších krokov. Ukázal, že istotu nemajú ani osoby, ktoré dlhé roky pôsobili na svojich postoch počas vládnutia Roberta Fica.

Robert Fico a Peter Pellegrini – Foto: Ján Zemiar

V tieni Fica

O tom, že Pellegrini nie vždy súhlasí s krokmi, ktoré robí Robert Fico so svojimi najbližšími sa hovorilo už v čase, keď bol na čele vlády ešte šéf Smeru. Potom, ako sa tretej najvyššej ústavnej funkcie v štáte chopil Peter Pellegrini, začalo sa o názorovom nesúlade medzi premiérom a šéfom najsilnejšej koaličnej strany hovoriť čoraz viac. Hoci navonok obaja hovorili o vzájomnej spolupráci, v kuloároch sa šepkalo, že Fico prenechal premiérske kreslo Pellegrinimu iba s ťažkým srdcom, a tak sa pozerá aj na celé jeho pôsobenie v úrade. Zhoršiť sa mala aj komunikácia medzi centrálou strany, ktorú stále riadi Fico a Úradom vlády na čele s Pellegrinim. Svoj podiel na tom do istej miery mal aj sám Pellegrini, ktorý postupne začal od seba odstrihovať „Ficových ľudí.“ Skončil napríklad jeho mediálny poradca Erik Tomáš či dnes už bývalý šéf Úradu vlády Igor Federič.

Keď však prišla reč na to, kto má posledné slovo v Smere, ukázalo sa, že je to stále Fico. Napríklad aj z úst šéfa parlamentu a SNS Andreja Danka otvorene zaznelo, že Pellegriniho si síce vypočuje, no potom ide za Ficom. Bez Pellegriniho účasti sa konali tiež koaličné rady, na ktorých Smer-SD zastupoval Robert Fico. Premiér za jedným stolom s koaličnými partnermi nesedel napríklad ani pri riešení takých káuz, akým bol údajný únos vietnamského podnikateľa našim vládnym špeciálom. Pellegrini na druhej strane ukázal, že s tým, čo robí strana, v ktorej je stále podpredsedom, nie vždy súhlasí.

Proti vlastným, ale opatrne

Pri nedávnej neúspešnej voľbe ústavných sudcov sa proti vlastnej strane postavil dokonca otvorene. Dal najavo svoj nesúhlas s tým, ako sa pri voľbe ústavných sudcov zachoval Smer-SD. Poslanci vládnej strany totiž pri oboch pokusoch odovzdali neplatné hlasovacie lístky a výraznou mierou sa tak podpísali pod neúspech. “Ja osobne nesúhlasím s tým, ako sa zachoval klub našej vlastnej strany, ktorý sa spolupodieľal na tom, že od zajtra (16.2, pozn. red.) bude Ústavný súd nefunkčný a nebude si môcť plniť svoje ústavné právomoci,” vyhlásil Pellegrini.

To, že Pellegrini nepôjde vždy po ruke svojim, sa ukázalo aj pri riešení problémov okolo schvaľovania Globálneho paktu OSN koncom minulého roka. Napriek tomu, že minister zahraničných vecí a nominant strany Smer-SD Miroslav Lajčák trval na tom, že na konferencii v Marrakéši musíme mať svojho zástupcu, Pellegrini sa na stranu svojho ministra nepridal. Situácia vyústila až do demisie šéfa slovenskej diplomacie. Jej následné stiahnutie musel Pellegrini riešiť nielen s Lajčákom ale aj s mužom, ktorý ju mal v rukách – prezidentom Andrejom Kiskom. Pravdou je, že vzťahy s ním má rozhodne lepšie, ako Fico.

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Kamarát s Kiskom, nie však priveľký

Pellegrini takmer ihneď potom, ako sa zhostil úlohy premiéra, avizoval, že pokračovať vo vojne, ktorú s Kiskom rozohral Robert Fico, nechce. Napriek tomu, že vzťahy medzi prezidentským palácom a Úradom vlády sa očividne zlepšili, ani Pellegrini sa nevyhol občasným atakom smerom k hlave štátu. Naposledy označil Kiskovo správanie za arogantné a nedôstojné. Hlava štátu sa totiž kriticky vyjadrila ešte pred prvým kolom prezidentských volieb na adresu Maroša Šefčoviča, ktorého v kandidatúre podporuje Smer-SD.

Prezidentovi nechytil stranu ani pri jeho výrokoch o tom, že sa mu mal šéf strany Smer-SD Robert Fico vyhrážať, ak ho nevymenuje na Ústavný súd. O svojom menovaní mal totiž bývalý premiér s Kiskom hovoriť aj za prítomnosti Pellegriniho. Ten na tieto obvinenia reagoval slovami, že on svedkom žiadneho vydierania nebol a o súkromných rozhovoroch ústavných činiteľov nikdy verejne hovoriť nebude.

Nedávno skritizoval úradujúceho prezidenta aj za to, že podľa neho v zahraničí nešíri dobré meno Slovenska. To vyvolalo reakciu Kisku – vraj by chválil, keby bolo za čo.

Štýl, akým Pellegrini komunikoval, bol predsa len iný, ako ten, aký sme poznali za Fica. Nakoniec aj o vzťahoch s prezidentom napriek všetkému povedal, že sú korektné.

FOTO: Facebook Petra Pellegriniho

Ukazuje ľudskú tvár

So zmenou premiéra sa zmenil aj štýl komunikácie v podaní Úradu vlády. Pellegrini sa snaží vyhýbať osobným atakom a udržiavať argumentáciu vo vecnej rovine. Keď si v čase svojho nástupu do funkcie kúpil luxusný byt v známom bratislavskom komplexe, namiesto tajností sa snažil odpovedať na všetky otázky, ktoré to so sebou prinieslo. Na rozdiel od Fica nevyhlásil médiám vojnu a od začiatku zvolil aj odlišnú formu prezentácie na sociálnych sieťach ako jeho predchodca. Rád zverejňuje napríklad svoje fotografie z nedeľnej prechádzky, skladania skrine či vešania záclon v dome svojich rodičov. Dá sa povedať, že napriek svojej funkcii sa Pellegrini snaží ukazovať svoju ľudskú tvár.