Domáce Politika Top

Pellegrini končí ako podpredseda parlamentu. Funkciu bude mať opäť v rukách Smer-SD

Peter Pellegrini. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Peter Pellegrini sa vzdá funkcie podpredsedu parlamentu. Oznámil to dnes krátko pred začiatkom schôdze. Na pozíciu ho ešte ako svojho poslanca po voľbách navrhla strana Smer-SD, ktorej pripadla ako najsilnejšiemu opozičnému subjektu. Po tom, ako Pellegrini stranu opustil, žiadali smeráci, aby vo funkcii skončil.

 

14:35 Aktualizované o vyjadrenie predsedu strany Smer-SD Roberta Fica

Pellegrini na dnešnom tlačovom brífingu oznámil, že funkcie sa vzdá k 30. septembru. Nový podpredseda parlamentu sa tak bude voliť až na nasledujúcej, októbrovej schôdzi.

Svoje rozhodnutie odísť až ku koncu mesiaca Pellegrini odôvodnil tým, že k danej pozícii sa viaže aj pracovný pomer viacerých zamestnancov parlamentu. Rozhodnutie vraj urobil “z úcty k týmto ľuďom,” aby si mohli odpracovať celý mesiac. To, že by išlo o naťahovanie času, odmietol. Pred brífingom podľa vlastných slov informoval o dátume svojho odchodu predsedu parlamentu Borisa Kollára (Smer rodina) na rokovaní poslaneckého grémia a toto jeho rozhodnutie bolo rešpektované. “Ja si myslím, že ešte dva týždne nominant Smeru-SD bez tejto funkcie prežije,” uviedol.

Pellegrini tiež uviedol, že diskusia o tom, či sa bude o tento post pri prípadnej voľbe v pléne uchádzať opätovne aj on, sa ešte neuzavrela.

Fico spokojný nie je 

K Pellegriniho rozhodnutiu sa kriticky postavila strana Smer-SD. Jej predseda Robert Fico pripomenul, že Pellegrini ešte 26. júna sľúbil, že post dá k dispozíciu už k prvému septembru. Vytkol mu, že nedrží slovo a len dáva “frčky” Smeru-SD. Na post plánujú navrhnúť poslanca a podpredsedu strany Juraja Blanára.

Podpredsedu Národnej rady SR volí parlament v tajnom hlasovaní. Navrhnúť kandidáta môže poslanecký klub aj poslanci. V pléne potom potrebuje získať nadpolovičnú väčšinu. Výhodou funkcie je napríklad to, že rovnako ako predsedovi parlamentu, prezidentovi či členom vlády, aj podpredsedovi parlamentu sa udelí slovo, kedykoľvek o to požiada. Podpredsedovia parlamentu sa tiež môžu zúčastniť na poslaneckom grémiu.

 

Smer-SD chce do funkcie podpredsedu parlamentu navrhnúť Juraja Blanára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Poslanecký klub mať nebudú

Pellegrini svoje rozhodnutie opustiť post podpredsedu parlamentu oznámil v deň, keď sa koalícia dohodla, že vznik poslaneckého klubu jeho strany Hlas-SD nepodporí. Neurobia tak ani poslanci opozičnej strany Smer-SD. Pellegrini chce však napriek tomu o jeho vytvorenie formálne požiadať.  “Nerobíme si nádeje, že tento počin bude úspešný, pretože vládna koalícia a naši bývalí opoziční kolegovia sa mediálne vyjadrili jasne,” uviedol.

Poukázal však na nevýhody, ktoré plynú z toho, keď strana nemá poslanecký klub. “Nemôžeme byť zúčastnení v špeciálnych výboroch na kontrolu vážnych vecí, kde môžete byť iba vtedy, keď máte klub. To znamená, že naši kolegovia sa museli vzdať kontrolných výborov ako SIS-ka, vojenské spravodajstvo alebo NBÚ. Nesmú byť ani členovia týchto výborov, čiže my strácame veľa vecí,” uviedol Pellegrini. Ocenil však postoj predsedu parlamentu Borisa Kollára, ktorý im umožní mať vlastnú miestnosť, kde sa môžu počas schôdze parlamentu sústreďovať. “Mňa ako predsedu opozičnej strany chce prizývať aj na grémium, aby som mal prehľad o celom priebehu schôdze. Samozrejme, bez toho, aby som tam mal právo hlasovať, lebo oficiálne súčasťou grémia nebudem,” dodal.

Pellegriniho stranu Hlas – sociálna demokracia oficiálne na ministerstve vnútra zaregistrovali 11. septembra.

Mohlo by vás zaujímať: